"Ten rok to dla nas i naszych pacjentów ogromna nadzieja". Szpital w Łodzi czeka na nowy sprzęt dla okulistyki

Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi przez lata otrzymało od WOŚP sprzęt wart 46 mln zł. Unowocześniono m.in. neurochirurgię i kardiochurgię. Najdłużej na wsparcie czekała okulistyka, na którą WOŚP zbierała teraz. - Ten rok to dla nas i naszych pacjentów ogromna nadzieja - mówi kierowniczka Kliniki Okulistycznej w łódzkiej placówce.
Zobacz wideo

Wielki finał WOŚP za nami, ale wiele licytacji wciąż trwa. Jeśli ktoś nie dorzucił się jeszcze do Orkiestry Jurka Owsiaka - to ostatni moment, by to nadrobić. W tym roku pieniądze zbierane są na okulistykę dziecięcą, a hasło akcji brzmi "Przejrzyj na oczy". Ten cel w historii WOŚP pojawił się pierwszy raz, choć Orkiestra gra już od 30 lat. - Przez lata uważano, że problemy okulistyczne to dalszy plan. My nie walczymy o życie, a o zdrowie dzieci. Narząd wzroku jest jednak niezwykle ważny, bo nie tylko pozwala cieszyć się dzieciom pięknem tego świata, ale też daje możliwość im na prawidłowy rozwój fizyczny i intelektualny. Ten rok to dla nas i naszych pacjentów ogromna nadzieja - mówi nam Dorota Matusiak, kierownik łódzkiej Kliniki Okulistycznej.

W Centrum Zdrowia Matki Polski prowadzone są ciąże zagrożone, dlatego często rodzą się tutaj dzieci wcześniacze lub dzieci z wadami, w tym wadami wzroku. U pacjentów często wykrywana jest retinopatia wcześniacza. - Zarówno diagnostyka jak i leczenie tego schorzenia wymaga specjalistycznego sprzętu okulistycznego, z dobrą wizualizacją, z możliwością cyfrowego udokumentowania tej jednostki chorobowej - mówi dr Matusiak. - Wsparcie finansowe z WOŚP jest dla nas ogromną nadzieją na poprawę diagnostyki - dodaje.

Cyfryzacja i pandemia przyczyniły się do tego, że wzrosła liczba schorzeń związanych ze wzrokiem. Najczęściej przeprowadzane są operacje zeza, zaćmy i jaskry. Gdyby było więcej sprzętu, istniałaby możliwość podwojenia liczby wykonywanych zabiegów.

Sprzęt do okulistyki pilnie potrzebny

Najbardziej potrzebny jest mikroskop operacyjny. - Nasz ma już prawie tyle lat co Wielka Orkiestra - stwierdza lekarka. - Mimo że działa, to przydałby się nowy, również z tego powodu, że postęp techniczny poszedł do przodu i sprzęt dostępny na rynku jest obecnie nowocześniejszy - dodaje.

Potrzebne są też aparaty do badania dna oka, czyli oftalmoskopy pośrednie, które służą do diagnozowania retinopatii wcześniaczej. - Dotyczy to dna oka, czyli zmian siatkówkowo-naczyniówkowych. Trzeba specjalistycznego sprzętu i ogromnego doświadczenia lekarza, aby to schorzenie zdiagnozować - podkreśla nasza rozmówczyni. 

Lekarze okuliści pracujący w Centrum Zdrowia Matki Polski mają nadzieję, że uzbrojenie tej kliniki w nowoczesny sprzęt zachęci młodych lekarzy do wybierania okulistyki jako specjalizacji. W ostatnich latach niewielu się na to decydowało.

Duże wsparcie od WOŚP

Centrum Zdrowia Matki Polki już nieraz korzystało z pomocy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tylko w ubiegłym roku trafił tu sprzęt za 6 milionów złotych. Najhojniej obdarowano wówczas Klinikę Neurochirurgii. - Wymieniliśmy sprzęt na bardziej nowoczesny. To mikroskop operacyjny, który pozwala na rejestrację obrazu, wizualizację i nagrywanie zabiegów operacyjnych. Jest skojarzony z nawigacją optyczną, czyli pomaga doszczętnie usunąć zmiany patologiczne. Sprzęt wypływa na bezpieczeństwo i skuteczność zabiegów. Nawigację w czasie rzeczywistym umożliwia nam ultradźwiękowa aparatura, która pozwala na wizualizację obszarów, które akurat w danym momencie operujemy - wyjaśnia dr Emilia Nowosławska z Kliniki Neurochirurgii.

Zakupiono też nowy sprzęt neuroendoskopowy, który pomaga przy zabiegach mniej inwazyjnych, podczas których można dokonać biopsji lub regulacji krążenia płynu mózgowo-rdzeniowego. 

Klinika Kardiochirurgii również otrzymała cenne wsparcie w postaci miliona złotych. - Jesteśmy ogólnie hojnie obdarowanym oddziałem przez Orkiestrę. Sprzęt, który dostawaliśmy, przez lata zużywał się i był na bieżąco wymieniany właśnie dzięki tym zbiórkom - mówi Marek Kopala, kierownik Kliniki Kardiochirurgii. Najczęściej trafiały tu nowe pompy infuzyjne, monitory i aparaty kardiotokograficzne. Rok temu klinika dostała m.in. pompę za ponad 600 tysięcy złotych z wymiennikiem ciepła oraz kolejnych 12 łóżek dziecięcych. Wśród darów od WOŚP był też aparat do badania echo kardiograficznego. - Pompa zastępuje pracę dwóch narządów, czyli serca i płuc. Muszą być na stanie przynajmniej trzy pompy. Nie ma praktycznie operacji wykonywanych bez takiej pompy - tłumaczy dr Kopala.

Rok temu pierwszy raz sprzęt trafił z kolei do Kliniki Neurologii Rozwojowej i Epileptologii. Dostali dwa ultranowoczesne aparaty do badania EEG. - To podstawowy sprzęt do badania układu nerwowego, w tym też padaczki. Te aparaty podarowane przez orkiestrę są o tyle szczególne, że mają opcję wideo EEG i opcję badania metodą Holtera, czyli z całodobowym zapisem - wyjaśnia dr Łukasz Przysło, kierownik Kliniki Neurologii Rozwojowej i Epileptologii.

46 milionów łącznie

Przez 30 lat Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przekazała Instytutowi Centrum Zdrowia Matki Polki sprzęt za ponad 46 milionów zł. - To są niebywałe pieniądze, których w żaden inny sposób nie udałoby się uzyskać. Dostaliśmy nowoczesny sprzęt. Można było przeprowadzać dzięki temu niezwykłe zabiegi i operacje - podsumowuje prof. Krzysztof Szyłło, dyrektor do spraw lecznictwa w Centrum Zdrowia Matki Polki. - Kibicujemy Jurkowi Owsiakowi i zachęcamy do wspierania Orkiestry. Często ci, którzy jednego dnia wspomagają WOŚP, następnego dnia sami stają się naszymi pacjentami i z tego sprzętu korzystają - dodaje. Placówka jest jednym z największych ośrodków ginekologicznych, położniczych i pediatrycznych w kraju.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny