To ma być największa atrakcja turystyczna Łodzi. W długi weekend otwiera się Orientarium

Ponad tysiąc ryb, największy słoń indyjski w Europie, gigantycznych rozmiarów krokodyl i wiele innych atrakcji czeka w Orientarium w Łodzi. Wielkie otwarcie już w piątek, ale świętowanie zaplanowano na całą majówkę. Chętnych do zwiedzania nie brakuje. Tylko w pierwszy dzień po ogłoszeniu terminu otwarcia zakupiono 1200 biletów.
Zobacz wideo

W łódzkim Orientarium zobaczymy między innymi słonie indyjskie, krokodyle gawialowe i orangutany sumatrzańskie. - Orangutany to są nasi krewni. Mamy podobne geny do nich. Są to bardzo inteligentne zwierzęta, ale też bardzo silne. Mówi się, że samiec tego gatunku orangutana jest sześciokrotnie silniejszy niż potężny mężczyzna - mówi Michał Krause, kierownik działu hodowlanego zoo.

Jedną z największych atrakcji ma być strefa oceaniczna. W tunelu są dwa zbiorniki: rafy i rekinów. - Zbiornik rekinów ma aż dwa i pół tysiąca metrów sześciennych wody. Nieco mniejszy jest zbiornik rafy. Można tutaj podziwiać rekiny, to będzie wisienka na torcie. Oprócz tego są płaszczki czy ryby ławicowe - mówi Adam Danielak, kierownik biotopów wodnych zoo.

28.04.2022, zoo w Łodzi. Orientarium dzień przed otwarciem28.04.2022, zoo w Łodzi. Orientarium dzień przed otwarciem Fot. Marcin Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Skąd w ogóle pomysł na budowę Orientarium? O unowocześnieniu łódzkiego zoo mówiło się od dawna. Przedstawiciele ogrodu i miasta uznali jednak, że mieszkańcy i turyści oczekują czegoś większego, bardziej niezwykłego. Dlatego zdecydowano, że to musi być miejsce wyjątkowe, podobnie jak wrocławskie Afrykarium. Tak narodził się pomysł budowy łódzkiego Orientarium.

Zwierzętom jest dobrze

Łódzkie zoo jest świetnie wyposażone. Każde zwierzę ma wybieg, aby czuć się komfortowo. - Mogą też liczyć na dodatkowe atrakcje, takie jak zabawki. Na przykład orangutany potrzebują, aby każdego dnia im je zmieniać, przenosić. Trzeba więc dbać o to, aby się nie nudziły. Słonie indyjskie mają drzewa i kłody, które wykorzystują do zabawy - opowiada Paulina Klimas-Stasiak, rzeczniczka łódzkiego zoo.

Zwierzętami opiekuję się około 100 osób. To wykwalifikowani specjaliści. Wielu z nich pracowało wcześniej w ogrodach zoologicznych w Europie. Zajmują się konkretnymi gatunkami zwierząt.

- Na przykład do opieki nad słoniami indyjskimi ściągnęliśmy specjalistę z doświadczeniem w zoo w Pradze. Orangutanami zajmuje się osoba ściągnięta z zoo w Gdańsku, która wcześniej właśnie tam się nimi zajmowała. To ludzie z prawdziwą pasją - dodaje Paulina Klimas-Stasiak.

Co na otwarcie?

Na długo oczekiwane otwarcie zoo przygotowało wiele atrakcji. W piątek dostępna będzie m.in. ścieżka edukacyjna w aplikacji "Tropiciel". Pomoże ona w odnalezieniu tych gatunków zwierząt, które najbardziej chcielibyśmy zobaczyć. W obiekcie znajdują się również interaktywne zabawki, które umilą czas dzieciom i wzbogacą ich wiedzę. - Naszym celem jest edukacja najmłodszych przez zabawę. Mamy na przykład wieże zabawowe z materiałami informacyjnymi o zwierzętach czy inteligentne podłogi z grami z motywem zwierzęcym - wylicza Arkadiusz Jaksa. 

28.04.2022, zoo w Łodzi. Orientarium dzień przed otwarciem. Orangutan sumatrzański o imieniu Budi28.04.2022, zoo w Łodzi. Orientarium dzień przed otwarciem. Orangutan sumatrzański o imieniu Budi Fot. Marcin Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Od piątku do niedzieli w Orientarium na zwiedzających będą czekać edukatorzy oraz opiekunowie zwierząt, którzy opowiedzą o sekretach życia codziennego jego mieszkańców. W dniu otwarcia pracownicy ogrodu zadbają o to, by każdy, kto odwiedzi łódzkie zoo, poznał ciekawostki o zagrożonych gatunkach zwierząt. Gości witać mają animatorzy przebrani za duże, kolorowe zwierzaki. Rozdawane będą słodkie upominki. Na terenie ogrodu pojawi się kilka stanowisk, na których dzieci będą mogły pomalować buzie czy stworzyć tematyczne zabawki.

Na terenie zoo dostępny jest też nowoczesny park linowy. Poza tym dzieci mogą wziąć udział w grze terenowej "Odkrywcy zdobywcy". Mogą też pobawić się na dwóch placach zabaw zlokalizowanych na zewnątrz.

Na miejscu można również liczyć na kulinarną, egzotyczną podróż. W Orientarium na gości będzie czekać kilkanaście punktów z różnorodną ofertą gastronomiczną. Będą serwować m.in. owoce morza, jedzenie wege, bułeczki azjatyckie bao czy zapiekanki. W innych restauracjach będzie można zjeść lody albo coś innego słodkiego. Niektóre lokale pomieszczą nawet 200 osób.

Przy strefie gastronomicznej znajduje się Mini ZOO. Zamieszkały tu udomowione gatunki zwierząt, które są przyzwyczajone do kontaktu z człowiekiem. - Wcześniej, jak chodziłem do zoo, to też była taka strefa. Karmiliśmy tam kozy. To jest bardzo fajne - karmić zwierzę ze swojej ręki albo głaskać - mówi dziewięcioletni Julek. Zwiedzający będą mogli zwierzęta dotknąć i nakarmić specjalnie przygotowaną karmą.

Orientarium jest czynne od piątku (29 kwietnia) codziennie - od 9 do 18. Atrakcje z okazji otwarcia zaplanowano na cały długi weekend. Chętnych do zwiedzania nie brakuje. Tylko w pierwszy dzień po ogłoszeniu terminu otwarcia zakupiono 1200 biletów, w tym również rodzinne.

28.04.2022, zoo w Łodzi. Orientarium dzień przed otwarciem28.04.2022, zoo w Łodzi. Orientarium dzień przed otwarciem Fot. Marcin Stępień / Agencja Wyborcza.pl

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z