Nowe drzewa i łąki. Częstochowa ma być bardziej zielona. Radni przyjęli ważną zmianę

REKLAMA
Mieszkańcy Częstochowy mogą liczyć na ulgę w podatku od nieruchomości, jeśli dach lub fasada budynku będą zielone - taką decyzję podjęli ostatnio radni. A to niejedyny krok w stronę zazieleniania miasta.
REKLAMA
Zobacz wideo

W Częstochowie na Kwadratach właśnie rośnie pierwszy zielony przystanek tramwajowy. - Do przystanku została dołożona siatka, po której wzrasta winobluszcz - wyjaśnia naczelnik działu Centrum Usług Komunalnych w Częstochowie Łukasz Kot odpowiedzialny za program. - Dzięki temu na przystanku będzie chłodniej, będzie też czystszy. Dzięki temu również wprowadziliśmy zieleń bezpośrednio do centrum miasta. Tam, gdzie stoją tramwaje i był plac siatkowy, teraz będzie zielona ściana - dodaje.

REKLAMA

Nowy przystanek powstaje w ramach programu Częstozielona. Ale podobnych zielonych miejsc w mieście ma być coraz więcej. Już w maju, w 12 lokalizacjach w Częstochowie, powstaną specjalne zielone ściany - zobaczymy je na elewacjach wybranych szkół i urzędów. To akurat efekt głosowania w budżecie obywatelskim.

Niższy podatek za zielony dach

W dodatku miejscy radni przegłosowali niedawno częściowe zwolnienie z podatku od nieruchomości dla mieszkańców, za wykonanie - w tym lub przyszłym roku - zielonego dachu, ściany albo ogrodu wertykalnego. Według założeń nowej uchwały - od 1 stycznia 2023 roku częstochowianki i częstochowianie będą mogli liczyć na częściowe (do 50 proc.) zwolnienie z podatku od nieruchomości.

- Jest to taka zachęta ze strony miasta, że nie tylko miasto ma dbać o ekologię, ale także każdy z nas wpływa na to, jak przyroda u nas wygląda i jakie mamy powietrze, czym oddychamy - podkreśla Kot. - Liczymy, że szczególnie w tych dzielnicach, gdzie jest powietrze gorsze, jak Stradom, gdzie jest dużo domów opalanych jeszcze kopciuchami, że tam właśnie się zazieleni - dodaje.

Takie ogrody na dachach to nie tylko wpływ na smog, ale też na przykład na zatrzymywanie wody. Zielone ściany powodują również, że latem jest w domach chłodniej. Łukasz Kot podaje tu przykład instalacji funkcjonującej na bocznej elewacji głównego budynku urzędu miasta przy ulicy Śląskiej. - U góry są domki dla jerzyków, pod nimi rośnie zielona ściana. Jest nawadniana wodą z dachów, dzięki temu wzrastają rośliny, które wydają owoce, które zjadają ptaki, a ptaki z kolei zabijają komary - opisuje.

REKLAMA

Kwietne pasy ze słonecznikami i łąka antysmogowa

W ostatnim czasie w Częstochowie posadzono już ponad tysiąc krzewów w centrum miasta i kilkanaście nowych drzew. Wykonywane jest też właśnie podłoże pod łąki jednoroczne kwietno-słonecznikowe. - Tak wybieramy mieszkankę nasion, żeby najpierw mieszkańcy zobaczyli kwiaty, a po miesiącu powinny tam się pojawić słoneczniki - opisuje Kot. - Chcieliśmy, żeby to było w tym roku szczególnie widowiskowe. Realizujemy takie pasy i na przykład taki pas na alei Marszałkowskiej będzie miał około 1200 metrów - dopowiada.

Kwietne wstęgi pojawią się też przy alei Jana Pawła II czy przy ulicach Śląskiej oraz Fieldorfa-Nila. Takich różnych pasów będzie łącznie około siedmiu. - Siejemy je w tym roku wcześniej niż rok temu, więc liczymy, że w maju będzie można już kwiaty podziwiać - dodaje Kot. - Czekamy też, bo zeszłej jesieni otwieraliśmy dwie łąki: jedną na Rynku Wieluńskim i jedną w alei Najświętszej Maryi Panny w okolicach LO im. Sienkiewicza. Mamy nadzieję, że tej wiosny będą już bardzo ładnie wzrastać - podkreśla.

Z kolei na północy miasta - przy alei Wyzwolenia - powstaje łąka antysmogowa. - Wykorzystaliśmy miejsce, które tylko kosiliśmy w ubiegłych latach, więc nie było ono zbyt kolorowe. Powstaje tam łąka o powierzchni około 2200 metrów, na lekkim wzniesieniu. Liczymy, że będzie bardzo widowiskowa i będzie miejscem często fotografowanym - podkreśla Kot. Pojawią się tam między innymi: chabry, cykorie, dziewanny, dziurawce, mikołajki, mydlnice, rumiany, szałwie, ślazy, wiesiołki, złocienie, jaskry czy len.

W programie Częstozielona są też planowane inne inwestycje. Zazieleni się np. plac Pamięci Narodowej. - To miejsce, które częstochowianom kojarzy się z granitem. Tam jest bardzo duża powierzchnia granitowa, która powstała w latach '80. Udało się dotrzeć do projektanta tego miejsca prof. Jacka Budyna i okazało się, że miał on taki sam pomysł, by bardziej plac zazielenić - opisuje nasz rozmówca. W efekcie 800 metrów kwadratowych granitu ma zostać z tego placu ściągnięte, a w to miejsce posadzonych zostanie 16 platanów i wiele kolorowych krzewów.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory