W £odzi wraca temat odkrywki w Z³oczewie. "Nie zostaje nic innego, jak roz³o¿enie r±k"

W zwi±zku z wojn± w Ukrainie politycy coraz czê¶ciej wracaj± do tematu uruchomienia odkrywki w Z³oczewie. Zaskoczenia takimi deklaracjami nie kryj± ³ódzcy radni. - W momencie, gdy s³yszymy o otwarciu niedaleko £odzi kolejnej kopalni, nie zostaje nic innego, jak roz³o¿enie r±k - mówi±.
Zobacz wideo

W £odzi nie milkn± echa po wizycie, któr± w regionie z³o¿y³ pod koniec marca europose³ Adam Bielan, prezes Partii Republikañskiej wchodz±cej w sk³ad Zjednoczonej Prawicy. Przyjecha³ do Be³chatowa razem z W³odzimierzem Tomaszewskim, by³ym wiceprezydentem £odzi, obecnie pos³em PiS. - Ca³a Unia Europejska musi przemy¶leæ swoj± dotychczasow± politykê energetyczn± - mówi³ europose³ Bielan.

Podkre¶la³, ¿e za bardzo uzale¿nili¶my siê od dostaw surowców energetycznych z Rosji, ¿e konieczne jest embargo na import rosyjskich surowców i ¿e "kopalnia i elektrownia Be³chatów mo¿e nam zapewniæ tak± niezale¿no¶æ na jeszcze wiele lat".

W kontek¶cie wojny w Ukrainie powróci³y pytania o mo¿liwo¶æ uruchomienia odkrywki Z³oczew. Adam Bielan mówi³, ¿e szczególnie powinni¶my dbaæ o nasze rodzime z³o¿a i je wykorzystywaæ. Podobnie sprawê komentowa³ W³odzimierz Tomaszewski oraz pos³anka Ma³gorzata Jankowska. - Jestem zwolennikiem odkrywki w Z³oczewie. Najpierw jednak musimy udowodniæ, ¿e bezemisyjnie mo¿emy przetwarzaæ wêgiel - mówi³ Tomaszewski.

- Trudno mi okre¶liæ, czy rz±d podejmie decyzjê o odkrywce Z³oczew. Walczê o to, ¿eby te rozmowy by³y prowadzone na szali ministerialnej i ¿eby takie decyzje by³y podejmowane w najbli¿szej przysz³o¶ci - zapewnia³a pos³anka Janowska.

Komu to siê nie podoba?

Budowa odkrywki w Z³oczewie mia³a ruszyæ w 2020 roku. Pomys³ budzi³ jednak ogromny sprzeciw ekologów, a tak¿e mieszkañców. Inwestycja wi±za³a siê z konieczno¶ci± wysiedlenia 33 okolicznych wsi. Ostatecznie, we wrze¶niu ubieg³ego roku, Generalna Dyrekcja Ochrony ¦rodowiska uchyli³a wydan± w pierwszej instancji decyzjê ¶rodowiskow± dla planowanej kopalni oraz odmówi³a okre¶lenia ¶rodowiskowych uwarunkowañ dla inwestycji. Wydawa³o siê, ¿e sprawa jest zamkniêta. Ale wojna w Ukrainie sprawi³a, ¿e temat wróci³.

Im czê¶ciej mówi siê, ¿e odkrywka w Z³oczewie ma szansê na powstanie, tym g³o¶niej w tej sprawie wypowiadaj± siê radni Rady Miejskiej w £odzi. Apeluj±, aby nie opieraæ uniezale¿niania Polski od energii z Rosji na wêglu. Wed³ug nich to tylko wzmocni problem smogu w mie¶cie i pustynnienia regionu ³ódzkiego. Warto dodaæ, ¿e to najmniej zalesiony region kraju. Lesisto¶æ wynosi tutaj zaledwie 21,4 proc. Dla porównania województwo lubuskie zalesione jest na poziomie 49,3 proc. To jeden z g³ównych powodów, przez który województwo ³ódzkie jest nara¿one na negatywne skutki zmian klimatycznych i wiêksze zanieczyszczenie powietrza.

- W Polsce z powodu smogu przedwcze¶nie umiera oko³o 50 tysiêcy Polaków rocznie. Zapewnienia o tym, ¿e bêdziemy dalej inwestowaæ w wêgiel, s± wiêc dla nas szokuj±ce - mówi Antonina Majchrzak, radna KO i przewodnicz±ca Komisji Ochrony ¦rodowiska w radzie miasta. - My¶lê, ¿e panie i panowie politycy zapomnieli o tym, ¿e nie kto inny, jak pani premier Beata Szyd³o podpisa³a porozumienie paryskie, zobowi±zuj±ce Polskê do tego, by ograniczyæ emisjê gazów cieplarnianych do 2030 roku - doda³a.

"Nie wracajmy do wêglowej przesz³o¶ci"

£ódzcy radni mówi±, ¿e lepiej by³oby, aby odwiedzaj±cy £ód¼ i region politycy z Prawa i Sprawiedliwo¶ci edukowali spo³eczeñstwo proekologicznie. - W momencie, gdy s³yszymy o otwarciu niedaleko £odzi kolejnej kopalni, nie zostaje nic innego, jak roz³o¿enie r±k - komentuje Majchrzak. - Mamy nadziejê, ¿e politycy rz±dz±cej koalicji zastanowi± siê nad tym i zrozumiej±, ¿e w koszyczku wielkanocnym powinny znajdowaæ siê pisanki, a nie wêgiel. Mieszkañcy £odzi w prezencie chc± normalnych cen i zrównowa¿onej polityki energetycznej, a nie kolejnej kopalni - dodaje.

- £ód¼ to miasto bezpo¶rednio dotkniête miêdzy innymi pustynnieniem. Deklaracje zwi±zane z rozwijaniem siê kopalni w Be³chatowie s± niesamowicie nie na miejscu. My¶l±c o transformacji energetycznej, apelujemy, by politycy pomy¶leli w takim kierunku, który bêdzie s³u¿y³ ³odzianom i nie bêdzie ¼le wp³ywa³ na nasze zdrowie oraz klimat - przekonuje z kolei radny Damian Raczkowski z KO.

DOSTÊP PREMIUM

WE WSPÓ£PRACY Z