Zbiórka arcybiskupa Rysia na domki dla uchodźców nabiera rozpędu. Dorzucił się sam papież

Wiadomo już, gdzie zbudowane będą domki dla uchodźców z Ukrainy, które kilka tygodni temu zapowiedział abp Grzegorz Ryś. Działkę archidiecezji sprzedać ma z bonifikatą miasto Łódź, o ile zgodzą się na to radni. Zbiórka na ten cel nabiera rozpędu, wsparł ją sam papież Franciszek.
Zobacz wideo

Zbiórkę na budowę domków dla uchodźców z Ukrainy metropolita łódzki Grzegorz Ryś ogłosił pod koniec kwietnia. Zapowiedział jednocześnie, że sam zasponsoruje dwa takie domki. Nie wycofuje się z tej deklaracji. - Pieniądze, które przeznaczam na ten cel, to nie są środki diecezji tylko moje własne dochody, które mam na przykład ze sprzedaży książek, które napisałem - mówi arcybiskup. - Nie mam żony, dzieci, więc nie mam na co ich wydawać, dlatego wspieram moją jedyną rodzinę, jaką jest łódzki Kościół - dodaje.

Archidiecezja informuje, że zbiórka na domki chronione nabiera rozpędu. Z darowizn udało się uzyskać już 235 tysięcy złotych i 50 tysięcy dolarów. Caritas Archidiecezji Łódzkiej zamierza pozyskać jeszcze środki zewnętrzne. - Mamy nadzieję, że dostaniemy dotację na budowę domów chronionych - informuje ks. Andrzej Partyka, dyrektor łódzkiego Caritasu.

Wsparcie od papieża

Pierwsze domy dla uchodźców z Ukrainy mają stanąć we wrześniu. Pieniądze na jeden z nich przekazał papież Franciszek. Taka informacja wpłynęła do łódzkiej kurii na początku czerwca. Był to list z Watykanu podpisany przez jałmużnika papieskiego ks. kard. Konrada Krajewskiego. - Ojciec święty zobowiązał go, aby zakupić jeden taki dom z wyposażeniem - informuje abp Grzegorz Ryś. - Na konto Caritas przelał więc 30,5 tysiąca dolarów - dodaje.

Archidiecezja chciałaby postawić 10 lub 11 całorocznych domków. Miałyby się one znaleźć na działce przy ulicy Opalowej w Łodzi (pomiędzy Topazową i Brukową). Działkę ma sprzedać z bonifikatą miasto Łódź. - To nieruchomość na Radogoszczu. Wytypowaliśmy to miejsce, bo działka musiała być przede wszystkim uzbrojona, aby można było szybko zacząć działać. Chodziło też o to, żeby to było miejsce dobrze skomunikowane. Tam będą mieszkały przede wszystkim kobiety z dziećmi, więc w pobliżu powinno być przedszkole czy szkoła, a także dobry dojazd komunikacją miejską na przykład do pracy - mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. Na sprzedaż działki muszą się zgodzić jeszcze radni i mają się zająć tym tematem po wakacjach.

Wizualizacja osiedla domów dla uchodźców z Ukrainy w ŁodziWizualizacja osiedla domów dla uchodźców z Ukrainy w Łodzi Urząd Miasta Łodzi

Domy będą stawiane z gotowych części. Wszystkie mają być takie same i z jednakowym wyposażeniem. Powierzchnia każdego wyniesie 35 metrów kwadratowych. - Daje to możliwość zamieszkania czterem osobom. W zależności od potrzeby, może to być mama z trójką dzieci czy dwie rodziny dwuosobowe - wylicza ks. Andrzej Partyka.

Jesienią tego roku mają powstać pierwsze trzy domy. Kolejne będą stawiane sukcesywnie, w zależności od możliwości producenta i powodzenia zbiórki. Na same domy z wyposażeniem potrzeba około 2,5 mln złotych. Jeden kosztuje około 160 tys. złotych brutto.

Co potem?

Rodziny, które wprowadzą się do domów, nadal będą korzystały z pomocy Caritas Archidiecezji Łódzkiej. W ramach projektu "Razem możemy więcej" będą miały udzielaną pomoc materialną na codzienne zakupy, a także pomoc psychologa, tłumacza i doradcy zawodowego.

Jak się usamodzielnią lub zdecydują na powrót do domu po zakończeniu wojny, wyprowadzą się, zostawiając te mieszkania kolejnym osobom. Jeśli nie będą to uchodźcy, zamieszkają w nich inni potrzebujący mieszkańcy Łodzi, których dotknął problem bezdomności.

Łódzki Caritas od początku wybuchu wojny pomaga uchodźcom. Wydawanych jest 700 paczek z żywnością i chemią każdego dnia. Z kolei schronienie w postaci dachu nad głową, dzięki pomocy Caritas, ma obecnie 5000 uchodźców.

Darowizny na organizację osiedla można wpłacać za pośrednictwem strony internetowej Caritas lub tradycyjnym przelewem na rachunek Caritas Archidiecezji Łódzkiej:

  • PLN: 48 1240 1545 1111 0000 1165 5077
  • EURO: 05 1240 1545 1978 0000 1165 518
  • USD: 13 1240 1545 1787 0000 1165 5178
  • z dopiskiem OSIEDLE DLA UKRAINY.

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z