Ciemniej na ulicach, chłodniej w urzędach. W Częstochowie przykręcają kurki, by szukać oszczędności

REKLAMA
Częstochowa gasi latarnie na kolejnych ulicach, zmienia godziny otwarcia niektórych publicznych placówek i przykręca ogrzewanie w urzędzie. Wszystko po to, by szukać oszczędności. - Nie jest to łatwe - słyszymy od urzędników.
REKLAMA
Zobacz wideo

Od grudnia i przez cały następny rok jednostki sektora publicznego mają - w związku ustawą o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej - obowiązek zmniejszenia całkowitego zużycia prądu o 10 procent. - Nie jest to łatwe, zwłaszcza że stosujemy różnego typu działania oszczędnościowe od lat, więc trudno jeszcze w tej chwili zejść o te 10 procent - przyznaje rzecznik prasowy Urzędu Miasta Częstochowy Włodzimierz Tutaj.

REKLAMA

Podejmowane od kilku lat działania dały na koniec 2021 roku w Częstochowie zmniejszenie zużycia energii o około 10,7 proc. w stosunku do roku 2015.

Urząd wymieniał sprzęt komputerowy na nowocześniejszy, zmniejszał liczbę drukarek. - Modernizowaliśmy oświetlenie w korytarzach czy pomieszczeniach gospodarczych. Liczą się nawet takie rzeczy jak wymiana stolarki okiennej, która daje oszczędność ciepła - podkreśla Marcin Breczko z biura prasowego częstochowskiego magistratu.

Wpływ na zmniejszenie zużycia energii miała też oczywiście pandemia i ograniczenia w pracy w tym czasie czy zamkniecie urzędów i instytucji kultury.

Urzędnicy gaszą światła i przykręcają kaloryfery

Teraz prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk polecił miejskim jednostkom i instytucjom jeszcze ostrzejsze zmniejszenie zużycia energii.

REKLAMA

Kontynuowana ma być wymiana źródeł światła na energooszczędne. W miarę możliwości finansowych będą montowane czujniki ruchu sprzężone z oświetleniem wewnętrznym i zewnętrznym. - Pracownicy są uczulani, by wyłączali stan czuwania w urządzeniach, które mają tę funkcję, czyli na przykład w sprzęcie informatycznym. Powinni też gasić światło w pustych pomieszczeniach - wylicza Breczko.

Z kolei, aby zmniejszyć zużycie ciepła sieciowego, pracownicy magistratu zostali zobowiązani do racjonalnego korzystania z odbiorników ciepła. - Nie zastawiamy grzejników meblami i przykręcamy kaloryfery po zakończonej pracy. Musimy też zgłaszać wszelkie usterki mające wpływ na to, że pomieszczenia wychładzają się niepotrzebnie. Taką usterką może być nieszczelność okien - dodaje nasz rozmówca.

Urząd miasta promuje także w jednostkach miejskich kampanię edukacyjną "20 stopni" - tyle optymalnie ma być w pomieszczeniach. Rzecznika częstochowskiego magistratu pytamy, czy w związku z tym urzędnicy muszą siedzieć w kurtkach? - Jest raczej dobrze, chociaż to się różni między piętrami. Na najwyższym piętrze budynku przy Śląskiej jest trochę chłodniej. Słyszałem głosy, że może zbyt chłodno. My tu niżej tego nie odczuwamy. To nie są polecenia absolutnego zbijania temperatury do 20 stopni. To raczej zalecenia, by zmniejszać temperaturę tam, gdzie to możliwe - podkreśla Włodzimierz Tutaj.

Instytucje kultury w Częstochowie otwarte krócej

Nowe godziny otwarcia mają już częstochowskie instytucje kultury. Ośrodek Promocji Kultury "Gaude Mater" krócej jest otwarty w każdą środę. Nowe godziny otwarcia ma też Muzeum Częstochowskie, podobnie Biblioteka Publiczna im. Władysława Biegańskiego i jej filie. W soboty w ogóle nieczynna jest Biblioteka Główna (godziny otwarcia poszczególnych filii najlepiej sprawdzać na stronie internetowej placówki).

REKLAMA

Ze względu na oszczędności już w połowie listopada biblioteka czasowo zawiesiła też dostępność do stanowisk komputerowych w Bibliotece Głównej oraz filiach. 

W grudniu będą gasły światła na kolejnych ulicach

Największy procent zużycia energii w mieście to oświetlenie ulic. Częstochowa już zaczeła wyłączać niektóre z lamp - w godzinach od 1 do 4 w nocy.

Na początku wyłączenia dotyczyły tylko odcinka tzw. Korytarza Północnego między ul. Pileckiego a ul. Makuszyńskiego (aleja Marszałkowska), wraz z węzłem ul. Makuszyńskiego - al. Wojska Polskiego (DK-1). W tym miesiącu będą jednak wyłączane kolejne.

- Staramy się to robić wtedy, kiedy ma to najmniejsze znaczenie dla komfortu czy bezpieczeństwa mieszkańców. Zaczęliśmy od ulic, które biegną przez tereny niezwiązane z osiedlami czy zabudową jednorodzinną i wielorodzinną - podkreśla Tutaj. - Na pewno światła nie zgasną tam, gdzie jest monitoring miejski. Ważne jest, by był on cały czas skuteczny. By można było obserwować w polu kamer to, co się dzieje - dodaje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory