Trudne dni dla osób w kryzysie bezdomności. Rzeszów uruchomił "autobus ciepła"

Koczują w pustostanach, na działkach, w piwnicach. Mróz jest dla nich śmiertelnym wrogiem. W poprzednim sezonie z wychłodzenia zmarło na Podkarpaciu pięć osób. U progu kolejnej zimy policja apeluje, aby nie być wobec takich ludzi obojętnym. Wystarczy naprawdę niewiele, by uratować komuś zdrowie, a nawet życie.

Zima to wyjątkowo trudny czas dla osób bezdomnych, samotnych, w podeszłym wieku, ale też będących pod wpływem alkoholu. Nie bądźmy wobec nich obojętni. - Być może nasze zainteresowanie przyczyni się do tego, że uratujemy komuś życie. Sami również starajmy się okazywać życzliwość i wyciągać pomocną dłoń w kierunku tych, którzy tej pomocy potrzebują - mówi nam Dominika Kopeć z podkarpackiej policji.

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w ubiegłym sezonie (od 1 listopada do 31 marca) z powodu wychłodzenia zmarło na Podkarpaciu pięć osób, w całym kraju 44.

Chcesz pomóc? Zadzwoń

Policja apeluje o to, by nie być obojętnym i alarmować za każdym razem, gdy zobaczymy kogoś narażonego na wychłodzenie. - Wystarczy jeden telefon pod numer 112 lub zgłoszenie na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, aby uratować komuś życie - mówi Dominika Kopeć.

W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego działa bezpłatna całodobowa infolinia 987. Pod tym numerem można uzyskać m.in. adresy i telefony placówek udzielających wsparcia osobom bezdomnym. Na Podkarpaciu działa tez 20 schronisk dla osób bezdomnych, cztery noclegownie i trzy ogrzewalnie. Jest w nich w sumie 812 miejsc. W kryzysowych sytuacjach są w stanie przyjąć dodatkowo 142 osoby.

Z badania przeprowadzonego w 2021 roku wynika, że w województwie podkarpackim ponad tysiąc osób nie ma swojego dachu nad głową. Zdecydowana większość to mężczyźni po 60. roku życia.

Autobus ciepła

Wraz z nadejściem pierwszych chłodów, na rzeszowskie ulice wyruszył autobus ciepła, w którym osoby bezdomne i potrzebujące mogą zjeść gorący posiłek. Uruchomiona w ubiegłym roku akcja polega na dowożeniu posiłków w ustalone wcześniej miejsca i o stałych porach. - Dzięki temu udaje nam się dotrzeć do większej liczby osób potrzebujących niż w przypadku wydawania posiłków stacjonarnie - tłumaczy Bartosz Gubernat z kancelarii prezydenta Rzeszowa.

Posiłki przygotowują pracownicy Rzeszowskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. - Między 15 listopada 2021 roku, a 15 marca 2022 roku w autobusie wydano ponad 7,5 tys. posiłków, co najlepiej obrazuje skalę zapotrzebowania na tego typu akcje - mówi Gubernat.

Autobus wyjeżdża na ulice miasta od poniedziałku do piątku i w każdy z tych dni zatrzymuje się w czterech punktach o stałych godzinach:

  • w godz. 10:30-11:30 - parking przy Zarządzie Transportu Miejskiego, ul. Trembeckiego 3,
  • w godz. 11:50-12:50 - parking przy kościele Matki Bożej Różańcowej, ul. Orla 17,
  • w godz. 13:10-14:10 - parking obok hali widowiskowo-sportowej na Podpromiu,
  • w godz. 14:30-15:30 - Park Papieski, parking od strony al. Armii Krajowej.

Akcja potrwa do 15 marca. Bartosz Gubernat przypomina również o możliwości skorzystania z pomocy organizowanej przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta przy ulicy Styki 21. Działa tam schronisko w którym jest 80 miejsc i noclegownia. - Na miejscu można też liczyć na doraźną pomoc: wyżywienie, ciepłą kąpiel i czyste ubranie, a w razie potrzeby również na dłuższy pobyt - dodaje nasz rozmówca.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny