Łódź. Trzeba dosypać środków na remont alei Śmigłego-Rydza. Najtańsza oferta przekracza budżet o ponad 20 mln zł

W Łodzi otwarte zostały koperty z ofertami na przebudowę dalszego odcinka alei Śmigłego-Rydza. Najtańsza przekracza miejski budżet - zaplanowany na ten cel - o ponad 20 mln zł! Mimo to władze Łodzi zapewniają, że remont dojdzie do skutku.
Zobacz wideo

Kolejny etap remontu alei Śmigłego-Rydza miasto wyceniło na 63,8 mln zł. Chodzi o odcinek między ulicą Przybyszewskiego a Dąbrowskiego. W przetargu wystartowały trzy podmioty i każdy z nich zaproponował kwotę znacznie przekraczającą miejskie założenia.

Konsorcjum Przedsiębiorstwo Drogowo-Budowlane Kemy i MPK Łódź wyceniło prace na 85,632 mln zł brutto. To najniższa oferta. Przewyższa planowany przez miasto budżet o nieco ponad 21 milionów złotych.

Mosty Łódź proponują 98,345 mln zł. To więcej od zakładanej kwoty o około 35 milionów. Najdroższa oferta pochodzi od firmy Strabag, która chciałaby za remont alei 112,445 mln zł. To o prawie 50 milionów więcej.

Urzędnicy przyznają, że nie są zdziwieni tymi propozycjami. - Wszystko drożeje. Tym bardziej materiały budowlane i robocizna. Dodatkowo na tę sytuację wpływa wojna w Ukrainie i ograniczony dostęp do surowców. Trudno, aby kwoty, które firmy oferują obecnie w przetargach, były takie same jak te, które my zakładaliśmy, planując budżet tego remontu dwa lata temu - mówi TOK FM Małgorzata Loeffler, rzecznik prasowy w Zarządzie Inwestycji Miejskich.

Przed miastem analiza złożonych ofert

- Nie ulega wątpliwości, że będziemy musieli dołożyć brakujące pieniądze. Nie będziemy występować na sesji Rady Miejskiej o dodatkowe środki. Kwota zostanie uzupełniona o fundusze w ramach tego samego zadania przez Zarząd Inwestycji Miejskich. Zwiększymy wartość inwestycji, rozstrzygniemy przetarg i zrealizujemy zadanie. Proces podpisania umowy potrwa kilka miesięcy - informuje rzeczniczka.

Opracowana zostanie tymczasowa organizacja ruchu i będą mogły wystartować prace budowlane. Inwestor planuje, że ekipę budowlaną na kolejnym odcinku alei Śmigłego-Rydza zobaczymy w czwartym kwartale tego roku.

Co się zmieni?

Remont realizowany jest z projektu unijnego "Kompleksowy program integracji sieci niskoemisyjnego transportu publicznego w metropolii łódzkiej wraz z zakupem taboru do obsługi trasy W-Z oraz innych linii komunikacyjnych i modernizacją zajezdni tramwajowych w Łodzi". Głównym elementem jest kompleksowa modernizacja torowiska. Ponadto zostanie odnowiony istniejący układ komunikacji pieszej: chodniki, ścieżki i ciągi pieszo-rowerowe. Zostanie posadzona nowa zieleń. Zapowiedziano również wymianę nawierzchni oraz inne miejscowe naprawy. Na realizację inwestycji przewidziano 10 miesięcy.

W latach 2018-2021 zrealizowano pierwszy etap przebudowy alei Śmigłego-Rydza. Remont zakończył się na wysokości ulicy Przybyszewskiego. Teraz zostanie wykonany dalej, aż do ulicy Dąbrowskiego.

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z