Rzeszów. Otwierają Medyczne Centrum Tranzytowe dla rannych z Ukrainy
Medevac Hub - bo tak oficjalnie nazywa się centrum tranzytowe - ma służyć do ewakuacji medycznej pacjentów z Ukrainy. Najpierw trafią na lotnisko w Rzeszowie, a potem dalej - do szpitali w różnych krajach Europy. Hub jest finansowany z pieniędzy unijnych i jest częścią dużego programu ewakuacji chorych z Ukrainy. Unia Europejska uruchomiła ten projekt w marcu 2022 roku. Do tej pory z terenów objętych wojną udało się wywieźć blisko 1200 pacjentów do szpitali w 18 krajach Europy.
Medyczne Centrum Tranzytowe będzie prowadzone przez medyków związanych z Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej. - Cieszę się, że PCPM zostało wybrane przez Komisję Europejską, Światową Organizację Zdrowia i ministerstwa zdrowia Polski i Ukrainy jako partner do prowadzenia medycznego centrum tranzytowego. Mamy tu przygotowane 20 łóżek dla chorych oraz dodatkowe miejsca dla członków ich rodzin. Samoloty ewakuacji medycznej mogą przebywać na płycie lotniska w Rzeszowie tylko około godziny, przez co konieczne jest zebranie wszystkich chorych w jednym miejscu, aby załadunek pasażerów mógł odbyć się sprawnie i szybko - mówił w dniu otwarcia prezes PCPM Wojciech Wilk.
Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Wyborcza.pl
W centrum tranzytowym przygotowano podzielone ściankami działowymi miejsca dla pacjentów, zapewniając im intymność i godne oczekiwanie na dalszy transport. Zasada ma być taka, że osoby chore czy ranni z Ukrainy będą dwa razy w tygodniu zabierani samolotem z lotniska w Rzeszowie na leczenie do innych krajów Europy. Chodzi o kraje UE, ale nie tylko, bo część chorych trafi też m.in. do Norwegii.
Na miejscu - oprócz 20 miejsc dla chorych - przygotowano też 40 łóżek dla pacjentów i ich rodzin wracających po leczeniu w Europie. Do dyspozycji będzie też specjalny samolot Medevac, który ma ułatwić i przyspieszyć transfer chorych Ukrainek i Ukraińców. Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM jest pierwszym i jedynym w tej części Europy zespołem medycznym certyfikowanym przez WHO jako tzw. Type 1 Emergency Medical Team.
Unijny komisarz do spraw zarządzania kryzysowego Janez Lenarcic - który uczestniczył w otwarciu centrum - wskazał, że powstanie Medycznego Centrum Tranzytowego było niezbędne ze względu na dramatyczną sytuację, w jakiej znajduje się obecnie system ochrony zdrowia w Ukrainie. - Liczba rannych rośnie z dnia na dzień, a szpitale i tak już pozbawione zapasów walczą o zaspokojenie potrzeb. Jednocześnie niszczenie placówek służby zdrowia pozbawia przewlekle chorych pacjentów leczenia, którego potrzebują do przeżycia - powiedział komisarz.
Na dziś założenie jest takie, że Medyczne Centrum Tranzytowe pod Rzeszowem będzie działać przez sześć miesięcy - do lutego 2023 roku, z możliwością przedłużenia.
-
"Roszczeniowe zetki" rozwścieczyły pracodawców. "Rozwydrzone dzieci, które nie dorosły do pracy"
-
Ludzie uciekają, a oni strzelają z armat. Ekspert o "chorej logice" Rosji
-
"Bujaj się Andrzej, robimy swoje". "Przetłumaczył" komentarz Kaczyńskiego na "paradę absurdu" Dudy
-
Francja. Atak nożownika. Sześć osób rannych, w tym czworo dzieci. "To tchórzostwo"
-
Nowy Jork utonął w gęstym dymie. Obrazki niczym z apokaliptycznego filmu
- Iga Świątek wygrała z Beatriz Haddad Maią. Polka w finale French Open
- Ujarzmić kobiece lęki. Czego i z jakiego powodu się boimy?
- "Kanibalizować" partie opozycyjne, czy nie? Symetryści bez ogródek o marszu 4 czerwca
- Abp Marek Jędraszewski w Boże Ciało nie zapomniał o polityce. Było o aborcji i "niektórych partiach"
- ETPC podjął decyzję w sprawie skargi ośmiu kobiet. Oskarżały Polskę o brak dostępu do aborcji