Częstochowa. Trasy rowerowe na smartfonie. Aplikacja podpowie, ile spalimy kalorii i zaoszczędzimy na paliwie

REKLAMA
W Częstochowie, przed majówką, uruchomiono aplikację dla rowerzystów. Pomoże dobrać trasę do naszych możliwości i posiadanego roweru. A przy okazji poinformuje, ile się spaliło kalorii i jak dużo zaoszczędziło na paliwie.
REKLAMA
Zobacz wideo

Chcąc wybrać najlepszą dla siebie trasę na rower - można określić różne kryteria. Jednym z nich jest rodzaj naszego jednośladu (górski, trekkingowy czy szosowy). Można też wybrać długość trasy w kilometrach, czas przejazdu albo kierować się ocenami innych rowerzystów. Są też przejazdy przyjazne dzieciom.

REKLAMA

Nazwy tras są czasem nietypowe. Na liście znajdziemy m.in. "Aniołowski wzdłuż Warty", "Bez wytchnienia" czy "Pożarówką wokół Sokolich". Każda trasa ma opis zawierający charakterystyczne punkty oraz zdjęcia.

Spalone kalorie w przeliczeniu na kawałki pizzy i zaoszczędzona benzyna

W aplikacji pojawiają się też inne informacje, dotyczące m.in. spalonych kalorii czy zaoszczędzonej benzyny. Przykładowo - wybierając trasę o nazwie "Śladem częstochowskich murali", przejedziemy 19 km i zajmie nam to nieco ponad 1h40 min. Aplikacja podpowiada, że unikniemy emisji 3.51 kg CO2 do atmosfery, a oszczędność na paliwie wyniesie 8,25 złotych. Do tego spalimy 850 kalorii - jak podaje aplikacja - to 2,33 kawałka pizzy.

Aplikacja 'Częstochowa - brama na Jurę'Aplikacja 'Częstochowa - brama na Jurę' Aplikacja 'Częstochowa - brama na Jurę' (screen)

Aplikacja "Częstochowa - brama na Jurę" jest bezpłatna. Można ją znaleźć w sklepach z aplikacjami na telefon. Mogą z niej skorzystać zarówno użytkownicy systemu Android, jak i iOS.

REKLAMA

Rozwój dróg rowerowych

W Częstochowie, w ciągu sześciu ostatnich lat, liczba dróg rowerowych zwiększyła się z 36 km do prawie 90 km. W planach są kolejne odcinki. Do tego bardzo bogata jest siec dróg na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Pomysł na aplikację - jak stwierdził podczas jej prezentacji społeczny konsultant ds. komunikacji rowerowej w Częstochowie Łukasz Kot - przyniosło życie.

- Wziął się z pytania, które do mnie często docierało: "Panie Łukaszu, jak dojechać rowerem do Olsztyna?". I tu przyznam, że głupiałem, bo tras jest kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt. I jak tu wytłumaczyć prosto? - śmieje się Kot.

Najpierw działała strona internetowa BramaJury.pl, gdzie można było znaleźć około 40 tras przygotowanych przez rowerzystów. Potem przyszedł pomysł na aplikację na smartfony. - Chcieliśmy uniknąć znakowania tras w terenie, drukowania map. Chcieliśmy zaoszczędzić przyrodę i być też bardziej nowocześni - podkreśla Kot.

Rowerzyści sami mogą dodawać nowe trasy i dzielić się nimi z innymi

Aplikacja umożliwia zapisanie własnej trasy i wysłanie jej znajomym. - Jak przejedziemy trasę i będziemy mieli swoje zdanie, opinię, to będziemy mogli również polecić daną trasę innym - zaznacza prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. - Chcielibyśmy też, żeby mieszkańcy sami tworzyli swoje ulubione trasy i wysyłali je do aplikacji - dodaje.

REKLAMA

W planach jest nawet konkurs dla tych, którzy będą tworzyć swoje trasy. Chodzi o to, by ci aktywni mieli możliwość porywalizować i by ich starania - dotyczące rozbudowy aplikacji - były w przyszłości nagrodzone.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory