Zamiast opału w okazyjnej cenie jest 3 tys. złotych mniej na koncie. Coraz więcej oszustw "na węgiel"

Oszuści wykorzystują wysokie ceny opału i próbują naciągnąć łatwowiernych klientów. Przekonał się o tym 41-letni mieszkaniec powiatu grajewskiego na Podlasiu. Mężczyzna stracił 3 tysiące złotych.

41-latek chciał w okazyjnej cenie kupić tonę ekogroszku z dostawą do domu. Ogłoszenie z korzystną ofertą sprzedaży znalazł w sieci. Internetowy sklep wyglądał wiarygodnie, więc postępując zgodnie z instrukcją zamieszczoną na stronie, mężczyzna zamówił tonę opału i wpłacił prawie 3 tysiące złotych na podany numer rachunku bankowego.

Gdy po kilku dniach nie otrzymał zamówionego towaru, postanowił skontaktować się ze sprzedawcą. Wpisał adres internetowy firmy, aby odnaleźć numer telefonu kontaktowego. Niestety okazało się, że strona, na której dokonał zakupu, już nie istnieje. Po dokładnym sprawdzeniu danych sprzedawcy dowiedział się, że firma pod taką nazwą i adresem została zlikwidowana kilka lat wcześniej. W tym momencie zorientował się, że został oszukany.

- To kolejny sposób oszustów na wyłudzenie pieniędzy. Wykorzystują fakt, że zbliża się zima i mnóstwo osób szuka materiału, by ogrzać swoje domy - mówi komisarz Edyta Wilczyńska z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. Na Podlasiu w ostatnim czasie już kilka takich przestępstw zostało zgłoszonych, a ich schemat jest bardzo podobny. Ktoś znajduje w Internecie bardzo korzystną ofertę sprzedaży opału, ale po opłaceniu zamówienia towaru nie dostaje.

Kilka dni temu metodą "na węgiel" został oszukany 65-letni mężczyzna z powiatu suwalskiego. Zamówił 3 tony poszukiwanego produktu i na wskazane konto wpłacił ponad 8 tys. zł. Później kontakt ze sprzedawcą się urwał.

- Uważajmy na "superokazje" i "promocje" - apeluje komisarz Edyta Wilczyńska. - Sprawdzajmy opinie o sprzedawcach, pamiętajmy, że za towar możemy zapłacić również bezpośrednio podczas jego odbioru. Szczególnie jeśli dokonujemy zakupu na dużą kwotę - dodaje.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Najnowsze podcasty

Więcej podcastów