Łódź. Są dotacje na założenie własnej firmy. Mogą skorzystać też uchodźcy z Ukrainy

Mogą otworzyć zakład kosmetyczny, firmę sprzątającą albo uczyć języka ukraińskiego. W Łodzi miasto uruchamia nowy program dotacji dla bezrobotnych, którzy chcą założyć własny biznes. Skorzystać mogą też uchodźcy z Ukrainy.
Zobacz wideo

Osoby, które przyjechały z Ukrainy i posiadają fach w ręku, mogą się zwrócić po dofinansowanie do założenia własnej działalności gospodarczej. Być może któryś z uchodźców prowadził firmę w swoim kraju. Teraz będzie mógł swoje doświadczenie przenieść do Polski. - To propozycja dla bezrobotnych osób w wieku 18-29 lat. Z dofinansowania mogą skorzystać również uchodźcy z Ukrainy, ale nie tylko. Mogą to być uczniowie i studenci, a także osoby, które straciły pracę po 1 marca 2020 roku i od tego momentu są bezrobotne - informuje Jolanta Baranowska z biura rzecznika Urzędu Miasta Łodzi.

Kwota dofinansowania wyniesie do 40 tys. zł. Uczestnicy projektu mogą liczyć albo na jednorazową dotację na uruchomienie działalności gospodarczej, albo wsparcie wypłacane przez sześć pierwszych miesięcy prowadzenia firmy, które można przeznaczyć na opłacenie czynszu za najem lokalu, opłaty za media czy ubezpieczenie. - Mogą też liczyć na szkolenia, stypendium szkoleniowe i zwrot kosztów dojazdu na nie oraz zwrot za opiekę nad dzieckiem w trakcie uczestnictwa w szkoleniu - wylicza Jolanta Baranowska.

Zbieranie wniosków do końca miesiąca

Szkolenia będą różne. Dotyczyć mają przede wszystkim kwestii organizacyjnych związanych z prowadzeniem firmy. - Będziemy pokazywać, jak załatwić formalności w zakresie zakładania firmy i prowadzenia księgowości. Będą szkolenia w zakresie podatków i ZUS, a także reklamy i promocji oraz sporządzania i realizacji biznesplanu - wylicza Grzegorz Gawlik z Urzędu Miasta Łodzi.

Szkolenia potrwają 64 godziny. Uczestnik za udział w nich otrzyma 821 złotych. Wszystko odbywa się w ramach projektu "Młody biznes z nami". Realizują go wspólnie Urząd Miasta Łodzi i Łódzka Izba Przemysłowo-Handlową. Ze wsparcia może skorzystać 25 osób. Wnioski można składać do 2 kwietnia. 

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z