Ptaki giną na szklanej elewacji nowego biurowca. "Ktoś ewidentnie nie wziął tego pod uwagę"

Szklana elewacja nowej siedziby Urzędu Miasta Opola i Krajowej Administracji Skarbowej to śmiertelne zagrożenie dla ptaków - alarmują przyrodnicy. Wszystkie znalezione przez nich ptaki, które zginęły od uderzenia w szyby, były objęte ochroną.

- Podczas jednej tylko kontroli znalezionych zostało osiem małych ptaków, które rozbiły się o szyby budynku i zginęły. To pokazuje, że skala problemu jest duża - mówi nam dr Grzegorz Oloś z Opolskiego Towarzystwa Przyrodniczego, które sprawdzało teren wokół nowo wybudowanych biurowców Urzędu Miasta Opola oraz regionalnego oddziału Izby Administracji Skarbowej, określanych jako Centrum Usług Publicznych.

Wszystkie znalezione ptaki były objęte ochroną. - To siedem sikor sosnówek i - najpewniej - pierwiosnek, czyli drobne, śpiewające ptaki, żerujące zapewne na terenie pobliskich ogrodów działkowych - wylicza Oloś.

Zaznacza też, że w podobny sposób mogą również ginąć większe ptaki: sójki, kawki czy gołębie, które także nie mają szans rozróżnić w trakcie lotu, czy wizerunek nieba, drzew i całego otoczenia, jest odbiciem, czy rzeczywistą przestrzenią. - Ptaki uderzają w szklane budynki z pełną szybkością i giną, łamiąc sobie karki. Obiekt taki jak ten to dla nich szklana pułapka - mówi nam przyrodnik. Jak dodaje, to nie jest problem, którego nie można było przewidzieć. - Ktoś ewidentnie nie wziął tego ryzyka pod uwagę - stwierdza nasz rozmówca.

Szyby trzeba okleić

W opolskim ratuszu problem jest już znany. - Szukamy rozwiązania, które będzie skuteczne dla ptaków i będzie też miało określony walor estetyczny. W urzędzie trwają rozmowy na ten temat - zapewnia Adam Leszczyński, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Opola. Nie wiadomo jednak, jak długo to potrwa ani jakie konkretnie rozwiązanie zostanie zastosowane.

Z kolei Grzegorz Oloś zastrzega, że widywane często naklejki w postaci czarnych sylwetek ptaków nie są skuteczne. Problem rozwiązują za to naklejane wertykalnie jasne pasy złożone z punktów położonych w około 10-centrymetrowych odstępach. - To rozwiązanie korzystne dla ptaków, które zarazem nie psuje widoku, ani nie odbiera wrażeń estetycznych, jeśli jest zrobione poprawnie - zapewnia nasz rozmówca.

Zastosowano to już w Opolu m.in. na niektórych wiatach przystankowych i przeszkleniach w Ogrodzie Zoologicznym, w oklejaniu których brało udział Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze. OTP zapewnia też, że chętnie wesprze wiedzą i doświadczeniem urząd miasta w każdej inicjatywie mającej na celu działania ekologiczne i środowiskowe.

Przenosiny niebawem

Jak słyszymy w Urzędzie Miasta Opola, aktualnie na terenie budynków trwają odbiory, a poszczególne wydziały urzędu przeniosą się do CUP w ciągu kilku miesięcy. O inwestycji pisaliśmy wcześniej. W Centrum Usług Publicznych znajdą się m.in. Miejski Zarząd Lokali Komunalnych, Miejskie Centrum Świadczeń, Wydział Lokalowy, Miejski Zarząd Dróg, Wydział Zarządzania Kryzysowego, Wydział Spraw Obywatelskich, Wydział Polityki Społecznej oraz Urząd Stanu Cywilnego (w ratuszu pozostanie tylko sala ślubów).

W sumie przeniesie się tam około 300 miejskich urzędników. Drugi z bliźniaczych biurowców będzie siedzibą opolskiego oddziału Krajowej Administracji Skarbowej i miejscem pracy około 350 pracowników KAS.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny