Na Podkarpaciu przybywa stulatków. Najstarsze mieszkanki mają 107 lat

Żyjemy coraz dłużej. Na Podkarpaciu liczba stulatków stale wzrasta. Świadczenie honorowe z tytułu ukończenia stu lat pobiera w regionie już 115 osób. Najstarsze mieszkanki mają po 107 lat.
Zobacz wideo

Na Podkarpaciu są dwa oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - w Rzeszowie i Jaśle. W tym pierwszym zarejestrowanych jest 82 stulatków, w drugim 33. Mieszkańców, którzy skończyli 100 lat, stale przybywa. 

- Jeszcze dwa lata temu w województwie wypłacanych było 95 świadczeń honorowych, a w 2019 roku - 83 - mówi Wojciech Dyląg, rzecznik prasowy ZUS w regionie. Obecnie takie świadczenia pobiera 115 osób. Najstarsze mieszkanki pochodzą z Jasła i Tarnobrzega. Obie urodziły się w 1915 roku.

Dodatek za długowieczność

Seniorzy, którzy ukończyli 100 lat i otrzymują z ZUS emeryturę lub rentę, świadczenie honorowe otrzymują z urzędu, bez składania dodatkowych wniosków. - Jest ono wypłacane dożywotnio i stanowi comiesięczny dodatek do emerytury czy renty - wyjaśnia Dyląg. 

Jak dodaje, świadczenie dostaną także ci, którzy nie przepracowali ani jednego dnia i nie pobierają ani emerytury, ani renty. - W przypadku tych osób świadczenie honorowe przyznawane jest wyłącznie na wniosek osoby zainteresowanej lub jego pełnomocnika, złożony w najbliższej placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, z dołączonym do niego dokumentem potwierdzającym datę urodzenia - tłumaczy rzecznik.

Ile wynosi świadczenie?

Dodatek za długowieczność przysługuje osobom, które ukończyły 100 lat. Jest wypłacany co miesiąc. Kwota bazowa jest ustalana corocznie i obowiązuje od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego roku następnego. - Świadczenie co roku jest wyższe i dlatego stulatkowie otrzymują świadczenia honorowe w różnych kwotach - wyjaśnia Dyląg. Dla osób, które ukończyły 100 lat po 28 lutego bieżącego roku, świadczenie honorowe wynosi 4944,79 zł brutto.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie jest jedyną instytucją, która wypłaca świadczenie honorowe dla stulatków. Specjalny dodatek dla swoich emerytów i rencistów wypłaca także KRUS i resortowe zakłady emerytalne: MSWiA i MON.

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z