W Opolu organizują Tydzień Kobiet. "By zostały usłyszane i zauważone"

Kilkadziesiąt darmowych wydarzeń odbędzie się w Opolu ramach Tygodnia Kobiet - inicjatywy opolskiej Rady Kobiet. Do współdziałania jej członkinie zaprosiły instytucje publiczne, organizacje pozarządowe i przedstawicieli opolskiego biznesu. Odzew był ogromny.
Zobacz wideo

- Początkowo nie planowałyśmy w ogóle organizacji Dnia Kobiet i dałyśmy sobie jasno do zrozumienia, że z racji tego, jak wiele obowiązków mamy na co dzień, ten dzień byłby idealny, by po prostu odpocząć - przyznaje Magdalena Kurowska, przewodnicząca opolskiej Rady Kobiet. Jednak jeszcze tego samego dnia narodził się pomysł, by nie tylko zorganizować w Opolu Dzień Kobiet, ale - cały tydzień wypełniony różnymi inicjatywami.

- Oprócz wydarzeń, które organizują same członkinie, poświęcając za darmo swój prywatny czas, swoje umiejętności i talenty, na nasze zaproszenie odpowiedziały błyskawicznie jednostki publiczne: Miejska Biblioteka Publiczna, Archiwum Państwowe, Instytut Śląski, Galeria Sztuki Współczesnej, najróżniejsze organizacje pozarządowe i opolski biznes - wylicza Kurowska. W krótkim czasie udało się zorganizować wydarzenie łączące nieodpłatną pracę społeczną członkiń Rady Kobiet i zaangażowanie wielu innych podmiotów. Zgłoszonych jest aktualnie blisko 50 inicjatyw, a lista może się jeszcze wydłużyć. Szczegółowy program znajduje się tutaj.

Zdrowie, sztuka, biznes i wojna

Tydzień Kobiet w Opolu rozpocznie się w poniedziałek, 6 marca, i potrwa do 12 marca. Wydarzenia będą bezpłatne, a w programie są pokazy filmowe, wykłady (na przykład dotyczące feminatywów czy tego, jak Dzień Kobiet obchodzony był w PRL-u), warsztaty zdrowotne i pielęgnacyjne, joga i medytacja, recitale i koncerty życzeń. Do inicjatywy dołączyła Okręgowa Izba Radców Prawnych w Opolu, proponując darmowe porady w wybranych kancelariach. Sporo będzie się działo m.in. w Centrum Aktywizacji Społecznej w Opolu, opolskim Centrum Dialogu Obywatelskiego oraz Centrum Senior w Opolu. Z kolei opolska Galeria Sztuki Współczesnej dołącza ze spotkaniem pt. Kobiety i wojna. "Porozmawiamy o tym, co wojna czyni kobietom i osobom pod ich opieką oraz o tym, jak mogłoby wyglądać rozwiązywanie konfliktów, gdyby to kobiety decydowały: wysłać chłopaków, mężów, synów, ojców na wojnę czy nie?" - informuje GSW.

- To połączenie wszystkich aspektów i sfer, w których działają kobiety, więc oczywiście nie zabraknie akcentów biznesowych - zapowiada Magdalena Kurowska. Będą więc warsztaty rozwoju kariery, a dla pań prowadzących biznesy - Startup Mixer, który jest cyklicznym wydarzeniem organizowanym przez Park Naukowo-Technologiczny w Opolu. Tym razem - odbędzie się jego wyjątkowa "kobieca" edycja.

Mężczyźni jednak nie muszą czuć się wykluczeni. W wydarzeniach mogą wziąć udział wszyscy chętni. - Rada Kobiet powstała po to, by włączać, a nie wykluczać. Łączyć, a nie dzielić - mówi nasza rozmówczyni. - Nasza działalność jest po to, by kobiety w pełni pojawiły się w sferze publicznej, zostały usłyszane i zauważone. To nie oznacza i nigdy nie będzie oznaczało wykluczenia mężczyzn czy też innych osób, które się w ten binarny podział nie wpisują - dodaje. 

Darmowa pomoc prawna

Opolska Rada Kobiet powstała we wrześniu, a nadchodzący Tydzień Kobiet jest jej kolejną inicjatywą. Niedawno - w lutym - wystartował cykl bezpłatnych porad prawnych, których kobietom udzielają członkinie rady. To darmowa pomoc prawna dla kobiet, które znalazły się w sytuacji kryzysowej. Można z niej skorzystać, po wcześniejszej rejestracji, w biurze kancelarii przy ulicy Słowackiego 6/11 w Opolu. Pierwsze spotkania odbyły się 15 lutego.

- Zainteresowanie było bardzo duże. Przyjmowałyśmy praktycznie od rana do godzin popołudniowych. Odbyłyśmy 17 godzinnych spotkań - mówi nam Alicja Majchrowicz, członkini Rady Kobiet, prawniczka i mediatorka, jedna z dwóch osób udzielających bezpłatnych porad w ramach tej inicjatywy. Opolanki zgłaszały się w sprawach rodzinnych, rozwodowych, spadkowych i w kwestiach dotyczących przemocy domowej.

- Rada Kobiet nie otrzymuje żadnych dofinansowań i dotacji. Każda z członkiń wnosi coś od siebie i na tej zasadzie działamy. Wymyśliłyśmy inicjatywę, którą same realizujemy i finansujemy, a pomocy udzielamy w swojej siedzibie, by nie obciążać żadnych instytucji i nie powodować żadnych obciążeń finansowych - podkreśla nasza rozmówczyni.

Kolejny termin bezpłatnych konsultacji prawnych dla kobiet w Opolu to 22 marca. Zapisało się już osiem kobiet.

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z