Łódź. Remont pasażu Schillera dwa razy droższy niż planowano. Miasto dołoży środków?

Ponad 17 mln złotych kosztować będzie przebudowa pasażu Schillera w Łodzi. Miasto planowało wydać na ten cel dwa razy mniej, bo ledwie 8 mln. Uda się uzyskać dodatkowe środki?
Zobacz wideo

Urzędnicy liczyli się z tym, że zagwarantowana w budżecie kwota na przebudowę pasażu Schillera będzie musiała zostać zwiększona. Nie spodziewali się jednak, że aż o tyle. Mieli na ten cel 7,7 mln złotych. Tymczasem firmy, które zgłosiły się do przetargu, zaproponowały dwa lub trzy razy tyle. Najtańsza firma - JAGEZ - zaproponowała wtedy 18,9 mln złotych. Konsorcjum MMK-INZ i LARKBUD chciało to zrobić za 25,2 mln złotych.

- Warto robić aukcje internetowe. Zawsze firmy trochę zejdą. Im więcej startujących, tym emocje są większe. To też lepiej dla nas. Tutaj w aukcji uczestniczyły tylko dwie firmy, więc nie ma aż tak dużej różnicy w kwocie, jak na przykład przy licytacji dotyczącej przebudowy placu Wolności. Tam firmy zeszły o 40 milionów - opowiada Małgorzata Loeffler, rzeczniczka Zarządu Inwestycji Miejskich.

Aukcja na przebudowę pasażu Schillera skończyła się na kwocie 17,5 mln zł. - Kwota przewyższa planowany budżet o prawie 10 milionów, czyli o bardzo dużo. Jeśli nie będziemy mieć środków w ramach Zarządu Inwestycji Miejskich, to będziemy występować o przyznanie nowych środków do miasta. Chcemy, żeby to zadanie było zrealizowane, bo jest ono w ramach rewitalizacji obszarowej. Wszystkie unijne zadania muszą zostać wykonane. Jeśli tego nie zrobimy, to więcej stracimy niż jeśli dołożymy te pieniądze - wyjaśnia Loeffler.

Jak będzie wyglądał pasaż?

Pasaż Schillera mieści się przy ulicy Piotrkowskiej 112. Jest to bardzo popularne miejsce w Łodzi. Latem odbywają się tu liczne koncert, a grudniu jest m.in. Jarmark Bożonarodzeniowy.

Po remoncie miejsce to ma być przeznaczony tylko dla pieszych. Będzie to deptak otoczony zielenią. Ma tu być zasadzonych ponad 50 nowych drzew. Pojawią się stylowe meble miejskie, m.in. ławki, na których będzie można odpocząć.

- Na nowym deptaku doskonale będą czuć się zarówno dzieci, jak i dorośli. Na odnowionym pasażu Schillera będą organizowane imprezy plenerowe, takie jak jarmarki, targi rękodzieła czy koncerty - mówi rzeczniczka. - Przestrzeń deptaku będzie przyjazna dla osób z różnymi rodzajami ograniczenia mobilności i trudnościami w poruszaniu się czy dla osób poruszających się na wózkach i przy pomocy sprzętu rehabilitacyjnego - dodaje.

Pasaż Schillera będzie liczył 450 metrów. Połączy aleję Kościuszki z ulicą Piotrkowską i parkiem im. Sienkiewicza.

W ramach inwestycji wykonawca przebuduje nawierzchnię pasażu, wymieni instalacje oraz zamontuje nową fontannę wraz z komorą techniczną. Pojawi się nowe oświetlenie. Pasaż zostanie podłączony do monitoringu miejskiego.

To już kolejna sytuacja w dość krótkim czasie, kiedy założenia miejskich urzędników rozmijają się z rzeczywistością. Kilka dni temu na Tokfm.pl pisaliśmy o remoncie al. Śmigłego-Rydza. Kolejny etap inwestycji miasto wyceniło na ponad 63 mln zł. Najtańsza złożona oferta opiewała na kwotę o ponad 20 mln zł wyższą. 

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z