Zieleń czy remont ulicy? Mieszkańcy Łodzi zdecydują, na co wydać 26 mln złotych. Ruszyła 10. edycja budżetu obywatelskiego
Urzędnicy zapewniają, że zgłoszenie pomysłu nie jest trudne - zwłaszcza dla tych, którzy przerabiali to już w poprzednich latach. Jednak w razie problemów będzie można liczyć na wsparcie ze strony miasta. - Jesteśmy chętni do tego, żeby pomóc. Nam zależy na tym, aby ludzie angażowali się społecznie i aby mieszkańcom żyło się jak najlepiej - mówi Katarzyna Dyzio, dyrektor Biura Aktywności Miejskiej.
Podpowiedzi znajdują się również na stronie internetowej budżetu obywatelskiego. Najczęściej wątpliwości budzą dwie kwestie. Po pierwsze - czy działka, na której chcemy zrobić inwestycję należy do miasta (nie może być prywatna). I druga - problem z oszacowaniem kosztów danej inwestycji. Dlatego na stronie internetowej znaleźć można mapę własności i cennik. - Wystarczy tam wejść i sprawdzić to, co nas interesuje - mówi TOK FM Agnieszka Rutkowska z biura prasowego Urzędu Miasta Łodzi.
Pomysły do budżetu można zgłaszać do 23 maja w wersji elektronicznej. Jeśli ktoś będzie składał wniosek w formie papierowej, to czasu ma mniej, bo jedynie do 9 maja.
26 milionów do podziału
W tym roku na budżet obywatelski przeznaczono 26 mln złotych. Kwota ta podzielona jest na projekty osiedlowe i ponadosiedlowe. W Łodzi jest 36 osiedli. Na każde z nich przypada konkretna pula pieniędzy. Ile? To zależy od liczby mieszkańców i terenu. Na wnioski osiedlowe jest w tej edycji 21 milionów zł, a na ponadosiedlowe - 5 milionów zł.
- Można wykreować pomysły. W ubiegłym roku wiele z nich dotyczyło zieleni miejskiej oraz rekreacji. Pojawiały się też niestandardowe pomysły, między innymi grota solna czy most dla wiewiórek w parku przy ulicy Hipotecznej. Trudno powiedzieć, jaki będzie kierunek w tym roku - mówi Agnieszka Rutkowska. - Z mojego punktu widzenia to najważniejszy etap [budżetu obywatelskiego - red.], mimo że obejmuje mniej osób niż potem w czasie głosowania. Ci mieszkańcy chcą zmienić miasto i to się chwali - dodaje.
Dla mieszkańców będą organizowane spotkania konsultacyjne. Odbędzie się ich 10, bo jest to 10. edycja. Zostaną zorganizowane: 21 kwietnia - Karolew (Biblioteka ul. Wróblewskiego 67), 26 kwietnia - Janów (Biblioteka ul. Ketlinga 21), 28 kwietnia - Chojny (Biblioteka ul. Natalii 4), 5 maja - Żubardź (Biblioteka, ul. Powstańców Wlkp. 3), 10 maja - Dąbrowa (Park na Młynku), 12 maja - Arturówek (Łagiewniki), 14 maja - Fabryka Aktywności Miejskiej, ul. Tuwima 10, 17 maja - Park na Zdrowiu, 19 maja - Stary Widzew (Park Baden-Powella), 21 maja - Fabryka Aktywności Miejskiej.
Wnioski w formie papierowej można składać w punktach: ul. Zachodnia 47, al. Politechniki 32, ul. Krzemieniecka 2b, al. Piłsudskiego 100, ul. Piotrkowska 110.
Po tym etapie wnioski będą analizowane przez jednostki podległe miastu i poszczególne wydziały urzędu. Będą je rozpatrywali również radni miejscy. We wrześniu zostanie opublikowana lista pomysłów zakwalifikowanych. 7 października rozpocznie się głosowanie. Elektroniczne potrwa trzy tygodnie, papierowe będzie krótsze. W listopadzie poznamy wyniki.
-
"Piroman" Macron tylko "dolewa oliwy do ognia". Ekspert ostrzega. "To idzie w stronę jakichś śmierci"
-
Szokujące rekolekcje w Toruniu. Kobieta poniżana przed ołtarzem. Będzie wniosek do prokuratury
-
To nie broni jądrowej Putina należy się bać. Gen. Komornicki wskazuje "największe zagrożenie" dla Polski
-
Rafał Trzaskowski lepszym kandydatem na premiera niż Donald Tusk? [Sondaż dla TOK FM i OKO.press]
-
We Wrocławiu będą pilnować pomnika Jana Pawła II. "Bo wandale będą chcieli go zniszczyć"
- Użytkowanie wieczyste do likwidacji. Morawiecki wyliczył, kto na tym skorzysta
- Ukraina. W okupowanym Melitopolu Rosjanie przygotowują fikcyjne wybory regionalne
- W aucie osobowym wiózł do babci siedmioro dzieci. Jedno na stojąco w bagażniku
- 17-latek nakleił na kanapkę promocyjną naklejkę. Grozi mu więzienie, bo "naraził sklep na stratę 5,49 zł"
- 20-latek schował się przed policjantami w szafie. Kryjówkę zdradził kot