Pomnik jak wykres na kardiomonitorze. Ma upamiętniać zmarłych na COVID-19

W nowej części Cmentarza Komunalnego w Opolu powstało miejsce upamiętniające zmarłych na COVID-19. Można zapalić znicz, myśląc o tych, których grobu akurat nie możemy odwiedzić.
Zobacz wideo

- Każdy z nas stracił kogoś bliskiego, a nie zawsze będzie okazja dotrzeć na groby tych wszystkich osób osobiście. Symbolicznie będzie można zrobić to w tym miejscu - wyjaśnia prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. Odsłonięty tuż przed dniem Wszystkich Świętych pomnik nawiązuje swoim kształtem do wykresu wyświetlanego na aparaturze medycznej, służącej do pomiaru parametrów życiowych. Poziome lamele mają wskazywać na mnogość ofiar pandemii.

Zamierzenie jest też takie, by barwa i struktura blachy, z której wykonana jest konstrukcja, zmieniały się na przestrzeni czasu. Pomnik znajduje się w nowej części opolskiej nekropolii na Półwsi. Został zaprojektowany przez artystę plastyka Zbigniewa Pelona. "Chcemy w ten sposób uhonorować tych, którzy odeszli przez tę straszną chorobę" - przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych prezydent Opola. Jak dodał, w związku z pandemią koronawirusa przedwcześnie zmarło około tysiąca opolan.

Ułatwienia w dojeździe na cmentarz

Przy opolskim Cmentarzu Komunalnym nadal obowiązuje w środę (2 listopada) zmieniona organizacja ruchu. Dotyczy ona m.in. ulicy Cmentarnej, która jest jednokierunkowa - z wyłączeniem dojazdu dla autobusów MZK i służb miejskich. Są także zmiany na sąsiednich ulicach i skrzyżowaniach. By ułatwić opolanom dojazd na groby bliskich w Dzień Zaduszny, MZK w Opolu utrzymało zwiększoną częstotliwość kursowania linii autobusowych numer 9, 18 i 28. Do godziny 19 (w środę) na cmentarz na Półwsi można dostać się także linią numer 13. W Zaduszki autobusy odjeżdżają z okolic Cmentarza Komunalnego średnio co 7 lub 8 minut.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny