Napraw zamiast wyrzucać. W Łodzi ruszają Kawiarenki Naprawcze. "Nie twórzmy nadmiaru śmieci"

REKLAMA
Problem z rowerem? Krzesło wymaga naprawy? A może trzeba coś przeszyć? W Łodzi w wakacje działać będą Kawiarenki Naprawcze, w których będzie można - z pomocą fachowców - samodzielnie zreperować przeróżne sprzęty.
REKLAMA

Naucz się naprawiać rower

W sobotę działalność rozpoczęła Kawiarenka Naprawcza w Miejscu Spotkań, społecznym domu kultury na Starym Polesiu przy ul. 28 Pułku Strzelców Kaniowskich 9 w Łodzi. Kawiarenkę prowadzi w tym miejscu koalicja organizacji, której liderem jest Stowarzyszenie Społecznie Zaangażowani. - Dwa tematy będą tam ogarniane. Jeden to naprawa rowerów, a drugi mebli. W tym miejscu znajduje się narzędziownia i będzie tam również człowiek, który poinstruuje, jak naprawić rower. To nie jest serwis, a raczej prezentacja praktycznych rzeczy, aby potem samemu potrafiło się wykonać podstawowe naprawy. Innymi słowy - każdy może przyjść, zobaczyć i nauczyć się naprawić rower - wyjaśnia koordynator projektu Hubert Barański z Fundacji Fenomen.

REKLAMA

W naprawianiu rowerów pomagał będzie Witek. - Mamy zestaw narzędzi i urządzeń, z których można korzystać na miejscu. Nie dysponujemy natomiast częściami zamiennymi, czyli na przykład dętkami, łańcuchami, kierownicami. Jeśli chodzi o wymianę tego typu części, to trzeba je zabrać ze sobą - zastrzega Witek.

W kawiarence dyżurować będzie również Wowa, uchodźca z Ukrainy. Pomoże w pracach stolarskich i naprawach mebli. Instruktorzy naprawczy będą dyżurować od 12 do 15 w każdą sobotę lata.

Będzie też mobilna kawiarenka

A już dziś rusza mobilna Kawiarenka Naprawcza, która co tydzień o tej samej porze będzie stacjonować w innym punkcie. Na początek ma działać w Parku Poniatowskiego, w godz. 16-19. Będzie to podstawowy serwis rowerowy prowadzony przez Dr Velo, który jest nazywany rowerowym lekarzem pierwszego kontaktu.

- Chodzi o to, żeby pasjonaci jazdy na rowerach mieli możliwość serwisowania swoich jednośladów również w niedzielę. Zdarza się, że ktoś pojeździł przez weekend rowerem i po tej wycieczce coś ze sprzętem jest nie tak. Może wtedy przyjechać do nas. Otrzyma diagnozę, serwis na poziomie podstawowym, co jest bezpłatne, oraz doktor Velo wypisze receptę - mówi Hubert Barański z Fundacji Fenomen.

REKLAMA

"Zero waste"

Kawiarenki Naprawcze powołuje do życia Fundacja Veolia Polska, która od 2019 roku prowadzi program NaprawiaMY z Veolią. W pierwszej edycji programu zorganizowanej we współpracy z Fundacją Ashoka, w różnych miastach Polski powstało 10 Kawiarenek Naprawczych.

W Łodzi program pierwszy raz realizowano w 2021 roku. - Ludzie mają w zwyczaju wyrzucać pochopnie sprzęt, który się zepsuł lub zestarzał. Nie biorą pod uwagę tego, że można takiej rzeczy nadać drugie życie - mówi Szymon Iwanowski ze Stowarzyszenia Społecznie Zaangażowani. - Kawiarenka naprawcza pomaga nie tylko zachować sprzęty i uniknąć niepotrzebnego kupowania nowych, ale integruje społeczność lokalną wokół zasad zero-waste - podkreśla.

- Główna idea to nietworzenie śmieci. Dajemy drugie życie rzeczom, które są zniszczone, naprawiamy lub zupełnie zmieniamy ich design. Czyli ktoś z czegoś zepsutego tworzy coś zupełnie nowego - potwierdza Huber Barański.

Wakacje z naprawianiem

Łącznie w kilku punktach Łodzi będzie 6 takich kawiarenek, świadczących różnego typu usługi. Poza wymienionymi już kawiarenkami, działać ma m.in. Sąsiedzka "Re-Pasja", zlokalizowana w Domu Kultury 502. Tutaj będą kłaść nacisk na recykling, stylistykę i ekologiczne zamienniki chemii domowej. W Kawiarence Naprawczej przy ul. Piotrkowskiej 17 będzie można naprawić komputer. Tutaj będzie również szycie i odnawianie mebli. Od ubiegłej edycji istnieje kawiarenka przy KW łódzkiego oddziału Polskiego Związku Głuchych. Tutaj trudnią się głównie szyciem, ale będą również naprawiać meble, w tym przede wszystkim robić tapicerkę. - Z jednej strony to jest rehabilitacja dla tych osób, a z drugiej tzw. spa dla mebli. W tym przypadku naprawa będzie odpłatna, bo będą pokrywać meble nowym obiciem - wyjaśnia Hubert Barański.

REKLAMA

Działać będzie również Kawiarenka Łódzkiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, gdzie będzie prowadzona reperacja sprzętu rehabilitacyjnego, m.in. wózków inwalidzkich. Natomiast w kawiarence, którą poprowadzi Fundacja BIEDA będzie można spróbować upcyklingu (przetwarzanie odpadów w zupełnie nowe przedmioty) i metaloplastyki (czyli stapianie zużytych metali do wyrobu zupełnie nowych przedmiotów).

Kawiarenki Naprawcze w Łodzi tworzone są na podstawie pomysłu przywiezionego z Holandii. Według szacunków działającej od 2008 roku w Amsterdamie The Repair Café Foundation, na świecie działają ponad 2 tysiące takich miejsc. Najczęściej oferują pomoc i instruktaż przy naprawie prostego sprzętu elektrotechnicznego i AGD, rowerów, oświetlenia i odzieży.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory