W Łodzi już czuć lato. Miasto otworzyło kąpieliska i baseny odkryte. "Czekałem na ten moment"

Łódzkie pływalnie są gotowe na pierwszych sprawnionych kąpieli. W środę zostały otwarte po zimowej przerwie. Niektóre przeszły w tym czasie duże zmiany i zyskały dodatkowe atrakcje. - Dobrze, że już kąpieliska otwarte. Człowiek czuje, że wakacje tuż tuż - mówi nam jedna z mieszkanek.
Zobacz wideo

- Przyjemnie jest tutaj wypoczywać. Czekamy tylko na lepszą pogodę. Bywało, że o tej porze już się kąpaliśmy. Tymczasem dziś otwarto kąpieliska, ale jest za zimno. Można iść na spacer i popatrzeć - mówią mieszkańcy odpoczywający przy obiekcie "Arturówek". Mimo niskiej temperatury i chmur są jednak pierwsi śmiałkowie korzystający z kąpieliska. - Czekałem na ten moment - mówi 62-letni pan Jan. - W weekend przyjdę tutaj ze swoim wnuczkiem - dodaje.

Niektórzy próbowali już kilkanaście dni temu wchodzić do wody. Pogoda rzeczywiście była bardziej sprzyjająca, ale obowiązywał zakaz kąpieli. - Widziałem już kilka osób kąpiących się w tym miejscu dużo wcześniej. Dobrze, że już kąpieliska otwarte. Człowiek czuje, że wakacje tuż tuż - mówi mieszkanka Łodzi.

W "Arturówku" nasypano nowy piasek. Jest też nowe stanowisko ratownicze. Do tego pojawiły się przebieralnie, ławki, stacje do segregacji odpadów i leżaki. Rozbudowano oświetlenie i zainstalowano monitoring na plaży. Pojawiło się też dużo atrakcji dla najmłodszych, m.in. fabryka wody.

Jedyny taki obiekt

Jest też wiele udogodnień dla osób niepełnosprawnych. - To obiekt, który jako jedyny w Polsce posiada specjalistyczne urządzenie umożliwiające osobom jeżdżącym na wózkach samodzielne korzystanie ze sprzętów wodnych, takich jak łódki czy kajaki, przy zachowaniu samodzielności - mówi Łukasz Kucharski, dyrektor MOSiR Łódź. - To samo dzieje się na naszej plaży. Powstała tutaj utwardzona ścieżka o powłoce mineralnej, która kończy się pomościkiem. Wcześniej był tu piasek, więc osoba niepełnosprawna nie miała szans się tutaj dostać - dodaje. Teraz osoba na wózku będzie mogła przebywać tuż nad samą wodą. Projekt zrealizowano w ramach Budżetu Obywatelskiego Łodzi.

Wypożyczalnia kajaków w Arturówku w ŁodziWypożyczalnia kajaków w Arturówku w Łodzi Urząd Miasta Łodzi

Gdzie jeszcze popływają łodzianie?

Mieszkańcy Łodzi mają do dyspozycji pływalnie sezonowe na: "Wodnym Raju" - przy ulicy Wiernej Rzeki 2, przy ulicy Sobolowej 1 oraz przy ulicy Głowackiego 10/12, a także kąpieliska na obiektach rekreacyjnych "Arturówek", "Stawy Jana" oraz "Stawy Stefańskiego". - Okres zimowy łódzki MOSiR poświęcił na doposażenie i lekką rewitalizację pływalni sezonowych i kąpielisk. Są nowe ławki, leżaki, przebieralnie, a także nasadzenia, czyli to wszystko, co ma ulepszyć funkcjonowanie naszych obiektów - informuje Joanna Skrzydlewska, wiceprezydent miasta. 

Jest bezpiecznie

Regularnie sprawdzana jest jakość wody we wszystkich zbiornikach. Poza tym nad zapewnieniem bezpieczeństwa mieszkańców będą czuwać ratownicy wodni. Doposażono ich w nowy sprzęt, m.in. profesjonalne łodzie. Zaopatrzeni są też w apteczki. Na kąpieliskach są również flagi sygnalizujące możliwość lub zakaz kąpieli. Na terenie niektórych kąpielisk można też grillować. - Specjalne miejsca znajdują się na "Stawach Jana" i "Stawach Stefańskiego". Są też boiska do uprawiania sportów plażowych, takich jak siatkówka, zbijak czy piłka nożna. Na "Arturówku" i "Stawach Stefańskiego" można poćwiczyć na siłowniach zewnętrznych, a na drugim obiekcie dodatkowo pojeździć na pumptracku - dodaje dyrektor MOSiR-u.

Łódzkie kąpieliska są czynne obecnie od godz. 14 do godz. 19. Po zakończeniu roku szkolnego czas ich funkcjonowania zostanie wydłużony. Będą czynne codziennie od godz. 9 do godz. 19.

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z