Na początku przychodziło kilkadziesiąt osób, teraz są setki. W Łodzi ruszają letnie koncerty

W Łodzi rusza cykl Letnich Koncertów w Altanie. To lubiane i długo wyczekiwane przez mieszkańców wydarzenie. - Już od maja pytają, jaki będzie program - śmieją się organizatorzy i przyznają: "Mamy szczęście do takiej publiczności". Jakie atrakcje przygotowano w tym roku?
Zobacz wideo

Cykl Letnie Koncerty w Altanie jest organizowany od 2013 roku. To wspólny pomysł Akademii Muzycznej i Zielonej Łodzi. Odbywają się w parku Źródliska. - Chodziło o to, aby pokazać mieszkańcom miasta inną formę spędzania wolnego czasu. To inicjatywa, która bardzo się rozwinęła. Publiczność stale rośnie. Od maja dopytują, jaki będzie program. To dla nas ogromna radość, że projekt tak się przyjął. Staramy się tak dobierać utwory i wykonawców, żeby to była muzyka, której przyjemnie się słucha w plenerze - mówi Aleksandra Bęben, rzeczniczka Akademii Muzycznej.

Na początku na koncerty przychodziło po kilkadziesiąt osób, teraz to setki mieszkańców miasta i regionu. Koncerty są bardzo dobrze nagłaśniane, dlatego nie trzeba być blisko sceny, aby dobrze słyszeć. Krzesła ustawiane przez organizatorów zwykle zajęte są do ostatniego. Można jednak usiąść również na ławkach, które są nieopodal. - Są też osoby, które spacerują wokół altany, słuchając muzyki. Niektórzy przynoszą swoje koce czy leżaki i robi się wtedy atmosfera piknikowa - mówi Małgorzata Kubica z Zielonej Łodzi.

- Elementem wakacyjnym tych koncertów jest ich niezobowiązująca atmosfera. Można przyjść i posłuchać kilku utworów, można też zostać do końca. Jeśli ktoś przypadkiem trafia na koncert pierwszy raz, to zazwyczaj pojawia się również w kolejne niedzielne popołudnia - zauważa Aleksandra Bęben.

Jak twierdzą organizatorzy, mają szczęście do pogody. Zwykle jest ładnie, słonecznie i ciepło. Jednak jeśli pada deszcz, to koncerty nie są odwoływane. - Są przenoszone wtedy do Tubajki, czyli do Domu Ogrodnika, który znajduje się zaraz przy zabytkowej altanie. Tam mieści się co prawda około stu osób, ale są wystawiane głośniki. Wielu melomanów zostaje i mimo deszczu słucha koncertu pod parasolami - mówią organizatorzy.

Muzyka poważna na wesoło

Repertuar koncertów jest typowo wakacyjny. Znajdziemy w nim sporo muzyki rozrywkowej i filmowej. - Są też programy z wokalistami. Jest opera i operetka. Często są to utwory znane, a wtedy publiczność włącza się, klaszcze i śpiewa - opowiada rzeczniczka Akademii Muzycznej.

Na scenie prezentują się głównie studenci i absolwenci, niekiedy towarzyszą im pedagodzy, przede wszystkim pianiści. - To są przyjemne warunki do słuchania muzyki, ale dość ekstremalne dla wykonawców. Altana jest w godzinach popołudniowych niezwykle nasłoneczniona. To jest dla nich ogromne wyzwanie. Muszą grać lub śpiewać w bardzo wymagających warunkach - mówi Aleksandra Bęben.

Co usłyszymy tym razem?

Pierwszy tegoroczny koncert zatytułowany jest "Estrada na start!". Odbędzie się w niedzielę (10 lipca) o godz. 17. Wystąpią studenci i studentki Instytutu Wokalistyki Estradowej: Weronika Rekosz i Kuba Anusiewicz. Przy fortepianie będzie towarzyszyć im pianistka Aga Gruczek. W programie znajdziemy polską i zagraniczną muzykę estradową. - Będą to zarówno piosenki z nieco starszego repertuaru, na przykład Grażyny Łobaszewskiej, ale też muzyka Stinga czy zupełnie współczesne utwory Dawida Podsiadło - wymienia rzeczniczka Akademii Muzycznej w Łodzi.

'Letnie Koncerty w Altanie' w Parku Źródliska I w Łodzi'Letnie Koncerty w Altanie' w Parku Źródliska I w Łodzi zdjęcie udostępnione przez Akademię Muzyczną w Łodzi

Koncerty będą organizowane do 28 sierpnia. W kolejną niedzielę (17 lipca) będzie to "Swing w Altanie". Wtedy zaprezentują się studenci Instytutu Instrumentalistyki Jazzowej oraz tancerze ze szkoły tańca swingowego Swinging Promised Land. W programie znajdzie się energetyczna swingowa muzyka taneczna i standardy jazzowe.

Później zaplanowano koncert "W świecie perkusji" (24 lipca). Wykonawcami będą: Ozeasz Błaszczyk, Szymon Brillowski - perkusja oraz Joanna Kowalewska - fortepian. Na koniec miesiąca odbędzie się natomiast "Klasyczne pożegnanie lipca". - Będzie to co prawda muzyka klasyczna, ale w takim wydaniu, aby się tego dobrze słuchało pośród drzew i z towarzyszeniem śpiewu ptaków - zapewnia Aleksandra Bęben. Będzie to trio fortepianowe, czyli fortepian z klarnetem i fletem. A w programie znajdą się utwory takich kompozytorów jak: Bethoven, Saint-Saëns, czy Piazzoli.

Sierpień również zapowiada się atrakcyjnie. W kolejne niedziele będą koncerty zatytułowane: "W krainie musicalu", "Kwartet w tańcu", "Życie to kabaret" i "Aria Finałowa". Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny. Odbywać się będą w niedziele lipca i sierpnia o godz. 17.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny