Częstochowa. Nowe przepisy działają? Mamy dane dotyczące wypadków z udziałem pieszych

REKLAMA
Jak informuje nas częstochowska policja, w tym roku - od stycznia do kwietnia - w Częstochowie doszło do 26 wypadków z udziałem pieszych, w których zginęły cztery osoby, a 22 zostały ranne. Do 13 wypadków doszło na oznakowanych przejściach dla pieszych. Funkcjonariusze apelują o szczególną ostrożność, zwłaszcza podczas wakacji, kiedy ruch może być większy.
REKLAMA
Zobacz wideo

Najwięcej wypadków z udziałem pieszych policjanci odnotowali w styczniu, lutym i kwietniu. Dniem tygodnia, w którym najczęściej dochodziło do tego typu zdarzeń, był piątek.

REKLAMA

Główną przyczyną wypadków - z winy kierującego - było nieustąpienie pieszemu pierwszeństwa na pasach. Tych wypadków było 18. Były też wypadki z winy pieszego - od początku roku było ich w Częstochowie siedem. W trzech przypadkach było to nieostrożne wejście na pasy przed jadący pojazd, dwa wypadki były spowodowane nieostrożnym wejściem na jezdnię zza przeszkody, jeden wypadek spowodował pieszy, który wszedł na przejście na czerwonym świetle.

Do ostatniego wypadku, w którym zginęła piesza na oznakowanym przejściu, doszło kilka dni temu na tzw. autostradzie śródmiejskiej. Kierowca jadący ul. Nowowiejskiego potrącił na przejściu 85-letnią kobietę, która zmarła w szpitalu.

Łącznie w tym roku - od stycznia do kwietnia - w Częstochowie doszło do 26 wypadków z udziałem pieszych, w których zginęły cztery osoby, a 22 zostały ranne.

Kierowcy bardziej uważni

Częstochowska policja przekonuje, że od 1 czerwca 2021 roku - kiedy w życie weszły nowe przepisy Prawa o ruchu drogowym - kierowcy są bardziej uważni, zwłaszcza przy przejściach dla pieszych. Swoje zrobił nowy taryfikator mandatów, zgodnie z którym za niezatrzymanie się przed przejściem, kiedy czeka pieszy, kierowca może zapłacić nawet 3000 złotych.

REKLAMA

Rzeczniczka częstochowskiej policji Sabina Chyra-Giereś podkreśla jednak, że piesi nie mogą "z marszu" wejść na pasy - bez rozejrzenia się i upewnienia, że jest bezpiecznie. Powinni najpierw ocenić, czy pojazd zdąży się zatrzymać i dać szansę kierowcy, żeby ich zauważył. - Piesi również mają swoje ograniczenia w obrębie pasów. Nie wolno korzystać z telefonu komórkowego czy tabletu podczas pokonywania przejścia dla pieszych, a za zlekceważenie tego przepisu grozi mandat w wysokości 300 złotych - mówi Sabina Chyra-Giereś.

Paradoksalnie na wyższą liczbę wypadków wpływa słoneczna pogoda. Oślepiające słońce, wysoka temperatura - a więc i znużenie prowadzeniem samochodu - mogą okazać się częstymi powodami niebezpiecznych sytuacji na drodze. - Piękna, słoneczna, sucha pogoda oznacza wzmożony ruch - potwierdza podkomisarz Chyra-Giereś. - Dotyczy to pieszych, rowerzystów, motocyklistów i kierowców samochodów - dodaje. I apeluje, by kierowcy zwolnili i zachowali szczególną ostrożność przed przejściem dla pieszych, a piesi nie wchodzili na pasy bez oceny sytuacji. - Brzmi to jak mantra, ale jeśli weźmiemy sobie te apele do serca, wypadków będzie mniej - stwierdza.

Zwraca też uwagę, że zbliżające się wakacje będą wiązać się z większym ruchem na drogach, a Częstochowę przecina jedna z najbardziej ruchliwych tras w Polsce. To droga krajowa nr 91, na której trwają prace drogowe. Należy więc zachować szczególną ostrożność. Policjantka przypomina, że bezpieczeństwo na drogach zależy od nas samych. - Pamiętajmy o tym zwłaszcza podczas zbliżających się wakacji - mówi. Podczas planowania dłuższego wyjazdu, należy przygotować się do niego i sprawdzić stan techniczny samochodu. Warto też zaplanować podróż tak, żeby podczas jazdy robić przerwy, a rozmowy telefoniczne ograniczyć do minimum, bo nawet jeśli prowadzimy je przez urządzenia głośnomówiące - mogą dekoncentrować.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory