Łódź. Zabytkowe wille przeszły generalny remont. W jednej z nich powstaje nowoczesna Mediateka

Dwie perełki architektoniczne można już podziwiać. Remont zabytkowych willi Ludwika Meyera przy ul. Moniuszki 3 i 5 został zakończony. Jesienią ma tam zostać oddana do użytku Mediateka. Przeprowadzą się tam również urzędnicy.
Zobacz wideo

Mediateka ma się stać kolejną wizytówką Łodzi, tym razem kulturalną. Ma być również najnowocześniejszą instytucją kultury w regionie. - Czytelnictwo dzisiaj to nie tylko książki, prasa, publikacje. To również elektroniczne czytniki, dotykowe ekrany, urządzenia mobilne, audiobooki, zasoby wirtualne. To spotkania z autorami, panele dyskusyjne, wystawy i warsztaty. Tak to wszystko będzie wyglądać - zapowiada Halina Bernat, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Łodzi.

Mediateka ma stanowić połączenie funkcji tradycyjnego korzystania ze zbiorów literackich z postępem technologicznym. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Powstanie sala gier z symulatorami, która będzie największą atrakcją dla dzieci, ale nie tylko. Zapewne przypadnie do gustu również dorosłym pasjonatom tego typu atrakcji. Pasjonaci komiksu będą mogli korzystać z bogatych zbiorów liczących ponad 3000 publikacji.

Co ciekawe, będzie tu też wiele możliwości dla pasjonatów nagrywania filmów i dźwięku. Powstaną sale służące do montażu obrazu i nagrań dźwiękowych. Będzie też specjalny green screen, czyli zielone tło służące do obróbki materiałów wizualnych. - Mediateka MeMo to miejsce otwarte na nowe technologie i social media. Na pewno odnajdą się tu wszyscy tworzący w sieci. Z tych nowoczesnych, świetnie wyposażonych sal będzie można korzystać - dodaje dyrektorka biblioteki.

W planach jest także organizacja imprez kulturalnych. - Chcemy, aby odbywały się tutaj koncerty kameralne i pokazy artystyczne. W ofercie znajdą się propozycje zarówno dla najmłodszych, jak i studentów czy seniorów. Atrakcją dla melomanów i miłośników winyli będzie kolekcjonerski gramofon OSCAR - opisuje dalej Halina Biernat. I nadmienia, że taki gramofon ma zaledwie kilku prywatnych kolekcjonerów na świecie.

W takich wnętrzach to przyjemność

Wille Ludwika Meyera przy ul. Moniuszki 3 i 5 przeszły całościowy remont, czyli od piwnic, aż po sam dach. Mediateka MeMo będzie się mieściła w budynku pod numerem 5. Natomiast obok, pod numerem 3, powstaje nowa siedziba Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi. Tutaj wprowadzą się urzędnicy. Sąsiadujące ze sobą budynki zostały połączone efektownym, przeszklonym dziedzińcem. Dzięki temu będą tworzyły spójną całość.

- Wymienione zostały wszystkie instalacje, odnowiono stolarkę okienną i drzwiową, przebudowano i poddano renowacji klatki schodowe. Wyremontowane zostały wszystkie pomieszczenia. Wprowadzono także udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, między innymi w budynkach pojawiła się winda - mówi Adam Pustelnik, wiceprezydent Łodzi.

Wizualizacja Mediateki przy ul. Moniuszki w Łodzi.Wizualizacja Mediateki przy ul. Moniuszki w Łodzi. UMŁ

Prace budowlane objęły dwa budynki, oficynę, dziedziniec i ogród. W dawnych pomieszczeniach mieszkalnych powstały: połączona z ogrodem wielofunkcyjna sala z antresolą, sala ze zbiorami Mediateki oraz studio do nagrań lektorskich. Znalazło się także miejsce na trzy pracownie przeznaczone na warsztaty i szkolenia. Przestrzeń wystawiennicza natomiast zorganizowana zostanie w przeszklonym dziedzińcu. W tym miejscu ma się znajdować również kawiarnia. - Pomieszczenia wyposażone zostały w nowe meble, a wkrótce pojawią się tu również urządzenia multimedialne, sieciowe i telekomunikacyjne - zapowiada wiceprezydent.

- Urządzanie wnętrz trwa. Wykonywane są też prace poprawkowe i porządkowe - mówi z kolei Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Kosztowało to sporo, bo ponad 36 milionów złotych. W czerwcu inwestycja ma być gotowa. Otwarcie Mediateki MeMo zaplanowane jest jesienią.

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z