Chcą przywrócenia dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi lub nowego konkursu. "Jest to sprawa bardzo bulwersująca"

W łódzkim środowisku kultury i polityki dawno nie było tak nerwowo. Radni domagają się wyjaśnień w sprawie zwolnienia dyrektora Muzeum Sztuki Jarosława Suchana. Chcą przywrócenia go na stanowisko albo rozpisania "uczciwego konkursu".
Zobacz wideo

Zmiana na stanowisku pełniącego obowiązki dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi nastąpiła pod koniec kwietnia. Jarosław Suchan został wezwany do Ministerstwa Kultury, gdzie oznajmiono mu, że nie będzie dłużej pełnił tego stanowiska. Na jego miejsce minister Piotr Gliński powołał Andrzeja Biernackiego. - To malarz, pedagog, osoba bardzo wyrazista, jeśli chodzi o swoje poglądy w publicystyce dotyczącej polskiej kultury - przekonywał w Radiu Łódź wicepremier.

Sprawa - najpierw - degradacji, a potem pozbycia się Jarosława Suchana wywołała oburzenie w łódzkim środowisku zarówno kultury, jak i polityki. Od kilku dni w tej sprawie interweniują radni miejscy, radni Sejmiku Województwa Łódzkiego i dyrektorzy innych instytucji kultury z Łodzi i z całego kraju.

"Bulwersująca sprawa"

Przypomnijmy, Suchan był dyrektorem Muzeum Sztuki od 2006 roku. Kolejne władze przedłużały jego kontrakty. O tym, że wkrótce może się to zmienić, łódzcy radni alarmowali jeszcze w listopadzie ubiegłego roku. Zorganizowali wówczas konferencję w nadziei, że dobiegający kontrakt Jarosława Suchana będzie przedłużony lub zostanie zorganizowany konkurs na stanowisko dyrektora. Tak się nie stało. Suchan - z dyrektora - stał się pełniącym obowiązki, a łódzka "Gazeta Wyborcza" pisała wówczas, że ministerstwo szuka kandydata "łatwiejszego we współpracy".

- Czemu wtedy nie ogłoszono konkursu? - pyta dziś Karolina Kępka, radna Koalicji Obywatelskiej i przewodnicząca miejskiej Komisji Kultury. - Teraz minister powołał na tę funkcję pana Andrzeja Biernackiego. Jest to plan przejmowania najważniejszych instytucji kultury w Polsce. Muzeum Sztuki to miejsce, które wywodzi się z historii awangardy. Obawiam się, że szesnastoletni dorobek dyrektora Suchana zostanie zaprzepaszczony. Jest to sprawa bardzo bulwersująca - oburza się radna.

Muzeum Sztuki jest współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z marszałkiem województwa łódzkiego. Radni KO chcą zatem, aby marszałek Grzegorz Schreiber (PiS) wpłynął na zmianę decyzji ministra. Ten w tej sprawie jednak milczy. - To nie jest inicjatywa marszałka, a ministerstwa. My się w tej kwestii nie wypowiadamy - ucina jego rzeczniczka Magdalena Kamińska.

Radni chcą uczciwego konkursu

Łódzcy radni podkreślają, że nie chcą krytykować Andrzeja Biernackiego. Większość z nich nie zna go osobiście, a jedynie z doniesień prasowych. Domagają się jednak uczciwego konkursu, który wyłoni najlepszego kandydata. - Wydaje mi się, że niektórych ludzi nie tak łatwo zastąpić - mówi Anna Rabiega, radna sejmiku z KO. - Pan Jarosław Suchan jest architektem całego Muzeum Sztuki. Jest to wielka osobowość. To także kurator i ekspert w dziedzinie zakupu eksponatów do muzeum londyńskiego. Utrata takiej osoby to strata dla Łodzi, województwa, a także Polski. On doprowadził na wyżyny Muzeum Sztuki w naszym mieście - przekonuje.

- Niestety pan Andrzej Biernacki nie ma takiego doświadczenia - wtóruje jej radny Marcin Bugajski (KO) i odgórną zmianę na stanowisku pełniącego obowiązki dyrektora nazywa "upolitycznieniem Muzeum Sztuki".

Radni przypominają, że Suchan na swoim koncie ma wiele osiągnięć. Za jego kadencji otwarto oddział Muzeum Sztuki w Manufakturze, był kuratorem wielu wystaw sztuki współczesnej i nowoczesnej. Dzięki jego działaniom do Łodzi przyjechały prace Duchampa, Mondriana i Picassa. Jest znanym i cenionym autorem tekstów poświęconych awangardzie i modernizmowi. Został nagrodzony srebrnym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" za ożywienie programu wystawienniczego oraz edukacyjnego, które przełożyło się na wyraźny wzrost frekwencji w Muzeum Sztuki. Jest uwielbiany przez odwiedzających muzeów. Na jego oprowadzania przychodzą tłumy.

Andrzej Biernacki, nowy p.o. dyrektora jest absolwentem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, malarzem i prywatnym galerzystą. Prowadzi w Łowiczu Galerię Browarna. Jest też pedagogiem, krytykiem sztuki, publicystą i wydawcą, a także jurorem wielu konkursów artystycznych, m.in. im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Wykładał na ASP w Łodzi, jest członkiem Rady Programowej i publicystą Galerii Sztuki Współczesnej w Nowym Sączu. To również założyciel i prezes Mazowieckiej Fundacji Społeczno-Kulturalnej oraz były redaktor naczelny notatnika kulturalnego "CDN" i samorządowego pisma "Łowicz". 

W internecie trwa zbiórka podpisów pod petycją ws. powołania przez ministra kultury Andrzeja Biernackiego na p.o. dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi. Jej autorzy podkreślają, że sprzeciwiają się tej zmianie i sposobowi, w jaki się odbyła. "Uważamy, że zmiana na stanowisku dyrektorskim w Muzeum Sztuki dokonana została z naruszeniem dobrych obyczajów. Nasz protest wzbudza również sposób wręczenia dymisji dotychczasowemu dyrektorowi. To działanie, które zagraża ciągłości programowej instytucji" - piszą. 

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny