W Białymstoku będą szkolić seniorów za kierownicą. "Takie zajęcia są potrzebne"

Białostocki Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego zorganizuje warsztaty doskonalenia techniki jazdy dla osób po 50-tce mających już prawo jazdy. Będzie i teoria, i praktyka. Uczestnicy zajęć zostaną przeszkoleni m.in. z płynnej jazdy.
Zobacz wideo

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Białymstoku cyklicznie - co roku - prowadzi Weekend Bezpiecznej Jazdy. Przez dwa dni jego uczestnicy bezpłatnie szkolą się z zakresu doskonalenia techniki jazdy. Jak mówi kierownik Działu Promocji i Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Paweł Tokarewicz - te warsztaty cieszą się dużą popularnością. Pojawiały się jednak pytania o podobne zajęcia wyłącznie dla osób starszych. Tak zrodził się pomysł, by je przeprowadzić.

- Takie inicjatywy są potrzebne - potwierdza Tokarewicz. Dla wielu seniorów wyzwaniem mogą być między innymi ostatnie zmiany w Prawie o ruchu drogowym. Starsze osoby mierzą się też z coraz bardziej zatłoczonymi ulicami i drogami. Często jeżdżą na pamięć. Gdy trafiają na zmianę organizacji ruchu w danym miejscu, mogą czuć się zagubione. Warto mieć też świadomość, że z wiekiem wydłuża się czas reakcji, co jest istotne za kierownicą.

Teoria i praktyka

Do udziału w szkoleniach mogły się zapisywać osoby, które mają prawo jazdy kat. B i ukończyły 50 lat. Tak powstała grupa ponad 40 uczestników. Warsztaty poprowadzą wykładowcy WORD-u oraz Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. Będą się składały z części teoretycznej oraz praktycznej.

Podczas zajęć teoretycznych zaplanowano panele dotyczące obecnie obowiązujących przepisów. Będzie też spotkanie z przedstawicielem komendy policji, który powie, jak zachować się w czasie kontroli drogowej albo kolizji. Z kolei ratownik medyczny podpowie, jak wygląda prawidłowa pozycja ciała podczas jazdy. Uświadomi też, jak niektóre leki mogą wpływać na organizm.

Z kolei podczas zajęć praktycznych seniorzy dowiedzą się między innymi, jak zachowuje się pojazd, kiedy wpadnie w poślizg. Zostaną też przeszkoleni z hamowania awaryjnego z ominięciem przeszkody, z jazdy slalomem oraz płynnej jazdy. Uczestnicy zajęć wezmą też udział w nauce ekojazdy, która odbędzie się na ulicach Białegostoku.  

Bezpłatne warsztaty potrwają w sumie trzy dni. Zaczną się 19 sierpnia, a zakończą 21 sierpnia. Seniorzy nie muszą się stresować, bo nie będzie egzaminu końcowego. Każdy z kursantów otrzyma za to certyfikat ukończenia kursu.

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z