Poznań. Długie kolejki po kartę EKUZ. "Wiele osób chce zdążyć jeszcze przed majówką"

REKLAMA
Wraz z nadchodzącym sezonem wakacyjnym i zaplanowanymi wyjazdami zagranicznymi coraz więcej osób przypomina sobie o karcie EKUZ. To dokument potwierdzający nasze prawo do bezpłatnego leczenia w każdym państwie Unii Europejskiej, w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz krajach EFTA (Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria).
REKLAMA
Zobacz wideo

Posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego jest bardzo ważne w sytuacji, gdy spędzając urlop poza Polską zachorujemy i musimy pójść do lekarza.

REKLAMA

Jak mówi Marta Żbikowska-Cieśla z wielkopolskiego NFZ, spore zainteresowanie kartą EKUZ pojawiło się krótko przed świętami wielkanocnymi i z każdym dniem rośnie. - Około 100-120 osób przychodzi teraz do nas każdego dnia, by wyrobić sobie tę kartę. Wielu z nich chce zdążyć jeszcze przed majówką - informuje.

Karta EKUZ. Jak złożyć wniosek?

Wiele osób wybiera osobistą wizytę w siedzibie Funduszu, ponieważ - składając wypełniony wniosek na miejscu, w Punkcie Obsługi Klienta - można dostać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego niemal od ręki. Sprawdziłem, mi zajęło to niecałe pięć minut. Wniosek o kartę EKUZ możemy złożyć również przez internet. Wystarczy, że zalogujemy się na Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Wypełnimy wniosek i wyślemy go do regionalnego oddziału NFZ. Możemy także skorzystać z tradycyjnej poczty.

Z obserwacji pracowników Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że najczęściej do siedziby Funduszu przychodzą po EKUZ osoby, które wyjeżdżają za granicę z dnia na dzień i potrzebują dokumentu natychmiast. - Bardzo wiele osób przychodzi do nas niemal w ostatniej chwili przed wyjazdem. Zdarza się, że pojawiają się turyści z walizkami i spakowanymi bagażami, i proszą, by jak najszybciej wystawić im Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, bo tego samego dnia mają zarezerwowany samolot - wyjaśnia rzeczniczka wielkopolskiego NFZ.

Urzędnicy przypominają, że karty EKUZ są wydawane na dwa lata, dlatego warto wcześniej - planując wyjazd do innego kraju - sprawdzić ważność dotychczasowej karty, którą mamy w domu.

REKLAMA

Karta EKUZ. Co to daje?

By otrzymać EKUZ, trzeba być ubezpieczonym lub posiadać prawo do skorzystania ze świadczeń zdrowotnych w ramach ubezpieczenia. W ten sposób kartę dostanie rodzina osoby ubezpieczonej, m.in. dzieci. Na tych samych zasadach (mając prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych) dokument ten otrzyma również osoba bezrobotna.

Wypoczywając na wakacjach za granicą i mając Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, możemy skorzystać z pomocy medycznej na tych samych zasadach, jak obywatele tego kraju, posiadający przynajmniej podstawowe ubezpieczenie zdrowotne.

Dotyczy to nagłego zachorowania, kiedy np. przeziębimy się, mamy wysoką gorączkę i potrzebujemy antybiotyku albo mamy silne bóle brzucha lub objawy zatrucia pokarmowego. W takich sytuacjach możemy zgłosić się do lekarza, mając przy sobie kartę EKUZ otrzymamy od niego pomoc medyczną za darmo. Nie dotyczy to sytuacji nadzwyczajnych, gdy np. złamiemy nogę lub stracimy przytomność lub doznamy zawału serca. W takich okolicznościach pomoc medyczną, ratującą życie otrzymamy zawsze bezpłatnie.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory