Polski Ład dobije NGO'sy? Łódzcy radni domagają się tarczy antykryzysowej. "Tylko mniej dziurawej"
- Z powodu obniżenia podatków będzie o wiele mniejszy wpływ z 1 procenta. A to spowoduje ogromny wyłom w budżetach organizacji pożytku publicznego. Jeżeli nie dojdzie do zmian w polskim prawie, to cześć tych organizacji przestanie funkcjonować, ponieważ nie będzie miała z czego się sfinansować - mówi przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Marcin Gołaszewski. - Jeżeli samorządy tracą na PIT, to mają też automatycznie mniej pieniędzy, żeby wspierać organizacje pożytku publicznego - dodaje.
W Łodzi jest ponad 3000 organizacji pozarządowych. Działają w wielu dziedzinach. Pomagają chorym i potrzebującym, organizują eventy kulturalne i sportowe, propagują zdrowy tryb życia czy wspierają walkę o środowisko. Miasto organizuje różnego rodzaju konkursy, do których mogą się zgłaszać. Dzięki temu wygrywają pieniądze na konkretne projekty. Według miejskich radnych - wkrótce może się to zmienić, a pieniędzy dla organizacji będzie mniej.
To niejedyny problem. Radni zwracają uwagę na rosnące rachunki za prąd i gaz, szalejącą inflację czy pandemię, która utrudnia działania niektórym organizacjom i też generuje dodatkowe koszty (np. na materiały ochronne). Z informacji naszych rozmówców wynika, że szczególnie trudno mogą mieć fundacje zajmujące się osobami niepełnosprawnymi. - Z doniesień, które już mamy od różnych fundacji wynika, że lawinowo rosną ceny usług rehabilitacyjnych i sprzętu - mówi radny Michał Olejniczak. - Chcielibyśmy, aby rząd zaproponował jakieś rozwiązania dotyczące cen usług i materiałów, które służą do ochrony zdrowia - dodaje Gołaszewski.
Tarcza dla organizacji
Radni z Łodzi domagają się, aby stowarzyszenia, fundacje i organizacje mogły otrzymywać stosowne rekompensaty z budżetu państwa. Zapewniają, że zostanie złożona interpelacja w tej sprawie do premiera. Napiszą ją wspólnie z posłami ziemi łódzkiej, którzy następnie złożą ją w Sejmie. - Apelujemy do rządu, aby wprowadzono tarczę antykryzysową właśnie dla organizacji pozarządowych. Chcielibyśmy, aby była ona mniej dziurawa i bardziej skuteczna od tych poprzednich - podsumowuje radny Robert Pawlak.
Upadają firmy
Nie tylko NGO'sy mogą mieć niebawem kłopoty. Już mają je łódzcy przedsiębiorcy, o czym też ostatnio alarmowali lokalni radni. W styczniu aż o 50 procent wzrosła liczba zamykanych małych firm, a o 25 procent spadła liczba otwieranych nowych przedsiębiorstw w Łodzi.
- Przedsiębiorcy liczyli na to, że dzięki swojej kreatywności, pomysłowości będą mogli zarabiać i przyczyniać się do zwiększenia PKB. Tymczasem kładzie się im kolejne kłody pod nogi - mówił nam radny Marcin Gołaszewski. - Skala podwyżek jest porażająca. Wystarczy przejść ulicą Piotrkowską. Tutaj niektórzy przedsiębiorcy otrzymali rachunki wyższe o kilkaset procent - dodawał.
-
Mentzen buńczucznie: Nie musimy rządzić w 2023 roku. Możemy zrobić rząd w 2027 r. Całe życie przed nami
-
Tak wielu wakatów w policji jeszcze nie było. Ekspert ostrzega przed prostymi receptami. "To będzie tragiczne"
-
"Wara od mojej ręki i portfela". Dlaczego 36 proc. młodych mężczyzn ruszyło za Konfederacją?
-
Przywódca zbrodniczego reżimu był "przydatny" Janowi Pawłowi II. W tle "sponsoring" Kościoła
-
Katolicka "sekta" w Częstochowie. "Wieczorem wybuchały krzyki dzieci, płacz i odgłosy uderzeń"
- Błażej Kmieciak rezygnuje z funkcji przewodniczącego Państwowej Komisji ds. Pedofilii
- Ekspert analizuje tempo rosyjskich działań na Ukrainie. "To może być ostatni rozdział tego konfliktu"
- Komendant gorlickiej straży miejskiej brutalnie pobity. 19-laltkowi grozi do 10 lat więzienia
- Syndrom wypalenia zawodowego a L4. Czy można wziąć zwolnienie lekarskie na tę przypadłość?
- Zatrzymano dwie osoby podejrzane o współpracę z obcym wywiadem. Zbierały informacje o infrastrukturze krytycznej