Łódź. Anna Dymna będzie lśnić na Piotrkowskiej. Dostanie swoją gwiazdę w Łódzkiej Alei Gwiazd

- Gdy wpłynęła ta kandydatura, właściwie nie było o czym dyskutować. Decyzja była jednogłośna - przyznaje Małgorzata Brożek, sekretarz kapituły, która decyduje o uhonorowaniu twórców i twórczyń własną gwiazdą w Łódzkiej Alei Gwiazd. Dziś swoją gwiazdę otrzyma tam aktorka Anna Dymna.

Łódzka Aleja Gwiazd wzorowana jest na hollywoodzkiej Walk of Fame, która honoruje ok. 2600 gwiazd i ludzi show-biznesu, m.in. aktorów, reżyserów, modelki, artystów, ludzi muzyki czy sportowców. Łódzka aleja związana jest jednak tylko z branżą filmową.

- Wśród osób uhonorowanych są znani i lubiani aktorzy i aktorki, reżyserzy, operatorzy kamer i montażyści. Jest też jedna instytucja filmowa, której gwiazdę również odsłoniliśmy w tym roku - mówi Małgorzata Brożek, sekretarz kapituły Łódzkiej Alei Gwiazd. - Większość z tych osób jest ściśle powiązana z Łodzią, ale nie jest to konieczność. Aleja ma być uhonorowaniem dla wybitnych postaci świata filmu - dodaje.

Zalśni gwiazda Anny Dymnej

Fundatorem gwiazdy Anny Dymnej jest Miasto Łódź, w ramach projektu Łódź Miasto Filmu UNESCO. O tym, że aktorka zostanie uhonorowana, zdecydowała dziewięcioosobowa kapituła. - To absolutnie fantastyczna polska aktorka. Nie ma o czym dyskutować. Wszyscy członkowie kapituły jednogłośnie poparli tę kandydaturę - zdradza Małgorzata Brożek. - To jest taki format aktorki i osobowości, że wszyscy zgodnie podkreślali jej zasługi - dodaje.

Anna Dymna ma w dorobku ponad trzysta ról teatralnych, filmowych i telewizyjnych. Współpracowała z wieloma uznanymi reżyserami m.in. z: Konradem Swinarskim, Andrzejem Wajdą, Jerzym Jarockim, Jerzym Grzegorzewskim, Filipem Bajonem, Kazimierzem Kutzem, Janem Klatą i Januszem Majewskim. - Jest również osobą o niezwykłej wrażliwości jako działaczka społeczna - dodaje Małgorzata Brożek.

W 2003 r. Anna Dymna założyła w Krakowie fundację "Mimo Wszystko", która pomaga osobom chorym i niepełnosprawnym w całej Polsce. Prowadzi telewizyjny program "Spotkajmy się".

Jest również inicjatorką i gospodynią Krakowskich Salonów Poezji. Inicjatywa realizowana jest w łódzkim Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka. W ramach projektu popularni aktorzy czytają tam wiersze swoich ulubionych poetów, a słowom towarzyszy muzyka wykonywana na żywo przez instrumentalistów. Krakowski Salon Poezji istnieje w Łodzi od 2017 roku.

Wnuczka Pawlaka i hrabina Horvath

Anna Dymna debiutowała na pierwszym roku studiów rolą Isi i Chochoła w "Weselu" w reżyserii Lidii Zamkow na scenie krakowskiego Teatru im. Juliusza Słowackiego. Na początku swojej kariery zagrała epizodyczną postać Zosi w "Dziadach" w reżyserii Konrada Swinarskiego. Wystąpiła również w podwójnej roli Kory i Małgorzaty w "Nocy Listopadowej" w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Serca widzów podbiła rolą wnuczki Pawlaka Ani w kultowych filmach "Nie ma mocnych" oraz "Kochaj albo rzuć", a także hrabiny Klarysy Horvath w "Janosiku". Wielu pamięta jej rolę Melanii Barskiej w "Trędowatej" w reżyserii Jerzego Hoffmana. Za rolę Bayerowej w "Ekscentrykach, czyli po słonecznej stronie ulicy" Anna Dymna otrzymała Orła za najlepszą kreację drugoplanową.

W 2005 r. została uhonorowana Złotym Medalem Gloria Artis - Zasłużony Kulturze.

To będzie duże wydarzenie!

Na odsłonięcie gwiazdy Anny Dymnej wybierają się fani nie tylko z Łodzi. - Nie na co dzień mam okazję zobaczyć tak wybitną postać. Do tego będzie możliwość porozmawiania, więc tym bardziej się wybiorę. Spotkania z ludźmi uczą, otwierają nowe spojrzenie na pewne sprawy. Spodziewam się, że to będzie dla mnie motywacja do jakiegoś działania - mówi Anna Litman, fanka spod Łodzi.

- Chcę zobaczyć na żywo aktorkę, którą znam tylko z telewizji. Nie ma się zbyt często takiej okazji, a jeśli już jest, to warto to wykorzystać - dodaje kolejna fanka Joanna Rosicka. - Wybieramy się tam grupą koleżanek.

Gwiazda Anny Dymnej w Łódzkiej Alei Gwiazd przy ul. Piotrkowskiej 71 zostanie odsłonięta w piątek (1 lipca) o godz. 16.30. Po uroczystości Łódź Miasto Filmu UNESCO zaprasza na otwarte spotkanie z Anną Dymną w Clubie 77 przy ul. Piotrkowskiej 77.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny