Nowoczesna myjnia za miliony. Miejskie autobusy będą myć deszczówką

Na rozbudowę myjni dla miejskich autobusów MPK zamierza wydać prawie 3 mln złotych. Modernizacja budynku pozwoli na duże oszczędności wody i energii, a autobusy - prawdopodobnie po raz pierwszy w Polsce - będą myte deszczówką.
Zobacz wideo

Myjnia, która znajduje się w zajezdni MPK przy ulicy Lubelskiej w Rzeszowie, służy do mycia ponad 220 pojazdów przewożących mieszkańców miasta. Rozbudowa zakłada zastosowanie w budynku nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań.

- Na dachu myjni zostanie zamontowana instalacja fotowoltaiczna o mocy 25 kilowatów. (...) Zamknięty obieg wody technologicznej używanej do mycia autobusów pozwoli na jej odzysk na poziomie 85 procent - mówi nam Bartosz Gubernat z kancelarii prezydenta Rzeszowa.

Deszczówka do mycia

Innowacyjnym rozwiązaniem, jakie zamierza wykorzystać MPK, będzie mycie autobusów deszczówką. - Deszczówka będzie zbierana z dachu budynku i placu wokół myjni. Po wstępnym oczyszczeniu ma być stosowana do mycia - wyjaśnia nasz rozmówca. Zbiornik retencyjny ma mieć 8 metrów sześciennych pojemności.

Dodatkowe pieniądze na rozbudowę myjni udało się zdobyć z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na ponad 50 złożonych projektów wygrał rzeszowski. Dzięki temu do zadania wartego ponad 2,72 mln złotych spółka otrzyma 1,91 mln złotych dofinansowania.

Umowa z wykonawcą została już podpisana. Termin zakończenia prac to październik 2023 roku.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny