Białystok. Chcą podbudować pewność kobiet za kierownicą. "Na drodze wszyscy jesteśmy równi"

Jeżdżą za wolno, źle parkują, blokują ruch - to tylko niektóre ze stereotypowych uwag, z jakimi mierzą się kobiety za kierownicą. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Białymstoku postanowił je przełamać. Tamtejsi eksperci twierdzą, że kobiety radzą sobie w aucie równie dobrze jak mężczyźni i chcą podbudować ich pewność siebie.
Zobacz wideo

Szkolenia organizowane przez WORD Białystok kierowane są zarówno do tych kobiet, które mają już prawo jazdy, jak i tych, które dopiero planują je zdobyć. Cała akcja odbywa się pod hasłem: "Baba za kółkiem - czyli wszystko, co chciałybyście wiedzieć o prowadzeniu auta".

- Chcemy przede wszystkim pokazać kobietom, że często świetnie radzą sobie na drodze i że nie należy się bać jazdy samochodem - mówi kierownik działu promocji i bezpieczeństwa ruchu drogowego Paweł Tokarewicz. - Nawet gdy ktoś zatrąbi, nie należy tracić zimnej krwi. Drogie panie, róbcie swoje i nie traćcie koncentracji - dodaje.

Co ważne, w szkolenie zaangażowane będą wyłączenie kobiety: egzaminatorki i instruktorki doskonalenia techniki jazdy. To panie, które na co dzień zajmują się ocenianiem kompetencji kierowców. Wśród paneli szkoleniowych będą takie tematy, jak np. oswojenie egzaminu, ekojazda i technika prowadzenia pojazdu. Zajęcia poprowadzi też ratowniczka medyczna, która podpowie, jak zachować się podczas wypadku i jak udzielić pierwszej pomocy. Będzie również spotkanie z psycholożką o tym, jak radzić sobie z agresywnymi kierowcami. Z kolei podczas wykładów z funkcjonariuszką policji będzie można dowiedzieć się, jak zachować się przy kontroli drogowej i jak zmieniły się w ostatnim czasie w przepisy.

Zatrzymanie prawa jazdy niekonstytucyjne, ale przepisy pozostaną po staremu. Starostowie będą 'wysłuchiwać kierowców'. Zdjęcie ilustracyjne. Utrata prawa jazdy za prędkość. Jest decyzja Trybunału Konstytucyjnego

Dodatkowo przewidziano szkolenie o fotelikach dla dzieci w autach (dobór i montaż) oraz o adapterach dla kobiet w ciąży. Jak mówi Paweł Tokarewicz, niestety wciąż zdarzają się ciężarne panie, które podczas jazdy nie zapinają pasów bezpieczeństwa. - To błąd - stwierdza bez wątpliwości.

Są już pierwsze zgłoszenia

Wszystkie panele są bezpłatne. Akcję wsparł finansowo marszałek Podlasia Artur Kosicki. Zapisy na zajęcia już trwają - do 30 marca. Samo szkolenie odbędzie się 31 marca i 1 kwietnia. WORD Białystok podaje, że jest w stanie przeszkolić nawet 100 pań. Pierwsze już się zgłosiły.

Warsztaty dla kobiet to kolejna akcja prowadzona przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Białymstoku. Wcześniej odbywały się podobne zajęcia dla seniorów czy młodych kierowców. Wszystkie cieszą się dużą popularnością.

Egzamin na prawo jazdy (zdjęcie ilustracyjne) Łódź. Pan Bogdan zdał prawo jazdy za 58 razem. 65-latek nie kryje radości

O tym, jak są ważne przekonuje specjalista do spraw nowych projektów w białostockim WORD Katarzyna Hantke. Sama ma prawo jazdy od 2009 roku. Przyznaje, że początki były dla niej stresujące. Nieraz - jak wspomina - mierzyła się z sytuacją, gdy ktoś na nią zatrąbił albo znacząco spojrzał podczas jazdy. - Dziś mam w sobie więcej luzu - mówi.

Zapewnia, że nie reaguje na złośliwe komentarze. By rozładować sytuację, sama nawet żartuje - choćby podczas parkowania - że coś poszło nie tak. Jednocześnie nie godzi się na gorsze traktowanie kobiet za kierownicą. Zwraca uwagę, że przecież kobiety zdają dokładnie te same egzaminy na prawo jazdy co mężczyźni. Na testach odpowiadają na te same pytania, a na placu manewrowym czy podczas jazdy po mieście wykonują dokładnie te same zadania. - Dlaczego więc mamy być gorzej postrzegane albo czuć się gorsze od mężczyzn? - pyta pani Katarzyna. - Nie ma na to zgody. Na drodze jesteśmy równi bez względu na płeć - podsumowuje.

Z policyjnych danych z 2022 roku wynika, że na polskich drogach 72 proc. wypadków spowodowanych było przez mężczyzn i nieco ponad 23,2 proc. przez kobiety. Panie w zeszłym roku spowodowały 4511 wypadków, w których zginęło 181 osób, a rannych zostało 5395. Spowodowały również 69321 kolizji. Jeżeli chodzi o mężczyzn, to w zeszłym roku spowodowali 14111 wypadków, w których zginęły 1433 osoby, a 16615 zostało rannych. Panowie spowodowali też 199185 kolizji.

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z