Łódź. Kolorowy ekosłupek pokaże mieszkańcom, jaka jest jakość powietrza
Ekosłupek stanął na rondzie Solidarności. Zdaniem mieszkańców to dobre miejsce i dobre narzędzie, które na pewno będzie przydatne. - Im więcej będziemy wiedzieli na temat stanu czystości naszego powietrza, tym szybsze i bardziej celowe kroki będziemy mogli podejmować, aby ono było lepsze. Wiele decyzji ekologicznych zależy od naszych władz - mówi jedna z mieszkanek.
Co ważne, ekosłupek stanął dzięki Budżetowi Obywatelskiemu. - To był jeden z ciekawszych pomysłów, na który mogli głosować mieszkańcy. Widać, że angażują się i chcą robić coś dla dobra wspólnego - potwierdza Agnieszka Rutkowska z biura prasowego Urzędu Miasta Łodzi. Inicjatywa pokazuje również, że mieszkańcy sami chcą dbać o czyste powietrze. - To nie jest tak, że z dnia na dzień wszystko się zmieni. Ważne jest, że nasze podejście do tematów związanych z ekologią, klimatem, spalinami albo tym, czym palimy w piecach, zmienia się. Wygląda jednak na to, że wciąż za wolno to idzie - ocenia Dominik Artomski z Łódzkiego Alarmu Smogowego.
To już szósty ekosłupek w mieście
Ekosłupek - czyli narzędzie do kontrolowania jakości powietrza przy pomocy światła - pokaże nam, jakie jest stężenie dwutlenku siarki, ozonu, pyłów zawieszonych, dwutlenku węgla czy dwutlenku azotu w tym, czym oddychamy. - Jest niemalże niewidoczny. Jeśli ktoś już go zauważy lub dowie się, że tu stoi, to sądzę, że będzie na niego spoglądał i interesował się tym, jaki ma kolor i w jakim stopniu nasze powietrze jest danego dnia zanieczyszczone - mówi jeden z przechodniów.
To nie pierwszy taki słupek. W Łodzi znajduje się już pięć podobnych urządzeń w następujących lokalizacjach: Sienkiewicza 5 (centrum miasta), ul. Zgierska/Julianowska (osiedle Bałuty), na skwerze świętej Faustyny umieszczonym na placu Niepodległości (osiedle Górna), w okolicach Miejskiego Centrum Medycznego "Widzew" (osiedle Widzew) oraz na ul. Retkińskiej (osiedle Polesie).
Do końca roku ma pojawić się w Łodzi jeszcze jeden ekosłupek. Jest w trakcie instalacji, stanie na osiedlu Lublinek-Pienista.
Każdy z dotychczas postawionych ekosłupków został wyposażony w oświetlenie ledowe, które na podstawie wyników bieżących pomiarów stężenia pyłów zawieszonych, jak również innych zanieczyszczeń, przybiera barwę zgodną z Polskim Indeksem Jakości Powietrza. Skala jest sześciostopniowa, a jakość powietrza oceniana jako: bardzo dobra, dobra, umiarkowana, dostateczna, zła i bardzo zła. Kolory zmieniają się od intensywnie zielonego - przez żółty, pomarańczowy - aż do wyrazistego, czerwonego koloru, który informuje o tym, że jest już tak źle, że lepiej zostać w domu i nie oddychać skażonym powietrzem.
Ekosłupki stawiane są głównie tam, gdzie jest duży ruch pieszych. - Informacje na temat czystości powietrza można również sprawdzić w aplikacji. Nie wszyscy jednak mają taką możliwość. Dotyczy to przede wszystkim seniorów, którzy często nie korzystają ze smartfonów. Dzięki temu również oni mogą teraz stan powietrza w Łodzi monitorować na bieżąco - podkreśla Agnieszka Rutkowska.
W Łodzi stan powietrza jest monitorowany na bieżąco. W mieście rozmieszczono czujniki czystości powietrza, które wysyłają aktualne pomiar do aplikacji i na stronę internetową. Ekosłupki zostaną także włączone do tego systemu i już jesienią, pomiary z tych urządzeń będą także dostępne w aplikacjach mobilnych.
Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.
Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!
-
"Piroman" Macron tylko "dolewa oliwy do ognia". Ekspert ostrzega. "To idzie w stronę jakichś śmierci"
-
Szokujące rekolekcje w Toruniu. Kobieta poniżana przed ołtarzem. Będzie wniosek do prokuratury
-
To nie broni jądrowej Putina należy się bać. Gen. Komornicki wskazuje "największe zagrożenie" dla Polski
-
Rafał Trzaskowski lepszym kandydatem na premiera niż Donald Tusk? [Sondaż dla TOK FM i OKO.press]
-
We Wrocławiu będą pilnować pomnika Jana Pawła II. "Bo wandale będą chcieli go zniszczyć"
- Ukraina. W okupowanym Melitopolu Rosjanie przygotowują fikcyjne wybory regionalne
- W aucie osobowym wiózł do babci siedmioro dzieci. Jedno na stojąco w bagażniku
- 17-latek nakleił na kanapkę promocyjną naklejkę. Grozi mu więzienie, bo "naraził sklep na stratę 5,49 zł"
- 20-latek schował się przed policjantami w szafie. Kryjówkę zdradził kot
- Wołodymyr Zełenski: Nie możemy przegrać bitwy o Bachmut, żeby Putin nie poczuł krwi