Tak wygląda Drzewo Roku 2022. Łódzki dąb zdobył ponad 5,5 tysiąca głosów
Łódzki Dąb Fabrykant weźmie teraz udział w konkursie europejskim. Co istotne - w tym przypadku nie liczy się jedynie piękno, rozmiary czy też wiek drzewa. Tutaj duże znaczenie ma historia i związki drzewa z ludźmi. Wyróżniane są te okazy, które stały się integralną częścią społeczności. - Dla mnie to drzewo, które od zawsze stoi w parku, który często odwiedzam. Zachwyca wielkością i ma w sobie jakąś taką tajemnicę. Gdy dowiedziałam się o głosowaniu, od razu oddałam głos. W końcu jest to nasz łódzki dąb - mówi mieszkanka Łodzi.
Była to już 12. edycja konkursu na Drzewo Roku, za organizację którego odpowiada Klub Gaja. Do pierwszego etapu plebiscytu wpłynęło 40 kandydatur wraz z uzasadnieniami. Z tych zgłoszeń jury wybrało finałową szesnastkę: siedem dębów, cztery lipy, dwa klony, buk, wiąz i jabłoń. Zwycięzcę wybrali internauci. Głosować można było przez cały czerwiec.
Dąb Fabrykant uzyskał 5559 głosów. - Można było głosować tylko raz z jednego adresu e-mailowego na jedno wybrane drzewo - wyjaśnia Jolanta Migdał, koordynatorka konkursu. - Jury, które decydowało o wyborze finałowej grupy, było złożone ze specjalistów różnych dziedzin i z miłośników drzew - dodaje.
Zieleń w Łodzi. Park im. Klepacza w Łodzi. Na zdjęciu Dąb Fabrykant TOMASZ STAŃCZAK
Oto historia
Dąb Fabrykant zwany jest również Jagoszem. Zdobi łódzki park im. bp. Michała Klepacza. - Na pewno jest to jedno z najbardziej oryginalnych drzew w Polsce, co zostało potwierdzone wynikami konkursu. Ludzie przychodzą tutaj szczególnie wiosną, bo wtedy kwitną wokół niego śnieżniki i cebulice. W tym otoczeniu wygląda zacnie - mówi Aleksandra Hac z biura Urzędu Miasta Łodzi. - Podwójne nazewnictwo drzewa odnosi się do przemysłowej historii Łodzi, a także ma upamiętniać wybitnego animatora kultury łódzkiej i propagatora turystyki Mieczysława Jagosza, który był również współzałożycielem Towarzystwa Przyjaciół Łodzi - dodaje.
Jest to dąb szypułkowy, który ma 180 lat. Nie jest ani najwyższy, bo mierzy około 22,5 metra, ani najgrubszy, bo w obwodzie ma 458 centymetrów. Jest łódzkim pomnikiem przyrody. Dąb Fabrykant został uszkodzony podczas ubiegłorocznej burzy. Stracił kilka gałęzi, a także nieco ucierpiał jego konar. Mimo to dalej zachwyca pięknem i bujną koroną. Ta ma ponad 33 metry objętości.
Do konkursu drzewo zostało zgłoszone przez autora bloga "Przyroda dla Sosnowca" Przemysława Bartosa. To on odbierze statuetkę podczas wręczenia nagród, które odbędzie się 10 października 2022 roku w Warszawie.
Kogo pokonał łódzki dąb?
Na drugim miejscu w konkursie uplasowała się lipa z Bieńkowic, z województwa małopolskiego. To lipa drobnolistna, która nazywana jest Strażniczką Miłosnej Historii. Ma około 380 lat, 25 metrów wysokości i 756 centymetrów w obwodzie. Została zgłoszona przez Starostwo Powiatowe w Bochni. Na trzecim miejscu znalazła się również lipa, ale z Broniszewa w województwie podkarpackim. Nazywana jest lipą prof. Szafera. To lipa szerokolistna licząca około 500 lat, mająca wysokość 26 metrów i obwód 785 centymetrów. Zgłoszona została przez Urząd Gminy Wielopole Skrzyńskie.
Do konkursu stanął też m.in. buk zwyczajny reprezentujący województwo zachodniopomorskie, zwany Matką Lasu w Chłopowie. Został zgłoszony przez Ligę Ochrony Przyrody Zarząd Okręgu w Szczecinie. O głosy walczyła też Jabłoń Felicja w Długiem z Podkarpacia i wiąz Taczanowski z Lutomierska, który również reprezentował województwo łódzkie. Znajduje się on w gminie Lutomiersk, w powiecie pabianickim. Wiąz szypułkowy ma około 300 lat. Jest ogromny, bo mierzy około 35 metrów, a obwód 560 centymetrów. Zgłoszony został przez Szkołę Podstawową w Lutomiersku. Najstarszym ze zgłoszonych drzew był Dąb Chrześcijanin znajdujący się w Januszkowicach - w gminie Brzostek, w województwie podkarpackim. Liczy około 650 lat.
- Niezależnie od konkurencji to właśnie Dąb Fabrykant wypadł najlepiej. Zgłosiłem to drzewo, mimo że jestem z Sosnowca, a nie z Łodzi. To pokazuje, że przyjaciele drzew - nieważne skąd są - mogą mieć wspólny cel i potrafią się jednoczyć - mówi Przemysław Bratos.
Dąb Fabrykant będzie walczył o miano Europejskiego Drzewa Roku w 2023 roku. W ubiegłorocznej edycji europejskiej konkurs wygrało polskie drzewo - podlaski Dąb Dunin, Strażnik Puszczy Białowieskiej.
Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.
Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!
-
"Piroman" Macron tylko "dolewa oliwy do ognia". Ekspert ostrzega. "To idzie w stronę jakichś śmierci"
-
Szokujące rekolekcje w Toruniu. Kobieta poniżana przed ołtarzem. Będzie wniosek do prokuratury
-
To nie broni jądrowej Putina należy się bać. Gen. Komornicki wskazuje "największe zagrożenie" dla Polski
-
Rafał Trzaskowski lepszym kandydatem na premiera niż Donald Tusk? [Sondaż dla TOK FM i OKO.press]
-
We Wrocławiu będą pilnować pomnika Jana Pawła II. "Bo wandale będą chcieli go zniszczyć"
- Użytkowanie wieczyste do likwidacji. Morawiecki wyliczył, kto na tym skorzysta
- Ukraina. W okupowanym Melitopolu Rosjanie przygotowują fikcyjne wybory regionalne
- W aucie osobowym wiózł do babci siedmioro dzieci. Jedno na stojąco w bagażniku
- 17-latek nakleił na kanapkę promocyjną naklejkę. Grozi mu więzienie, bo "naraził sklep na stratę 5,49 zł"
- 20-latek schował się przed policjantami w szafie. Kryjówkę zdradził kot