Łódź. Dwie linie turystyczne specjalnie na wakacje. Pasażerów przewiezie "ogórek" i prawie stuletni tramwaj

Od dziś po Łodzi kursują wakacyjne linie "0" i "100". Będą wozić łodzian i turystów z centrum miasta na Retkinię. - To ciekawa atrakcja, a także możliwość podziwiania uroków miasta z zupełnie innej perspektywy - mówią mieszkańcy.

Wakacyjne kursy zabytkowymi pojazdami to tradycja, której początki w Łodzi sięgają 2003 roku. - W tym roku zdecydowaliśmy się na dwie linie turystyczne. Nie boimy się o to, czy będą chętni, bo co roku ta inicjatywa cieszy się dużym powodzeniem - mówi Tomasz Andrzejewski, rzecznik Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi.

Zabytkowym tramwajem na Retkinię

Linia "0" obsługiwana będzie łącznie przez 5 wyjątkowych tramwajów. W soboty na trasie spotkamy 3 z nich, w tym tramwaj typu Sanok z 1929 roku. Należy on do prywatnych zbiorów pasjonata Tomasza Adamkiewicza. - Został wyprodukowany w Polsce jeszcze przed wojną - opowiada Adamkiewicz. - Jeździł po Łodzi do lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Teraz w pojeździe jest przewodnik, który opowiada pasażerom o łódzkich zabytkach - dodaje.

Na trasie spotkać będzie można również tramwaj 803N "Kanciak", który kiedyś był linią podmiejską i kursował do Pabianic i Zgierza. Będzie również jeździł tzw. tramwaj "Imprezowy", czyli wagon należący do MPK-Łódź. Jest używany przy okazji różnych wydarzeń organizowanych w Łodzi i specjalnie przystosowany do tego, by można było urządzić w nim imprezę taneczną.

Natomiast w niedziele będzie można się przejechać Sanokiem "Helmutem" z 1963 r., znanym z podmiejskich tras, oraz składem czerwonych wagonów typu 5N z lat sześćdziesiątych XX wieku.

Tramwaje kursować będą na trasie z placu Niepodległości przez Piotrkowską Centrum na Retkinię.

- Zapraszamy na przejażdżkę. To dobry sposób na spędzenie czasu w każdą pogodę - zachęca rzecznik.

Przejażdżka "ogórkiem"

Linia "100" będzie obsługiwana przez autobus, a właściwie przez jelcza potocznie nazywanego "ogórkiem". - Pamiętam ten autobus jeszcze z czasów dzieciństwa. Pomyśleć, że to kiedyś była nowość i rarytas. A teraz, jadąc "ogórkiem", mamy świadomość, że jest to relikt przeszłości - mówi pan Adam, łodzianin i pasjonat starych autobusów i tramwajów.

Autobus typu 'Ogórek'Autobus typu 'Ogórek' zbiory MPK Łódź

Na tej linii kursować będą również kultowe ikarusy 260 i 280 w wersji zarówno krótkiej, jak i przegubowej oraz inne autobusy, które zapisały się na kartach historii, między innymi Jelcz PR110 czy Autosan H9-35. Linia kursować będzie z Retkini przez Zdrowie na dworzec Fabryczny.

Zarówno do tramwaju, jak i do autobusu dosiąść można się w dowolnym momencie trasy.

Obowiązywać w nich będą tradycyjne bilety czasowe i migawki. Jeździmy więc na takich samych zasadach jak w innych pojazdach komunikacji miejskiej w Łodzi. Bilety można kupić również u konduktorów, którzy są członkami Klubu Miłośników Starych Tramwajów i obsługują je jako wolontariusze.

Ikarus 260Ikarus 260 zbiory MPK Łódź

Linie kursować będą w każdy weekend i w święta w godzinach 10-18. Startują 3 lipca. Linia będzie obsługiwać pasażerów i turystów do 25 września.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny