Łódzkie. Lekarze z Pabianic pobiegną w ramach solidarności z Ukrainą. Przy okazji szykują zbiórkę artykułów medycznych

- Szukaliśmy sposobu na zorganizowanie zbiórki. Jako lekarze promujemy zdrowy tryb życia dlatego zdecydowaliśmy, że zorganizujemy bieg charytatywny - mówi Paulina Zakrzewska, organizatorka biegu medyków solidaryzujących się z Ukrainą. Lekarze zachęcają do włączenia się do akcji wszystkich mieszkańców.
Zobacz wideo

Całą akcję organizuje Paulina Zakrzewska, młoda lekarka-rezydentka, przewodnicząca Związku Zawodowego Lekarzy w Pabianickim Centrum Medycznym. Na co dzień pracuje na oddziale wewnętrznym pierwszym, który w ostatnim czasie był przekształcony w oddział covidowy. Doktor Paulina od kilku lat amatorsko biega. Głównie po parkach i leśnych ścieżkach, ale ma też na koncie większe wyzwania. Dwa lata temu przebiegła pabianicki półmaraton. Zamierza to powtórzyć również w tym roku. - Biegam dla zdrowia. Tutaj chcę połączyć przyjemne z pożytecznym - mówi.

Solidarność z Ukrainą

Bieg solidarności z Ukrainą odbędzie się w piątek (4 marca) o godz. 15.30 w Parku Wolności w Pabianicach. Na 100 metrów pobiegną najpierw lekarze. Potem kółko wokół parku zrobią wszyscy, którzy zaangażują się w zbiórkę i będą mieli ochotę dołączyć się do akcji. - Zapraszamy do udziału mieszkańców miasta, a także osoby, które lubią biegać, ruszać się i dbać o zdrowie. Przede wszystkim zapraszamy tych, którzy chcą pomóc żołnierzom walczącym w obronie swojego kraju - mówi Zakrzewska.

W biegu lekarzy będzie reprezentowany każdy z oddziałów Pabianickiego Centrum Medycznego. W większości zgłosili się mężczyźni, ale np. pediatrię reprezentować będzie lekarka. Uczestnicy dostaną symbolicznie medal, choć podkreślają, że nie o nagrody tutaj chodzi. - Robimy to charytatywnie. Po to, aby medycy włączyli się w akcję. Będziemy zbierać wszystko, ale głównie rzeczy medyczne - informuje Zakrzewska.

Za około 3 tysiące złotych zostaną zamówione środki z aptek, które będą później przekazane dla żołnierzy walczących w obronie ojczyzny i osób poszkodowanych w czasie wojny. Dodatkowo firmy farmaceutyczne współpracujące ze szpitalem w Pabianicach również mają włączyć się w akcję i przekazać asortyment.

Lekarze zachęcają do udziału w akcji również pielęgniarki, ratowników medycznych, sanitariuszy i obsługę szpitala. Co można przynosić? - Lekarstwa, bandaże, baterie, termosy, nowe koce i śpiwory oraz środki czystości - wylicza lekarka. - Co istotne, nie przynosimy odzieży - uczula.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny