Rewolucję czas zacząć. Na placu Wolności w Łodzi ruszyły prace budowlane. Są utrudnienia dla kierowców i pasażerów

Rozpoczął się długo wyczekiwany remont placu Wolności w Łodzi. "To będzie prawdziwa rewolucja" - zapewniają urzędnicy. Ten plac to wizytówka miasta. Jego przebudowa potrwa rok i będzie kosztować 35 mln zł.
Zobacz wideo

Wyremontowany plac Wolności ma być przede wszystkim bardziej zielony. Posadzone zostaną 64 drzewa oraz tysiące krzewów, bylin, ozdobnych traw i roślin cebulowych. - Plac stanie się przyjazną przestrzenią, idealną do spędzania wolnego czasu. Wraz z rozległym trawnikiem stworzony zostanie minipark, w którym będzie można odetchnąć wśród zieleni. Na odnowionym placu powstaną także ogródki gastronomiczne - opisuje Małgorzata Loeffler z Zarządu Inwestycji Miejskich.

Na placu Wolności mają być organizowane różne wydarzenia artystyczne, w tym jarmarki. Wokół pomnika Kościuszki będą mogły stanąć budki lub kioski handlowe. W tych miejscach zostaną wyprowadzone przyłącza prądu.

Po północnej stronie placu nadal będą jeździć tramwaje, ale już nie w kółko. Powstanie dla nich nowy zjazd z ul. Nowomiejskiej w ul. Północną, wiodący do krańcówki w Parku Staromiejskim. Ruch samochodów zostanie ograniczony wyłącznie do wjazdów pojazdów służb miejskich oraz mieszkańców i najemców lokali użytkowych.

Wartość inwestycji to 35 mln złotych, realizuje ją firma Trakcja.

Remont ruszył

W poniedziałek (25 kwietnia) na miejscu pojawili się robotnicy. - Ekipa budowlana już jest, a to znak, że zaczyna się kompleksowa przebudowa placu Wolności - informuje Grzegorz Gawlik z biura prasowego Urzędu Miasta Łodzi.

Prace rozpoczynają się od demontażu małej architektury oraz zdjęcia starej trakcji. Wykonawca przeprowadzi także prace przygotowujące do wykonania wodociągu.

Plac Wolności w Łodzi w dniu rozpoczęcia przebudowy.Plac Wolności w Łodzi w dniu rozpoczęcia przebudowy. Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl

Utrudnienia w centrum miasta

Inwestycja wymusza objazdy dla samochodów oraz zmiany tras autobusów i tramwajów MPK Łódź. Ruch w relacji wschód - zachód został utrzymany. Zamknięto natomiast wjazd z placu Wolności w ul. Nowomiejską oraz przejazd ul. Nowomiejską od północy - przez skrzyżowanie z ul. Ogrodową/Północną. Ulicą Drewnowską od strony ul. Nowomiejskiej na skrzyżowaniu z ul. Zachodnią przejazd możliwy jest także na wprost w kierunku zachodnim.

Zniknęły tramwaje z ul. Legionów od pl. Wolności do ul. Zachodniej, ul. Nowomiejskiej, ul. Zgierskiej od ul. Wojska Polskiego do ul. Zachodniej i ul. Pomorskiej od ul. Kilińskiego do pl. Wolności. Zarząd Dróg i Transportu nie uruchomił osobnej linii zastępczej. Taką rolę będzie pełniła nadal linia 86, która w pobliżu dworca Łódź Kaliska i w Śródmieściu zmieni swoją trasę. Autobusy pojadą między innymi ulicami Kopernika, Gdańską i Legionów. Zawieszona jest nadal tramwajowa linia 5. Natomiast linia 14 dojeżdżać ma w weekendy na Retkinię, a linia 16 kursuje od teraz przez cały tydzień, czyli także w weekend. Skrócono trasę linii 2 i 16.

Tramwaje powrócą w zamian za to na fragment ul. Kilińskiego i Franciszkańskiej.

O dobry objazd będzie trudno. Wszystko przez to, że trwają również remonty na okolicznych ulicach, czyli na ul. Północnej, ul. Ogrodowej i ul. Wojska Polskiego.

Pożegnano tramwaj

Na pożegnanie ronda Klub Miłośników Starych Tramwajów zorganizował specjalne przejazdy wokół placu Wolności. Mieszkańcy mogli z nich skorzystać w niedzielę (24 kwietnia). Chętnych nie brakowało.

Tramwaje jeździły po placu Wolności od 1898 roku. Początkowo było to zwykłe skrzyżowanie. W dwudziestoleciu międzywojennym powstało tam rondo. Przebudowa potrwa rok.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny