Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu się tymczasowo zamyka. "Decyzja podyktowana ustawą"

REKLAMA
Monika Trykowska-Chwila
Od 20 grudnia Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu nie będzie przyjmować zwiedzających. Wprowadzona ustawa obliguje placówkę do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej o 10 procent, tyle że multimedialne muzeum nie może zaoszczędzić inaczej niż poprzez całkowite wyłączenie ekspozycji.
REKLAMA
Zobacz wideo

- Decyzja dotycząca zamknięcia muzeum związana jest z ustawą z 7 października o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej, zgodnie z którą już w grudniu tego roku i w całym przyszłym roku musimy zmniejszyć o 10 procent całkowite zużycie prądu - tłumaczy Kaja Marchel, kierowniczka działu organizacyjno-informacyjnego Muzeum Polskiej Piosenki.

REKLAMA

Jak dodaje, w muzeum, które jest w pełni multimedialne, nie da się zaoszczędzić energii w inny sposób niż poprzez wyłączenie ekspozycji. - Nie ma możliwości wyłączenia jej poszczególnych elementów. Nie mamy też zewnętrznego oświetlenia ani zbędnych urządzeń, które można byłoby wyłączyć w ramach oszczędności - wyjaśnia nasza rozmówczyni.

Placówka rozważała skrócenie godzin otwarcia lub przyjmowanie zwiedzających w wybrane dni tygodnia, ale - jak wskazały wyliczenia - żadna z tych możliwości nie przyniosłaby wymaganych oszczędności. Tym bardziej, że systemy wentylacji i ogrzewania również są zasilane elektrycznie.

Gdyby nie ustawa...

Ekspozycja Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu będzie nieczynna dla zwiedzających przez ponad miesiąc, do 31 stycznia. Gdyby nie zapisy ustawy, placówkę byłoby stać na normalne funkcjonowanie w tym okresie, bez konieczności wyłączania wystawy. - To jest podyktowane tylko i wyłącznie ustawą - przyznaje Kaja Marchel.

Muzeum wciąż nie wie, jakie stawki za prąd obejmą je w przyszłym roku, bo zależy to od warunków zaproponowanych dla Narodowego Centrum Polskiej Piosenki, a więc także dla opolskiego amfiteatru. A tu przetargu na dostarczenie energii elektrycznej na razie nie udało się rozstrzygnąć, bo nikt się do niego nie zgłosił.

REKLAMA

W okresie zamknięcia Muzeum Polskiej Piosenki dla zwiedzających pracownicy będą pracować zdalnie, bo wyłączenie systemu ogrzewania i wentylacji wyklucza pracę w pomieszczeniach placówki. - Będą przygotowywali opracowania merytoryczne wystaw i publikacji związanych z 60. rocznicą Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, która przypada w przyszłym roku - mówi Kaja Marchel. Ponowne otwarcie Muzeum Polskiej Piosenki planowane jest 1 lutego.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory