"Wodzirej Marcin" z małej gminy na Podkarpaciu z ważną nagrodą. Za budowanie mostów między narodami Polski i Ukrainy

REKLAMA
Anna Gmiterek-Zabłocka
Marcin Piotrowski, społecznik z Podkarpacia, został doceniony przez Fundację Polcul za pomoc uchodźcom i "budowanie mostów między narodami Polski i Ukrainy". Organizacja co roku wyróżnia osoby zaangażowane w rozwój społeczeństwa obywatelskiego.
REKLAMA
Zobacz wideo

O Marcinie Piotrowskim i jego inicjatywach pisaliśmy na tokfm.pl kilkukrotnie. Aktywista od dawna zaangażowany jest w integrację lokalnej społeczności - w Gorajcu na Podkarpaciu, gdzie mieszka wraz z żoną. Założył stowarzyszenie Folkowisko, które organizuje m.in. Festiwal Kultury Pogranicza. W tym roku wyróżnił się też pracą na rzecz uchodźców z Ukrainy. Zaraz po wybuchu wojny organizował pomoc dla osób oczekujących na przejściach granicznych. Razem z innymi wolontariuszami oferował im m.in. gorące posiłki.

REKLAMA

Fundacja Polcul doceniła Piotrowskiego i jego Folkowisko za "odwagę w budowaniu mostów między narodami Polski i Ukrainy". Nagroda została przyznana "za stworzenie, wraz z gronem współpracowników, akcji pomocowej po ukraińskiej stronie granicy". 

Piotrowski - razem z żoną Mariną - w swoim domu w Gorajcu tylko przez pierwsze trzy dni wojny gościli ponad 600 uchodźców. Mogli się u nich zatrzymać, odpocząć i ruszyć dalej. Do pomocy Ukraińcom aktywista zachęcał też mieszkańców całej wioski. Z powodzeniem. Przez lokalną społeczność określany jest jako "wodzirej Marcin".

Piotrowski zorganizował też (w pobliskim Cieszanowie) Ambasadę Wolności, czyli duży magazyn z darami, skąd wyjeżdżały i dalej wyjeżdżają transporty na Ukrainę. Jest tam żywność, chemia, woda do picia. Dzięki stowarzyszeniu Folkowisko powstały punkty medyczne, m.in. we Lwowie. Udało się też wysłać na Ukrainę kilka karetek. Organizacja wyposażyła też w niezbędny sprzęt kilka schronów. - Wszystko, co robimy, dzieje się w porozumieniu ze stroną ukraińską. Wychodzimy z założenia, że najważniejsza jest rozmowa - mówił nam społecznik.

Marcin Piotrowski z żoną MarinąMarcin Piotrowski z żoną Mariną Fot. Fundacja Folkowisko

REKLAMA

Fundacja Polcul powstała na początku 1980 roku w Australii, z inicjatywy Jerzego Bonieckiego, przemysłowca i społecznika z Sydney. Dziś nosi jego imię. Postawiła sobie za cel popieranie niezależnych i prodemokratycznych inicjatyw. Wśród laureatów nagrody Polcul byli m.in. Bogdan Borusewicz, Zbigniew Bujak, Władysław Frasyniuk, Zbigniew Herbert, Anka Kowalska, Jacek Kuroń,  Tadeusz Mazowiecki czy Adam Michnik. W ostatnich latach nagroda trafiła m.in. do dziennikarza Jacka Żakowskiego, aktywistki Marty Lempart czy noblistki Olgi Tokarczuk. 

W tym roku - oprócz Marcina Piotrowskiego - fundacja wyróżniła m.in. Annę Dąbrowską ze Stowarzyszenia Homo Faber z Lublina - również za pomaganie uchodźcom z Ukrainy, ale też z wielu innych krajów świata na polsko-białoruskiej granicy. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory