Domyka się ring wokół Łodzi. Przedostatni odcinek S14 już działa. Ale uwaga na utrudnienia na A2!

Przecięto wstęgi i samochody ruszyły. Otwarto przedostatni odcinek drogi S14, czyli zachodniej obwodnicy Łodzi. Bez problemów przejedziemy już od węzła Łódź Lublinek do węzła Aleksandrów Łódzki. - Oddaliśmy przedostatni odcinek, a to oznacza, że już niedługo ring wokół Łodzi będzie gotowy - mówi rzecznik GDDKiA w Łodzi Maciej Zalewski. Ruszył za to remont na autostradzie A2 na węźle Zgierz.
Zobacz wideo

- Do użytku przekazujemy kolejny odcinek nowoczesnej drogi ekspresowej S14. Ma on dwie jezdnie po dwa pasy ruchu oraz pas awaryjny. W ramach budowy powstało 17 obiektów inżynierskich służących do przeprawy dla okolicznych mieszkańców, zbudowano cztery węzły. Wykonano wykopy o łącznej objętości blisko 550 tys. metrów sześciennych, zaś łączna objętość nasypów to niemal półtora miliona metrów sześciennych - opowiada Maciej Zalewski, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Łodzi.

Długość oddanego kawałka S14 wynosi 12,2 km. Węzły, które udostępniono kierowcom to: Łódź Lublinek (S14/DK14 bis), Łódź Retkinia (S14/ul. Maratońska), Konstantynów Łódzki (S14/DK71) i Aleksandrów Łódzki (S14/DK71). - Skomunikują one Łódź, Konstantynów Łódzki i Aleksandrów Łódzki - dodaje rzecznik.

Wartość inwestycji to ok. 630,5 mln zł.

Obiekt był gotowy już kilka tygodni temu. Prawie miesiąc jednak trwały sprawy formalne. W związku z tym podczas uroczystego otwarcia tego fragmentu drogi S14 wicepremier Piotr Gliński zaapelował do urzędników, aby szybciej i sprawniej wydawali dokumenty.

25.06.2022, S14. Uroczystość otwarcia odcinka od węzła Łódź Lublinek do węzła Aleksandrów Łódzki25.06.2022, S14. Uroczystość otwarcia odcinka od węzła Łódź Lublinek do węzła Aleksandrów Łódzki fot. Tomasz Stańczak / Agecja Wyborcza.pl

To jeszcze nie koniec

Odcinek drogi ekspresowej S14 między węzłem Łódź Lublinek a węzłem Aleksandrów Łódzki to trzeci etap budowy tej drogi. Pierwszy, mierzący 15,2 km i prowadzący z Łodzi do Dobronia, oddano do użytku prawie 10 lat temu. Drugi etap ukończono w 2014 roku. Fragment ten liczy 3,3 km i prowadzi z węzła Dobroń do węzła Róża.

Do wykonania został ostatni odcinek ostatniego etapu. - Chodzi o drogę pomiędzy węzłami Aleksandrów Łódzki i Emilia. Ten ostatni fragment planujemy oddać wiosną przyszłego roku - twierdzi Zalewski. - Będziemy wtedy mogli powiedzieć, że województwo łódzkie jako pierwsze w Polsce będzie miało ring dookoła całej aglomeracji - dodaje.

Ostatni odcinek będzie liczył 16 kilometrów. Prace na nim są zaawansowane w 70 proc. Ma być oddany do użytku najpóźniej 30 kwietnia 2023 r.

- Dzięki temu poprawi się nie tylko lokalny układ komunikacyjny, ale ułatwiony będzie przejazd z północy i centrum kraju do województwa dolnośląskiego - dodaje Zalewski.

Zmiany na A2

W związku z ponownym oddaniem do użytku węzła Stryków wprowadzono również zmiany na autostradzie A2. Obecnie funkcjonują tam już jezdnie we wszystkich kierunkach jazdy. - W ciągu nadchodzącego tygodnia zakończą się też prace na 3,5-kilometrowym odcinku południowej jezdni między węzłem Zgierz i punktem poboru opłat - informuje Maciej Zalewski. Chodzi o odcinek od 355. do 358. kilometra.

Na autostradzie A2 w województwie łódzkim pojawiły się jednak kolejne utrudnienia. W poniedziałek (27 czerwca) ruszyły prace na jezdni północnej w kierunku Poznania. Chodzi o czterokilometrowy odcinek trasy na wysokości węzła Zgierz, a dokładniej od 347. do 351. kilometra. - Z powodu remontu ruch w obu kierunkach będzie odbywał się po jezdni południowej. Zamknięcie jezdni północnej wymusi też ograniczenia ruchu na węźle Zgierz. Możliwy będzie przejazd z Łodzi w kierunku Warszawy i z Poznania w stronę Łodzi. Nie będzie możliwości przejazdu z Warszawy w kierunku Łodzi i z Łodzi w stronę Poznania - informuje rzecznik łódzkiego oddziału GDDKiA. I zachęca kierowców, by bacznie obserwowali znaki.

W ramach objazdu kierowcy będą mogli skorzystać z dwóch sąsiednich węzłów: Emilia (A2/DK91) lub Stryków (A2/DK14).

Remont zakończy się w drugiej połowie lipca. Nie będzie to jednak koniec utrudnień, bo drogowcy przeniosą się na kolejny odcinek.

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z