Białystok ślepy na smog, a obiecanych czujników nie ma. "To jak tłuczenie termometru"

W trzystutysięcznym Białymstoku jakość powietrza mierzą raptem trzy czujniki. W tym roku ich liczba miała wzrosnąć pięciokrotnie. Tak się jednak raczej nie stanie, choć zarezerwowano już na to pieniądze. - Analizujemy temat - tłumaczą zwłokę urzędnicy. - To wygląda, jak tłuczenie termometru - ripostują pomysłodawcy monitoringu.
Zobacz wideo

Białystok chętnie chwali się jakością swojego powietrza - według oficjalnych danych - znacznie lepszą niż w innych polskich miastach. Rzeczywiście, w sezonie grzewczym, na krajowych mapach pokazujących stężenie pyłów zawieszonych, stolica Podlaskiego rzadko kiedy "świeci się" na czerwono. - To iluzja - przekonuje miejski radny Maciej Biernacki.

- Mamy takie osiedla w Białymstoku, gdzie mieszkańcy sami, na nos, czują, że normy pyłów zawieszonych są poprzekraczane. Ale nos to za mało, by podejmować konkretne działania - mówi radny.

I przypomina, że w całym mieście stężenie szkodliwych pyłów (czyli smogu) mierzą raptem trzy stacje, w dodatku dość przypadkowo rozmieszczone. Największy problem z jakością powietrza jest na osiedlach, gdzie dominuje zabudowa jednorodzinna i indywidualne piece, głównie na węgiel. A ich większość czujników nie obejmuje. - Jeśli one pokazują, że jest źle, to łatwo się domyślić, że w pozostałych częściach miasta będzie tragicznie - podkreśla Biernacki.

Dlatego jeszcze w ubiegłym roku radny wywalczył montaż kolejnych dwudziestu czujników. Środki na ten cel - w skali miasta marginalne 160 tysięcy złotych - zostały wpisane do tegorocznego budżetu. Natomiast kwestię rozwijania monitoringu jakości powietrza radni wpisali do strategicznych dokumentów dotyczących czystości powietrza w mieście.

- Nie chodziło o wyszukane instalacje czy skomplikowane stacje pomiarowe Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, ale proste urządzenia, które dadzą przegląd sytuacji. Tak, żeby ktoś, kto chce pobiegać czy pograć w piłkę, wiedział, czy w danym momencie to ma w ogóle sens - wyjaśnia Biernacki. Dodaje, że zależało mu szczególnie na tym, by nowe czujniki instalować głównie w okolicach szkół i przedszkoli.

Ale rok budżetowy się kończy, a czujników nie ma i nic nie wskazuje na to, by miały się pojawić. Radny próbował dowiedzieć się w urzędzie miasta, dlaczego. - Właściwie nie usłyszałem nic konkretnego - stwierdza.

Trudna sprawa

W odpowiedzi na analogiczne pytania Radia TOK FM ratusz stwierdza krótko, że temat jest analizowany. - Mamy nadzieję, że wkrótce uda się rozstrzygnąć wszystkie kwestie techniczne i formalne związane z zakupem czujników. Ale to nie jest prosta kwestia - mówi Agnieszka Zabrocka z biura prasowego urzędu miasta. W szczegóły się nie wdaje, nie podaje też terminów.

Podkreśla jednak, że miasto nie lekceważy kwestii smogu. Przekonuje, że bieżące dane z istniejących stacji są na bieżąco monitorowane przez miejskie centrum zarządzania kryzysowego. - Są one rozsyłane do wszystkich placówek oświatowych, żeby opiekunowie nie wyprowadzali dzieci na zewnątrz wtedy, kiedy sytuacja jest zła - podaje Zabrocka.

Przypomina, że urząd miasta - na miarę posiadanych środków - głównie z różnych ministerialnych programów, wspiera stopniowo wymianę "kopciuchów", czyli starych pieców niespełniających norm.

Z najnowszych danych - zebranych przy okazji szacowania liczby uprawnionych do dodatku węglowego - wynika, że pieców na paliwo stałe może być w Białymstoku około sześciu tysięcy. Duża część to stare, mocno emisyjne urządzenia.

Od dwóch lat ulice osiedli jednorodzinnych przemierza też smogobus - specjalny samochód pomiarowy, wspierany przez drony. Dzięki pracy obsługujących go strażników miejskich w każdym sezonie grzewczym miasto nakłada kilkadziesiąt mandatów na mieszkańców, którzy palą w piecach tym, czym palić nie powinni.

- Nie neguję tych działań, ale bez sprawnego monitoringu to w znacznej mierze poruszanie się po omacku - ripostuje Biernacki. I zapowiada, że będzie wszelkimi możliwymi sposobami walczył o to, by urząd miasta i prezydent wykonał w całości tegoroczny budżet.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny