Łódź. Mariusz Wilczyński będzie miał swoją gwiazdę na Piotrkowskiej. "To wielka postać"

Odsłonięcie 90. gwiazdy nastąpi w sobotę (4 czerwca). Uhonorowany zostanie wybitny reżyser animacji i performer. - Miasto Łódź doceniło Mariusza Wilczyńskiego przede wszystkim za jego ostatni film. To pierwsza pełnometrażowa animacja, która zdobyła nagrodę Złotego Lwa na Festiwalu w Gdyni - mówi Małgorzata Brożek, sekretarz kapituły.
Zobacz wideo

Chodzi o film "Zabij to i wyjedź z tego miasta". Wilczyński pracował nad nim 14 lat. Było warto, bo efekt jest doceniany w kraju i za granicą. To jeden z najgłośniejszych polskich filmów animowanych ostatnich lat. Film zadebiutował na Berlinale. Zdobył ponad 40 nagród w Polsce i za granicą. - To wielka postać w świecie filmu - mówi nam Małgorzata Brożek, sekretarz Kapituły Łódzkiej Alei Gwiazd.

- Gwiazda jest ufundowana przez Miasto Łódź w ramach projektu Łódź Miasto Filmu UNESCO. Kapituła podjęła tę decyzję, doceniając tym samym wszelakie zasługi Mariusza Wilczyńskiego. Oczywiście głównie zwróciła uwagę na ten wielokrotnie nagrodzony film pełnometrażowy - nadmienia Brożek.

Produkcja została zauważona i nagrodzona na najważniejszych festiwalach animacji, m.in. w Annecy, Ottawie, Zagrzebiu, Sapporo, Limie czy Wiedniu. W naszym kraju również film został doceniony. Wilczyński otrzymał za niego cztery statuetki Polskich Nagród Filmowych Orły. - Warto podkreślić, że wśród nich była ta najważniejsza nagroda dla najlepszego filmu - nadmienia Małgorzata Brożek. - Poza tym jako jedyny film animowany w historii otrzymał Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Nie ma się co dziwić, że taka postać zostanie uwieczniona w naszej Łódzkiej Alei Gwiazd - dodaje.

Fot. Marcin Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Będzie można porozmawiać

Odsłonięcie gwiazdy Mariusza Wilczyńskiego zaplanowano na sobotę (4 czerwca), na godz. 13, przy ul. Piotrkowskiej 71. Potem odbędzie się spotkanie z reżyserem w Klubie 77. Nie będzie to jedyny gość.

W marcu w warszawskiej galerii Zachęta otwarto wystawę "Mariusz Wilczyński. Zabij to…" poświęconą wspomnianej animacji. Kuratorką tej wystawy jest Marta Miś, która również przyjedzie do Łodzi i weźmie udział w wydarzeniu. Wystawie towarzyszy artbook, zaprojektowany przez Annę i Magdalenę Piwowar, którego wydawcami są: Zachęta, Narodowa Galeria Sztuki i Narodowe Centrum Kultury Filmowej. Poza zdjęciami znajdują się w nim teksty Doroty Masłowskiej, Jakuba Żulczyka i Maćka Bielawskiego. Podczas spotkania w Łodzi odbędzie się oficjalna premiera tego artbooka. Weźmie w niej udział Dorota Masłowska.

Spotkanie poprowadzi Jacek Grudzień, dyrektor Wydziału Kultury w Urzędzie Miasta Łodzi, który również jest związany z filmem. - Warto dodać, że prowadzący zna osobiście Mariusza Wilczyńskiego, więc rozmowa może być tym bardziej ciekawa. Poza tym publiczność również będzie mogła zadawać pytania zarówno reżyserowi, jak i kuratorce wystawy oraz autorce tekstów o Wilczyńskim - mówi Małgorzata Brożek z EC1 Łódź. - Po spotkaniu Dorota Masłowska i Mariusz Wilczyński będą podpisywać artbooki. Będzie można je również zakupić. Ponadto reżyser będzie podpisywał plakaty do filmu "Zabij to i wyjedź z tego miasta" - dodaje.

1 lipca będzie kolejne odsłonięcie gwiazdy na ul. Piotrkowskiej. Komisja konkursowa na razie nie zdradza do kogo będzie należeć miejsce w Alei Gwiazd. Wiadomo jednak, że będzie to kobieta.

Więcej o Wilczyńskim

Mariusz Wilczyński jest absolwentem Wydziału Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Przygodę z filmem rozpoczął od małych form użytkowych dla telewizji, a pierwsze nagrody zdobywał za animowane teledyski na Festiwalu Yach Film. Oryginalność dokonań Wilczyńskiego potwierdzają pokazy na uznanych festiwalach i w prestiżowych instytucjach na całym świecie.

Mariusz Wilczyński od lat tworzy improwizowane spektakle wspólnie z wieloma muzykami, podczas których rysuje i animuje do muzyki tworzonej na żywo.

Za swoje osiągnięcia otrzymał Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis". Twórczość Wilczyńskiego, reżysera silnie związanego z Łodzią, została także wielokrotnie uznana przez władze miasta. Otrzymał nagrodę Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miasta Łodzi, a w ubiegłym roku został nagrodzony nagrodą Prezydenta Miasta Łodzi za osiągnięcia w dziedzinie artystycznej.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny