Łódzkie. W Centrum Krwiodawstwa zaczyna brakować krwi. Stany alarmowe dotyczą trzech grup

Wielu krwiodawców wyjeżdża i na czas urlopów zawiesza oddawanie krwi. Tymczasem wypadków w okresie lata też jest więcej, a to oznacza częstszą potrzebę przeprowadzania operacji z użyciem zapasów krwi. W województwie łódzkim stany alarmowe dotyczą trzech grup.
Zobacz wideo

Gdy wybuchła wojna w Ukrainie, krwiodawcy rzucili się na punkty oddawania krwi. Pracownicy nie nadążali z pobieraniem. W magazynach powstały spore zapasy - do tego stopnia, że Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi apelowało, aby chwilowo nie przychodzić i nie oddawać krwi. - Takiej sytuacji nie mieliśmy od lat. Nie da się jednak w przypadku krwi zrobić zapasów na dłużej, bo ma ona swój termin ważności - mówi Karolina Trojan-Borczyńska, zastępca dyrektora do spraw medycznych w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi.

Teraz sytuacja się zmieniła. Jak co roku - w okresie wakacji - krwi brakuje. Ma to związek m.in. z faktem, iż młodzi ludzie, którzy są siłą napędową honorowego oddawania krwi, wyjechali na wczasy, a ci z honorowych krwiodawców, którzy pozostali, nie są w stanie tej nieobecności "załatać". Nie są również organizowane akcje w szkołach, które od września do czerwca zasilają bank krwi.

Zaczyna brakować niektórych grup

Obecnie stany alarmowe dla województwa łódzkiego dotyczą trzech grup krwi: 0RH+, 0RH- i ARH-.

- Bardzo niski jest też stan grupy BRH-, ale tutaj jeszcze mamy niewielkie zapasy. Najwięcej obecnie mamy krwi grupy ABRH+ - informuje Joanna Szymczak, specjalista do spraw organizacji honorowego krwiodawstwa w RCKiK w Łodzi.

Obecnie zapewniony jest stan minimalny. Na razie nie ma sytuacji, aby w Łódzkiem były odwoływane zabiegi i operacje planowe z powodu braku krwi. W województwie potrzebnych jest 250 jednostek dziennie. Rozwożone są do wszystkich szpitali w regionie. - Może się tak zdarzyć, że któregoś dnia dla jakiegoś pacjenta będzie potrzebne dużo krwi jednej grupy, której zapasy na ten moment są niewielkie. Ten stan zmaleje wtedy z dnia na dzień. Dlatego potrzebujemy wyższych stanów krwi - podkreśla Karolina Trojan-Borczyńska.

Aby czuć się bezpiecznie, potrzebnych jest około 300 dawców dziennie. W wakacje często liczba oddających krew spada poniżej 200. - Apelujemy o to, aby przychodzić i oddawać krew. Wiemy, że jest to czas urlopów, ale nie zapominajmy o tym, że pomagać należy zawsze. A to najłatwiejszy sposób, bo oddawanie krwi nic nie kosztuje - mówi Joanna Szymczak z łódzkiego oddziału RCKiK.

Krew może oddać osoba zdrowa między 18. a 65. rokiem życia. 

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny