Zamość. Przy ZOO powstanie nowy most. Stary niebawem zburzą. Czy to oznacza paraliż ruchu? [ZDJĘCIA]

Na ulicy Szczebrzeskiej w Zamościu powstają dwa nowe mosty i niebawem rozpocznie się wyburzanie oraz budowa trzeciego. Droga przy ZOO nie będzie jednak zamknięta, ale pojawią się zwężenia.
Zobacz wideo

Już na początku czerwca rozpoczną się prace w rejonie mostu nad Łabuńką, obok ogrodu zoologicznego w Zamościu. - Zacznie się gruntowna przebudowa tego mostu, praktycznie wyburzenie i budowa obiektu od nowa - mówi Marcin Nowak, dyrektor Zarządu Dróg Grodzkich w Zamościu.

Czy to oznacza całkowity paraliż ruchu? - Pragnę od razu uspokoić kierowców, bo nie mamy zamiaru zamykać ruchu na tym moście, choć będą niewątpliwie utrudnienia. Mamy duży komfort przy organizacji robót, bo biegną tamtędy cztery pasy ruchu. Sam most składa się, mówiąc obrazowo, z dwóch części. Gdy pierwsza połowa będzie wyburzana i budowana od nowa, to ruch w obu kierunkach poprowadzimy po drugiej połówce. Później na odwrót - wyjaśnia dyrektor.

Budowa mostu łącznie z utrudnieniami ma się zakończyć w grudniu tego roku. Przypomnijmy, że na odcinku tej samej odnogi ulicy Szczebrzeskiej - w okolicy ZOO - już od ubiegłego roku trwają prace związane z przebudową nawierzchni drogi. Powstają również nowe chodniki i drogi dla rowerów. Tu prace są na ukończeniu i całość, z wyjątkiem mostu, będzie oddana do użytku do wakacji.

Remont w ciągu ulic 1 maja, Dzieci Zamojszczyzny i SzczebrzeskiejRemont w ciągu ulic 1 maja, Dzieci Zamojszczyzny i Szczebrzeskiej Fot: Inwestor

Ruch wahadłowy przy oczyszczalni

Na tzw. małej obwodnicy Zamościa kierowcy od dłuższego czasu muszą liczyć się z utrudnieniami. Prace prowadzone są na różnych odcinkach ulic od alei 1 Maja, przez Dzieci Zamojszczyzny, Szczebrzeską, aż do granicy miasta w stronę Płoskiego. Dotychczas wahadło wstrzymywało ruch na odcinku od skrzyżowania z Janowicką do skrzyżowania z aleją 1 Maja. Drogowcy uporali się już z budową konstrukcji drogi, wylali pierwsze warstwy asfaltu i przywrócili płynny ruch.

- Teraz wahadło zostało przeniesione w okolice oczyszczalni ścieków przy 1 Maja. Trzeba na tym odcinku wykonać kanalizację deszczową, która wymaga głębokich wykopów i dość poważniejszego zabezpieczenia strefy tych robót - mówi dyrektor ZDG. Tu odcinek objęty ruchem wahadłowym jest krótszy, więc sygnalizacja szybciej przepuszcza pojazdy niż wcześniej - przy Janowickiej.

Planując trasę, warto pamiętać, że w dalszym ciągu nie wjedziemy z Okrzei w Dzieci Zamojszczyzny. Wykonawca robót zdążył już zbudować warstwy konstrukcyjne jezdni, więc niebawem - po wylaniu asfaltu - wjazd będzie przywrócony. Zablokowany jest również wyjazd z Dzieci Zamojszczyzny i 1 Maja w kierunku Braterstwa Broni. - To też wiąże się z tym, że na wąskim odcinku budowana jest kanalizacja, której zadaniem będzie odwodnienie całej sieci tej drogi. Duży front robót już za nami, zwłaszcza to, co najgorsze, bo prace ziemne są wymagające, a kierowcom trudno na tym etapie zauważyć te efekty - mówi TOK FM dyrektor Nowak.

Remont w ciągu ulic 1 maja, Dzieci Zamojszczyzny i SzczebrzeskiejRemont w ciągu ulic 1 maja, Dzieci Zamojszczyzny i Szczebrzeskiej Fot: Inwestor

Wakacje bez wahadła na Lipskiej

Przedłużenie Altanowej do Lipskiej po zakończeniu inwestycji będzie dużym ułatwieniem dla kierowców w tej części miasta. Od miesięcy jednak - z powodu budowy mostu nad rzeką Topornicą, potrzebnego do połączenia tych ulic - na Lipskiej wprowadzono ruch wahadłowy.

- W tej chwili nowy most jest zazbrojony i zabetonowany. Mamy konstrukcję nawierzchni w dużej części wykonaną, ale procesy technologiczne nie pozwalają, żeby ruch wpuszczony był od razu. Beton wiąże i niebawem ruch będzie odbywał się bez utrudnień. Pomocą dla kierowców w czasie największego szczytu komunikacyjnego jest straż miejska, kierująca ruchem - słyszymy w ZDG. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w okresie wakacyjnym kierowcy pojadą tędy bez zwężeń i ograniczeń.

Remont w ciągu ulic 1 maja, Dzieci Zamojszczyzny i SzczebrzeskiejRemont w ciągu ulic 1 maja, Dzieci Zamojszczyzny i Szczebrzeskiej Fot: Inwestor

Intensywne prace na Partyzantów

Odcinek ulicy Partyzantów - od ronda przy Kościele Franciszkanów do budynku Delegatury Urzędu Wojewódzkiego - ciągle jest zamknięty. Tu w dalszym ciągu wykonawcy remontu układają kostkę granitową. Na odcinku od skrzyżowania Orląt lwowskich i Odrodzenia, aż do rynku Nowego Miasta prace prowadzone są pod ruchem pojazdów na jednej połówce jezdni. Na drugiej ruch odbywa się w obu kierunkach. Od starówki do skrzyżowania przy II LO największy front robót jest na chodnikach, ale niedługo również i w granicach jezdni rozpoczną się prace. Tu także pojawią się utrudnienia, ale ten odcinek nie będzie całkowicie wyłączony z ruchu. Zamknięty za to jest wjazd z ulicy Partyzantów w Reja, do wysokości wjazdu na kwarty rynku Nowego Miasta. Tu budowana jest nowa nawierzchnia, kanalizacja. Remont całej ulicy Partyzantów od Okopowej do Reja ma się zakończyć jeszcze w tym roku.

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z