Łódź. Za 100 tysięcy będą prowadzić terapię muzyczną dla dzieci. Odwiedzą też odział dla kobiet chorych na nowotwór

Akademia Muzyczna w Łodzi dostała dotację na organizację koncertów muzyki poważnej razem z edukacją i terapią. Skorzystają z niej mieszkańcy regionu. Dzieciom opowiadać będą o muzyce przez zabawę, np. skrzypce będą pszczółką, altówka osiołkiem, a kontrabas słoniem.
Zobacz wideo

100 tysięcy złotych dotacji przekazał samorząd województwa łódzkiego. Za te pieniądze akademia zorganizuje koncerty połączone z różnego typu terapią muzyczną. Działania zaplanowane są w różnych miejscowościach regionu, nie tylko w Łodzi.

- Projekt przeznaczony jest do odbioru zarówno dla dzieci zdrowych, jak i tych z niepełnosprawnościami ruchowymi czy niepełnosprawnością intelektualną. Koncerty mają wspomagać rozwój emocjonalny, pomóc poradzić sobie z dyskomfortem psychicznym wynikającym ze skutków pandemii, ale także pokazać muzykę wysoką - mówi Barbara Dominiak, opiekun projektów edukacyjno-terapeutycznych w Akademii Muzycznej w Łodzi. 

Muzycy z akademii będą starali się przybliżyć dzieciom utwory różnych kompozytorów, instrumenty i ich brzmienie, a także nomenklaturę muzyczną. - To będzie praca z ruchem, tekstem literackim, ale najważniejsza w tym wszystkim jest i będzie muzyka - podkreśla Dominiak. I dodaje, że cały ten projekt ma pokazać muzykę jako coś niezwykle przyjemnego i atrakcyjnego.

Zagrają studenci

Akademia zaplanowała szereg koncertów. Będą to przede wszystkim wydarzenia o charakterze edukacyjnym, ale także wykorzystujące elementy rytmikoterapii i muzykoterapii.

Studenci Akademii Muzycznej w Łodzi pojadą w regionStudenci Akademii Muzycznej w Łodzi pojadą w region Biuro Promocji Akademii Muzycznej w Łodzi

Pierwszy koncert zatytułowano "Muzyczny atlas zwierząt". Odbędzie się w Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach we wtorek (31 maja). Przeznaczony jest dla najmłodszych odbiorców. - Podczas tego koncertu instrumenty smyczkowe przejmą na siebie rolę różnych zwierząt. Skrzypce będą pszczółką, altówka osiołkiem, a kontrabas będzie słoniem. W ten sposób opowiemy dzieciom o instrumentach. A potem wszystkie razem połączą się w koncercie "Wiosna", w którym będą na przykład odgłosy ptaków czy innych zwierząt - opowiada Aleksandra Bęben, rzeczniczka Akademii Muzycznej w Łodzi.

W planach jest w sumie 10 koncertów edukacyjnych. Odbędą się m.in. w Piotrkowie Trybunalskim i Tomaszowie Mazowieckim. - Staramy się, aby z klasyką dotrzeć do szerszego grona odbiorców, również w województwie. Trudno jest czasem z różnych zakątków regionu dotrzeć na koncert do Łodzi, dlatego to my, z Akademii Muzycznej, pojedziemy do mieszkańców. Mamy wspaniałych młodych muzyków, którzy chcą się prezentować - dodaje Aleksandra Bęben.

W ramach projektu w Skierniewicach zaplanowano łącznie trzy wydarzenia, w tym koncert kameralny. Natomiast koncert musicalowy odbędzie się w Sieradzkim Centrum Kultury. - Podczas koncertu kameralnego pojawią się na przykład "Cztery pory roku Buenos Aires" Astora Piazzolli. To zbiór utworów napisanych w rytmie tanga. Musicale natomiast będą prezentowane przed świętami Bożego Narodzenia - wyjaśnia rzeczniczka Akademii Muzycznej.

Terapia dla chorych onkologicznie

W ramach projektu zostaną zorganizowane także zajęcia muzykoterapii dla kobiet z chorobą nowotworową w Wojewódzkim Wielospecjalistycznym Centrum Onkologii i Traumatologii im. Kopernika w Łodzi.

- Terapeutyczne działanie muzyki jest znane od wielu wieków. Samo obcowanie z muzyką pozwala oderwać się od problemów życia codziennego. W chwilach czy radości, czy smutku włączamy właśnie muzykę. Przechodzimy wtedy jakby do innego wymiaru - mówi Barbara Dominiak. - Narzędzia, które dodatkowo daje rytmikoterapia i muzykoterapia to rodzaj aktywności, która wyzwala wewnętrzną potrzebę wyrażania siebie. To, że odczuwamy, to jest jeden element. Natomiast to, że możemy to wyrazić, to jest ta druga część, która pozwala często wyzwolić emocję, pokazać to, czego nie umiemy powiedzieć - dodaje nasza rozmówczyni.

List intencyjny, dotyczący współpracy i przekazania dotacji w wysokości 100 tys. zł podpisali wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba i rektor Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów dr hab. Elżbieta Aleksandrowicz.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny