Częstochowa. Kiedyś modne były siłownie plenerowe, teraz stawiają na ściany smogowe i psie parki

W Częstochowie od 23 maja będzie można składać projekty do 9. już edycji budżetu obywatelskiego miasta. Nie ma limitu wieku dla zgłaszających, a propozycje mogą przesyłać też uchodźcy z Ukrainy. Urzędnicy zachęcają, by zgłaszać nawet drobne sprawy, jak chociażby dziura w drodze.
Zobacz wideo

Projekty do 9. edycji budżetu obywatelskiego Częstochowy będzie można zgłaszać przez trzy tygodnie - od 23 maja do 12 czerwca. Głosowanie zaplanowano od 7 do 14 września. Wyniki poznamy do 19 września. Do wydania jest dokładnie 9 468 489 zł.

Częstochowa była jednym z pierwszych w Polsce miast, które wprowadziło budżet obywatelski. To był 2014 rok. - Od początku bardzo silnie współpracowaliśmy z mieszkańcami Częstochowy, by wypracować jak najlepsze dla nich zasady, by to im się ten budżet podobał - przypomina Justyna Głąb z Wydziału Polityki Społecznej częstochowskiego magistratu. W tej pierwszej edycji było złożonych około 500 projektów, z których mieszkańcy wybrali niemal 70. Na start było do wydania prawie 5 milionów złotych. Teraz suma jest niemal podwojona.

Zgłosimy projekt i zagłosujemy tylko online

W tym roku, podobnie jak w poprzednim, zgłaszanie projektów i głosowanie odbywa się tylko przez internet. - Na początku było głosowanie papierowe, potem elektroniczne. Była też możliwość głosowania przez przedstawiciela. Kiedy pojawiły się problemy z danymi osobowymi, wyłudzeniami, musieliśmy te procedury uściślić - wyjaśnia Justyna Głąb.

Procedury są maksymalnie uproszczone. Nie ma - jak w wielu innych miastach w Polsce - limitu wieku wnioskodawcy czy konieczności zebrania podpisów pod projektem. - Wystarczy mieć pomysł i trzeba go dobrze opisać. W tym roku nie trzeba nawet załączać zgody zarządcy w przypadku zadań, które są na terenie znajdującym się w zarządzie na przykład szkoły czy biblioteki. Tym już się zajmie urząd - podkreśla nasza rozmówczyni. Wnioskodawca musi tylko upewnić się, czy teren, na którym chce coś zrealizować, jest terenem miejskim. To można sprawdzić na geoportalu mieszkańca.

Kiedyś modne były siłownie plenerowe, teraz ściany smogowe

Budżet obywatelski Częstochowy jest podzielony na różne pule. Ogólnomiejska to blisko 2,5 miliona złotych, a górny limit wartości zgłaszanego projektu to połowa tej sumy. Reszta budżetu jest do wydania przez dzielnice i tu można zgłosić nawet pomysł, który w całości wyczerpie daną pulę dla dzielnicy.

Są propozycje, które powracają w kolejnych edycjach, ale także mody. - Na początku place zabaw czy siłownie plenerowe były zgłaszane niemal w każdej dzielnicy. Teraz pojawia się coraz więcej projektów dotyczących zieleni miejskiej: parki, ściany antysmogowe. Popularnością cieszą się też zadania skierowane do zwierząt, na przykład pomoc schronisku czy coraz modniejsze psie parki - wylicza Głąb.

Ludzie po pandemicznych lockdownach są też spragnieni spotkań. W tym roku, po ostatnim budżecie, w wielu dzielnicach Częstochowy odbędą się festiwale, koncerty, kina plenerowe czy spotkania w bibliotekach. - Jednym z bardzo nietypowych projektów do tej pory były zgłoszone przez 8-latkę karmiki dla wiewiórek, które stanęły w parku Jasnogórskim - wspomina nasza rozmówczyni i przyznaje, że są częstochowianie, którzy są stałymi uczestnikami budżetu. - Z niektórymi się już bardzo dobrze znamy - śmieje się.

W budżecie obywatelskim Częstochowy projekty mogą zgłaszać też uchodźcy z Ukrainy

Pomysł zgłoszony do budżetu obywatelskiego nie musi dotyczyć czegoś spektakularnego. To może być na przykład uciążliwa dziura w jezdni, która nie przebiła się do świadomości urzędników. - Zachęcam, żeby nawet takie malutkie rzeczy zgłaszać, bo to jest zawsze coś, co nam poprawi życie w mieście. Miasto jest dla nas, mieszkańców, i należy je kształtować tak, żeby nam się dobrze żyło - podkreśla Głąb.

Częstochowa ma teraz wielu nowych mieszkańców - to uchodźcy z Ukrainy. Także oni mogą mieć wpływ na nowe miasto, w którym mieszkają. - Przy zgłaszaniu projektu wystarczy imię i nazwisko oraz adres zamieszkania. Potem, przy głosowaniu, potrzebny jest jeszcze PESEL ze względu na to, byśmy mogli weryfikować, czy osoba głosująca to naprawdę ta osoba - wyjaśnia Głąb.

Całość procedury przeprowadzimy przez Internet na specjalnej stronie. Dla tych bez dostępu do komputera miasto uruchomi stacjonarny punkt składania projektów zadań przy ul. Śląskiej 3/5.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny