Opolska porodówka po remoncie. Można rodzić przy kojącej muzyce i zapachu cytrusów

Duże zmiany zaszły w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu. Placówka - po zakończonej modernizacji - rozwija muzykoterapię i aromaterapię, które pomagają kobietom radzić sobie z bólem i stresem porodowym.
Zobacz wideo

- Przed remontem w szpitalu funkcjonowało pięć sal porodowych, aktualnie dysponujemy siedmioma salami, w tym dwoma salami przedporodowymi. Każda posiada własny pełny węzeł sanitarny - mówi nam Natalia Ochędzan, rzeczniczka prasowa Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu.

To nie tylko szpital, w którym rodzą mieszkanki Opola, ale też placówka, która jako jedyna w województwie opolskim zapewnia opiekę perinatalną na najwyższym, czyli III poziomie referencyjności. To tu kierowana jest zdecydowana większość pań z ciążą zagrożoną przedwczesnym urodzeniem oraz z ciążą mnogą. W województwie opolskim wszystkie porody poniżej 32. tygodnia ciąży odbywają się w tym właśnie szpitalu. Zakończona w grudniu modernizacja placówki - warta prawie 6 mln złotych - ma m.in. zapewnić bardziej intymny i komfortowy poród.

Kojąca muzyka i zapach

Od miesiąca trakt porodowy funkcjonuje tu w zupełnie nowej odsłonie. I nie chodzi tylko o nową aparaturę medyczną, m.in. stół operacyjny, aparaty do znieczulenia czy stanowisko do resuscytacji. - Sale wyposażone są w regulację natężenia oświetlenia, co poprawia komfort i zapewnia pacjentkom większe poczucie intymności. W trakcie remontu zamontowane zostało nagłośnienie, umożliwiające puszczanie muzyki rodzącym. Do dyspozycji pacjentek pozostają piłki gimnastyczne, aparaty tens, worki sako i dyfuzory do aromaterapii - wylicza nasza rozmówczyni.

Co istotne, każda sala posiada własną łazienkę z prysznicem. Korzystanie z niego również pomaga koić ból w trakcie porodu. - Nowe sale budują również poczucie bezpiecznego i intymnego środowiska dla mamy i jej dziecka. Jednoosobowe sale umożliwiają osobie towarzyszącej udzielać rodzącej wsparcia, tak potrzebnego w trakcie porodu - mówi Natalia Ochędzan. Jak dodaje, dzięki remontowi sali porodowej szpital mógł wprowadzić kolejne metody niefarmakologicznego łagodzenia bólu porodowego. Dzięki temu, że w salach zamontowane są głośniki, stosować można elementy muzykoterapii. - Pacjentka w trakcie porodu, poza możliwością odtwarzania muzyki na przykład z własnego telefonu, ma możliwość słuchania kojącej muzyki z głośników zamontowanych w salach - mówi rzeczniczka szpitala.

W opolskiej porodówce łagodzić ból pomagają też zapachy. - Dysponujemy między innymi olejkiem cytrynowym, lawendowym, pomarańczowym i z drzewa herbacianego. Mają podobne działanie - redukują niepokój, strach, zmniejszają odczuwanie bólu, działają uspokajająco i poprawiają nastrój - wylicza Ochędzan. Jak dodaje, w szpitalu stale istnieje możliwość skorzystania ze znieczulenia zewnątrzoponowego do porodu. - Pamiętajmy, że nasze działania zmierzają ku łagodzeniu odczuwania bólu. Na przestrzeni ostatnich lat zwiększyły się możliwości zmniejszania bólu porodowego poprzez stosowanie farmakologicznych i niefarmakologicznych metod. Na naszej stronie internetowej i w Szkole Rodzenia informujemy o poszczególnych metodach - mówi rzeczniczka.

W zeszłym roku w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu odbyło się 2558 porodów. Urodziło się 2624 dzieci, w tym 1293 dziewczynki i 1331 chłopców. Odbyło się 61 porodów bliźniaczych, 1 trojaczy i 1 czworaczy.

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z