"To cud, że znaleźliśmy lekarza tak rzadkiej specjalizacji". W Łódzkiem radość, bo będą dwie nowe poradnie

Województwo Łódzkie wzbogaci się o dwie nowe poradnie: hematologiczną i chorób zakaźnych. - Takich miejsc jest niewiele nie dlatego, że nie chcemy ich tworzyć lub z powodu braku pieniędzy, a dlatego, że brakuje lekarzy. Tym bardziej również nas cieszy ta sytuacja - przyznaje Magdalena Góralczyk z łódzkiego oddziału NFZ.
Zobacz wideo

Narodowy Fundusz Zdrowia w Łodzi podpisał od 1 lipca umowy z dwiema nowymi poradniami dla pacjentów w Łódzkiem: hematologiczną w Łodzi i chorób zakaźnych w Rawie Mazowieckiej. Placówkom medycznym udało się pozyskać niezwykle poszukiwanych specjalistów. - To jest bardzo dobra wiadomość. Zarówno hematologów, jak i lekarzy zakaźników jest niewielu. Jeśli jakiejkolwiek poradni uda się pozyskać kogoś takiego, to jesteśmy w stanie jako Narodowy Fundusz Zdrowia zapłacić za realizację bez limitów - deklaruje Magdalena Góralczyk z łódzkiego oddziału NFZ.

Hematologia u Bonifratrów

Poradnia hematologiczna będzie się mieściła w Bonifraterskim Centrum Medycznym. Zapotrzebowanie na takie konsultacje jest coraz większe, o czym świadczą pieniądze, które NFZ przekazuje placówkom na leczenie hematologiczne osób dorosłych. Jeszcze w 2020 roku łódzki oddział NFZ zapłacił za takie świadczenia 2 mln zł, w 2021 ponad dwa razy więcej, bo blisko 4,5 mln zł, natomiast w trwającym jeszcze 2022 r. - już ponad 3 mln zł. - Jest to jeszcze niepełna kwota za pierwsze półrocze, bo faktury wciąż spływają - wyjaśnia Magdalena Góralczyk.

- To rzeczywiście jest cud, że znaleźliśmy lekarza tak rzadkiej specjalizacji - potwierdza Robert Kacprzak, dyrektor do spraw rozwoju w Szpitalu Zakonu Bonifratrów w Łodzi. - Dzięki temu ruszamy i zapraszamy pacjentów - cieszy się.

Poradnia będzie czynna trzy dni w tygodniu. - Nie zakładamy, ilu pacjentów będziemy przyjmować. Świadczenia są nielimitowane, więc nie ma ograniczeń. Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci nam za każdą wizytę i za diagnostykę konieczną do leczenia chorych. Na razie jednak mamy jednego lekarza i zapewne to wyznaczy limit - dodaje dyrektor Kacprzak.

Docelowo dyrekcja Szpitala Zakonu Bonifratrów w Łodzi chciałaby rozszerzyć działalność poradni. Tym bardziej, że przy szpitalu powstanie Centrum Onkologiczne, które ma ruszyć w przyszłym roku.

Do tej pory w Łódzkiem były tylko dwie poradnie hematologiczne: w Szpitalu Kopernika i w przychodni Salve.

W poradni hematologicznej pacjenci leczą nowotwory krwi, a także rzadkie choroby krwi czy niedokrwistość. Możliwa będzie tutaj również szybka terapia onkologiczna w ramach karty DILO, czyli Karty Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego.

Zakaźna w Rawie Mazowieckiej

Łódzki NFZ podpisał również kontrakt z poradnią chorób zakaźnych w Remedium w Rawie Mazowieckiej przy ul. Polnej 2b. Jej działalność ma się przyczynić do poprawy dostępności leczenia chorób takich jak wirusowe zapalenie wątroby czy borelioza. - W ostatnim czasie słychać, że jest dużo więcej zachorowań przede wszystkim jeśli chodzi o boreliozę. Do tej pory w regionie łódzkim mieliśmy cztery takie poradnie, więc każda nowa jest na wagę złota. Lekarzy zakaźników również jest niedobór, dlatego nie mamy tych poradni więcej - potwierdza Magdalena Góralczyk.

Działające już poradnie chorób zakaźnych w regionie mieszczą się w Kutnie, Piotrkowie Trybunalskim, Łodzi i Tomaszowie Mazowieckim. Ta w Rawie Mazowieckiej, która zacznie działać 1 lipca, będzie piąta. 

Umowy z nowymi poradniami będą obowiązywały do 30 czerwca 2023 r.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny