Łódź. Cztery miesiące opóźnienia, ale udało się. Nowa Traktorowa już otwarta. Co się zmieniło?

Ulica Traktorowa w Łodzi została oddana do użytku cztery miesiące później, niż planowano. Po remoncie pojawiło się nowe rondo i dużo dodatkowej zieleni. Ale dlaczego trzeba było na to wszystko tak długo czekać? Urzędnicy mówią m.in. o problemach na rynku materiałów budowlanych.
Zobacz wideo

W ramach remontu przebudowany został odcinek od ulicy Rojnej do Aleksandrowskiej. Prace rozpoczęły się tu latem 2021 roku i miały zakończyć pod koniec ubiegłego roku. Tak się jednak nie stało. Otwarcie trasy nastąpiło we wtorek (19 kwietnia), cztery miesiące później, niż planowano.

- Inwestycja przedłużyła się między innymi z powodu warunków pogodowych, które przystopowały niektóre prace. Proszę pamiętać, że prace ziemne, konstrukcyjne czy wylewanie asfaltu wymagają określonych warunków atmosferycznych. Najpoważniejszym problemem była jednak niezależna od nas sytuacja na rynku materiałów budowlanych - mówi TOK FM Małgorzata Loeffler, rzecznik Zarządu Inwestycji Miejskich.

Jak wygląda Traktorowa?

Jeśli chodzi o nowy wygląd ulicy Traktorowej, jedną z głównych zmian jest rondo - powstałe u zbiegu z ulicą Łanową. - Ronda są bezpieczne, dlatego stawiamy na to, aby pojawiało się ich w Łodzi jak najwięcej. Upłynniają ruch - mówi Tomasz Andrzejewski, rzecznik Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi.

Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl

Oprócz tego przebudowano jezdnię i chodniki. Powstały nowe miejsca postojowe, w tym dla osób z niepełnosprawnością. Bezpieczniejsze są również przejścia dla pieszych, bo zostały doświetlone. Ponadto utworzono wysepki, na których można się zatrzymać w trakcie przechodzenia przez jezdnię.

Są też zmiany dla rowerzystów. Ci zyskali fragment drogi rowerowej, którego dotychczas brakowało. Teraz połączono ulicę Aleksandrowską z Rojną i wjazdami przy Łanowej.

Cała ulica zyskała bardzo dużo zieleni. Posadzono tu 17 grusz drobnoowocowych, półtora tysiąca krzewów, m.in. róże, hortensje, jałowce i trawy, głównie miskant chiński.

Pasażerowie też się cieszą

Przy ulicy Traktorowej stanęły nowe przystanki autobusowe. Ten przy ulicy Aleksandrowskiej ułatwi przesiadkę pasażerów do tramwaju. Dwa kolejne powstały przy ulicy Łanowej - z obu stron. Na elektronicznych wyświetlaczach Systemu Informacji Pasażerskiej będzie można sprawdzić aktualne odjazdy autobusów oraz odczytać informację o ewentualnych zmianach. - Przystanki zostały zmodernizowane, a wokół nich pojawiły się nowe elementy małej architektury, kosze na śmieci oraz ławki - dodaje Małgorzata Loeffler. Po remoncie na swoje trasy powróciły autobusy linii 78, 96 i N1.

Wartość inwestycji to prawie osiem milionów złotych.

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z