Rzeszów. Otwierają Medyczne Centrum Tranzytowe dla rannych z Ukrainy

Anna Gmiterek-Zabłocka
Przy lotnisku Rzeszów - Jasionka powstało Medyczne Centrum Tranzytowe. Trafią tu ranni z Ukrainy, którzy mają jechać dalej, do szpitali w Europie. Miejsce to będzie prowadzone przez medyków związanych z Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej.
Zobacz wideo

Medevac Hub - bo tak oficjalnie nazywa się centrum tranzytowe - ma służyć do ewakuacji medycznej pacjentów z Ukrainy. Najpierw trafią na lotnisko w Rzeszowie, a potem dalej - do szpitali w różnych krajach Europy. Hub jest finansowany z pieniędzy unijnych i jest częścią dużego programu ewakuacji chorych z Ukrainy. Unia Europejska uruchomiła ten projekt w marcu 2022 roku. Do tej pory z terenów objętych wojną udało się wywieźć blisko 1200 pacjentów do szpitali w 18 krajach Europy.

Medyczne Centrum Tranzytowe będzie prowadzone przez medyków związanych z Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej. - Cieszę się, że PCPM zostało wybrane przez Komisję Europejską, Światową Organizację Zdrowia i ministerstwa zdrowia Polski i Ukrainy jako partner do prowadzenia medycznego centrum tranzytowego. Mamy tu przygotowane 20 łóżek dla chorych oraz dodatkowe miejsca dla członków ich rodzin. Samoloty ewakuacji medycznej mogą przebywać na płycie lotniska w Rzeszowie tylko około godziny, przez co konieczne jest zebranie wszystkich chorych w jednym miejscu, aby załadunek pasażerów mógł odbyć się sprawnie i szybko - mówił w dniu otwarcia prezes PCPM Wojciech Wilk.

Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Wyborcza.pl

W centrum tranzytowym przygotowano podzielone ściankami działowymi miejsca dla pacjentów, zapewniając im intymność i godne oczekiwanie na dalszy transport. Zasada ma być taka, że osoby chore czy ranni z Ukrainy będą dwa razy w tygodniu zabierani samolotem z lotniska w Rzeszowie na leczenie do innych krajów Europy. Chodzi o kraje UE, ale nie tylko, bo część chorych trafi też m.in. do Norwegii

Na miejscu - oprócz 20 miejsc dla chorych - przygotowano też 40 łóżek dla pacjentów i ich rodzin wracających po leczeniu w Europie. Do dyspozycji będzie też specjalny samolot Medevac, który ma ułatwić i przyspieszyć transfer chorych Ukrainek i Ukraińców. Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM jest pierwszym i jedynym w tej części Europy zespołem medycznym certyfikowanym przez WHO jako tzw. Type 1 Emergency Medical Team. 

Unijny komisarz do spraw zarządzania kryzysowego Janez Lenarcic - który uczestniczył w otwarciu centrum - wskazał, że powstanie Medycznego Centrum Tranzytowego było niezbędne ze względu na  dramatyczną sytuację, w jakiej znajduje się obecnie system ochrony zdrowia w Ukrainie. - Liczba rannych rośnie z dnia na dzień, a szpitale i tak już pozbawione zapasów walczą o zaspokojenie potrzeb. Jednocześnie niszczenie placówek służby zdrowia pozbawia przewlekle chorych pacjentów leczenia, którego potrzebują do przeżycia - powiedział komisarz. 

Na dziś założenie jest takie, że Medyczne Centrum Tranzytowe pod Rzeszowem będzie działać przez sześć miesięcy - do lutego 2023 roku, z możliwością przedłużenia. 

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z