Z psem do muzeum? A czemu nie. Łódź otwiera placówki kulturalne dla czworonogów

Z czworonożnym przyjacielem można już wejść do wielu placówek kulturalnych w Łodzi. I nie chodzi tu tylko o psy asystujące. Pierwsi klienci już są i - jak słyszymy - budzą pozytywne emocje. Ich opiekunowie muszą jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach.
Zobacz wideo

Placówki kulturalne w Łodzi wyszły naprzeciw mieszkańcom posiadającym psy. - Wielu z nas traktuje zwierzęta jak członków rodziny. Dlatego chcieliśmy, aby w instytucjach podlegających miastu, w których jest to możliwe, dać mieszkańcom możliwość wchodzenia z psem na przykład na wystawę czy po zakup biletu na spektakl - mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Na drzwiach miejsc przyjaznych psom pojawiły się specjalne naklejki lub znaki graficzne informujące o otwarciu się na zwierzęta. I tak na przykład razem z pupilem można odwiedzić: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Dom Literatury, wszystkie filie Miejskiej Strefy Kultury, Muzeum Miasta Łodzi, Fabrykę Sztuki czy Miejską Strefę Sztuki. Każda z instytucji ma własny regulamin, w tym zasady dotyczące wprowadzania czworonożnych towarzyszy. Warto się z nimi zapoznać przed udaniem się do danej placówki.

Obowiązkowo smycz i kaganiec

W większości tych regulaminów czytamy, że pies musi być w kagańcu i na smyczy. Powinien posiadać aktualne i udokumentowane szczepienie przeciw wściekliźnie. W przypadku jakiejś agresywnej reakcji opiekun będzie musiał - razem ze zwierzęciem - opuścić budynek. Natomiast w przypadku powstałych szkód będzie ponosił za nie odpowiedzialność, także materialną. Opiekun musi też posprzątać po swoim pupilu ewentualne nieczystości. 

W przypadku teatrów z psem możemy podejść do kasy, aby kupić bilet. Na przedstawienie pupila już nie zabierzemy. Ale za to można obejrzeć z nim wystawę znajdującą się w foyer teatru.

Od wprowadzenia decyzji w życie minęło kilka dnia, a już pojawili się pierwsi czworonożni odwiedzający. Chociażby Miejską Strefę Kultury przy ul. Żubardzkiej nierzadko odwiedzają rodzice czy dziadkowe, w oczekiwaniu na dzieci uczęszczające na zajęcia. - Było już kilkanaście osób ze zwierzętami. Raczej są to małe psy. Wchodząc na teren ośrodka, budzą pozytywne emocje - mówi Monika Kamieńska, kierownik w Miejskiej Strefie Kultury. Jak dodaje, na zwierzęta czekają miski z wodą. Przypomina też o obowiązującym regulaminie, dostępnym na stronie internetowej i w każdej filii.

Swoje drzwi dla pupili otworzyło też Muzeum Kinematografii, choć tu czworonożny klient jeszcze nie zawitał. - Jesteśmy gotowi. Mamy specjalnie opracowany regulamin. Jeśli ktoś będzie miał ochotę, to zapraszamy - mówi Joanna Zielińska, przedstawicielka muzeum. 

W niektórych placówkach w Łodzi psy były mile widziane już wcześniej. W Miejskiej Bibliotece Publicznej i jej filiach już od trzech lat można wejść z psem, aby wypożyczyć książki lub skorzystać z czytelni.

Psy asystujące na oddzielnych zasadach

Inaczej sprawa wygląda z psami-asystentami. W ich przypadku osoba niepełnosprawna ma prawo wstępu z psem do obiektów użyteczności publicznej, w tym instytucji kultury. Nie musi zakładać mu kagańca oraz prowadzić go na smyczy. Zwierzę musi mieć jednak aktualne szczepienie i certyfikat potwierdzający status psa asystującego.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny