Łódź. Świąteczne paczki dla studentów z Ukrainy. "Chcemy, żeby mimo tego ciężkiego czasu, zrobiło im się milej"

Na Uniwersytecie Łódzkim studiuje prawie 2 tysiące obywateli z innych krajów, w tym ponad 700 to osoby z Ukrainy. Z powodu wojny do wielu z nich przyjechały rodziny, które zamieszkały w tutejszych akademikach. Z okazji świąt uczelnia przygotowała dla nich specjalne paczki.
Zobacz wideo

Przed wybuchem pandemii koronawirusa Uniwersytet Łódzki organizował spotkania przy wielkanocnym stole dla zagranicznych studentów. W 2020 roku, ze względu na pandemię i związane z nią obostrzenia, tradycję zmieniono. Od tamtego momentu uniwersytet przygotowuje paczki, które w święta trafiają do studentów. W tym roku - z powodu sytuacji w Ukrainie - jest ich dużo więcej.

Na Uniwersytecie Łódzkim uczy się ponad 700 studentów z Ukrainy. Niektórzy tuż po wybuchu wojny sprowadzili tu swoje rodziny. Zamieszkali oni w akademikach na osiedlu studenckim Lumumby. To ponad 300 osób, głównie kobiety i dzieci. - Chcemy, żeby mimo tego ciężkiego czasu naszym studentom ukraińskim zrobiło się milej. Wiemy, że oni przeżywają to, co się dzieje. To są trudne chwile, dlatego staramy się ich wspierać na różne sposoby - mówi Paweł Śpiechowicz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Łódzkiego.

Do ukraińskich rodzin trafiły specjalne świąteczne paczki ze śniadaniem wielkanocnym. Przygotowano ich w sumie 1600. Są zapakowane w ekologiczne opakowania. - W zestawach jest kiełbaska, jajeczko, babka i inne tradycyjne potrawy. Mamy nadzieję, że będzie im smakowało - dodaje rzecznik uczelni.

Wspólne świętowanie

W tym roku Uniwersytet Łódzki chciał choć częściowo powrócić do tradycji organizowania spotkań wielkanocnych. W ubiegłym tygodniu zorganizowano dwa świąteczne obiady dla studentów. W każdej z tur mogło uczestniczyć 100 osób. - Wciąż jeszcze obowiązują zasady pandemiczne. Uważamy na zdrowie naszych studentów. Ale mimo to chcemy, żeby poczuli, że to jest jakiś wyjątkowy czas w Polsce - mówi Śpiechowicz.

Serwowano dania zarówno mięsne, jak i wegańskie. Podczas potkania opowiadano zagranicznym studentom o tradycjach i obyczajach polskiej Wielkanocy.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny