Łódzkie. Gotowy jest kolejny odcinek S14. Trwają odbiory techniczne. Kiedy otwarcie?

Kolejny odcinek trasy S14 - od węzła Łódź Lublinek do węzła Aleksandrów Łódzki - jest gotowy. Jak informuje GDDKiA, trwają formalności związane z odbiorami. Otwarcie przeprawy powinno nastąpić lada moment.
Zobacz wideo

S14 między węzłem Lublinek a Aleksandrowem Łódzkim to trzeci fragment drogi, który Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Łodzi przekazuje użytkownikom. Jako pierwszy oddany był 15-kilometrowy odcinek od Portu Łódź do Dobronia. Kolejny - między węzłem Dobroń a węzłem Róża - został wybudowany w ramach kontraktu na budowę drogi S8. Teraz oddana zostanie trzecia części drogi S14, licząca 12 kilometrów. 

- Ten moduł, element ringu ekspresowo-autostradowego wokół Łodzi, jest już przedostatni. Ostatni, mamy nadzieję, że oddamy wiosną przyszłego roku. Będziemy wtedy mogli powiedzieć, że aglomeracja łódzka jest pierwszą w Polsce, która będzie miała taki ring - mówi Maciej Zalewski, rzecznik łódzkiej GDDKiA.

Kiedy nowy odcinek?

Na razie nie ma jednoznacznej odpowiedzi dotyczącej terminu otwarcia. - Od tego, kiedy dostaniemy pozwolenie na użytkowanie, będzie uzależnione to, kiedy drogę oddamy kierowcom - mówi krótko Zalewski.

Budowa trwała blisko trzy lata. Przedłużyła się z powodu wybuchu pandemii koronawirusa. Gdyby nie to, oddana byłaby do użytku jeszcze w ubiegłym roku. Przez obostrzenia GDDKiA nie mogła przeprowadzić niezbędnych konsultacji społecznych. - To przełożyło się na załatwienie terminu zezwolenia na realizację, a to z kolei przełożyło się na fakt, że nie można było zrealizować planu w tym terminie - wyjaśnia rzecznik Generalnej Dyrekcji w Łodzi.

Nowy odcinek drogi ma dwie jezdnie po dwa pasy ruchu i szeroki pas awaryjny. Ma nawierzchnię bitumiczną. - Jest to klasyczna droga ekspresowa w najlepszym wykonaniu. Mamy też ekrany, dzięki czemu ta droga nie powinna być uciążliwa dla okolicznych mieszkańców. Jest bezpieczna, bo możemy wjechać na nią wyłącznie w miejscach, w których są węzły i w takich miejscach możemy z niej zjechać. Jest dobrze skomunikowana. Zaczyna się na węźle Łódź Lublinek, kolejne to Łódź Retkinia, Łódź Konstantynów Łódzki i Łódź Aleksandrów Łódzki - opowiada nasz rozmówca.

Po oddaniu tego odcinka drogi z pewnością odetchną mieszkańcy Konstantynowa Łódzkiego. Droga przejmie bowiem ruch z ciasnej drogi krajowej 71, która jest dość mocno wyeksploatowana. - To zysk dla kierowców, bo będzie bezpieczniej i wygodnej oraz dla mieszkańców, bo samochody znikną z ulic tych ciasnych miejscowości - potwierdza Zalewski.

W budowie pozostaje jeszcze drugi odcinek drogi S14 - od węzła Aleksandrów Łódzki do Słowika. Prace zaawansowane są w ponad 60 procentach. Ten fragment obwodnicy Łodzi ma zostać przekazany kierowcom wiosną 2023 roku.

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny